9°N 168°E / 9°N 168°E / 9; 168

Aolepān Aorōkin M̧ajeļ
Republic of the Marshall Islands
[[Figura: |85px|Emblema - Ishujt Marshall]]
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: s´ka
Vendndodhja - Ishujt Marshall
Vendndodhja - Ishujt Marshall

Republika e Ishujt Marshall është një shtet ishull perëndimore në Oqeani Paqësor. I shtetit përbëhet nga të njëjtit grup ishull, e Mikronezisë i takon.

Populli

Redakto

90 përqind e popullsisë i takojnë të Pavarur protestant Chen Kisha e Marshall Islands 8,5 për qind janë Kishës Katolike Romane. Në ishujt jetojnë 221 Re apostolik Kisha.

Historia

Redakto

Përveç faktit se ata janë në 2. Millennium para se Krishti të Mikronezisë nga vendosur, ajo është në lidhje me historinë e hershme të njohur pak ishuj. Si e para evropianëve të lundruar spanjisht explorer Alonso de Salazar, Ishujt e 1526, 1529, ajo arriti në spanjisht shturman Alvaro de Saavedra. Të spanjollë, megjithatë, nuk bëri më tej pretendon të ishujve, mori një tjetër për dy shekuj, evropianët mbetur pa u vënë re deri në anglisht kapitenin John Marshall vizitoi 1788. Sipas tij, e më vonë u emërua ishuj. Fillimi i 19. Shekulli, ata mapped e deutschbaltische explorer Otto von Kotzebue si një oficer i flotës ruse parë.

Pas një 1885 gjermanisht në kompani tregtare ishujve ishte ndërtuar, mbi 1886, i pari Perandorak Komisioneri Wilhelm Knappe sovrane e të drejtave për në Gjermani. Në 1906 ishujt zyrtarisht pjesë e kolonisë të gjermanisht New Guinea.

Japanese ushtarët e kapur atë në 1914, gjatë Luftës së Parë Botërore, dhe e ndërtuar mbi bazat e saj ushtarake.

Më 31 janar 1944 ishte Kwajalein Atoll në Luftën e Dytë Botërore për shkak të mira strategjikisht në pozicionin e SHBA-ve archipelago përdorur (Beteja e Marshall Islands). Brenda disa javësh, ra një mëtejshëm 30 ishuj në SHBA. Ata e ndërtuar mbi një bazë ushtarake majuro.

Pas luftës, ishujt i takonin të Mirëbesimit territorin e U. S. Pacific Ishujt në emër të Kombeve të Bashkuara. I udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës në 1960 dhe hidrogjen bombë atomike në testet bikini Atoll dhe nëpërmjet Eniwetok. Pas origjinal banorë Rücksiedelung një radioaktivitet u zbulua në rritje, në mënyrë që banorët është dashur të zhvendoset përsëri.

1979, Ishujt Marshall, si Republika e pavarur dhe arriti në përfundimin një shoqatë marrëveshje me SHBA, në vitin 1986 hyri në fuqi. Complete formale të pavarësisë, arritën ata sipas ligjit ndërkombëtar, 1990, pasi me qëllim mbrojtjen e OKB-së në SHBA përfundoi zyrtarisht (kujdestari të OKB-së). Të Ishujt Marshall, Palau Mikronezisë dhe janë në mesin e disa shteteve në Asamblenë e Përgjithshme të OKB vazhdimisht në anën e SHBA kundër Kubë, dhe votojnë për Izraelin [2].

Historia e Ishujt Marshall, duke filluar me koloninë gjermanisht, mund të jetë më e pullave postare fushë, e cila, ndër të tjera, i shënon dhe vulat e Nauru janë, ndiqen penalisht. Në veçanti, moderne botimet e Ishujt Marshall janë skena nga historia e vendit ishullit.

Politika

Redakto

Gjeografia

Redakto

Ishujt Marshall i përbëhet nga dy pothuajse paralele në ishull apo Atollketten: i Ratak zinxhir (agim-Ishujt) me 14 atolls dhe 2 ishujve në lindje dhe me Ralik zinxhir (Sunset Island) me 15 atolls dhe 3 ishujsh në perëndim.

I ishullit zinxhir s i perkasin 1156 së bashku të mëdha dhe të vogla ishuj dhe reefs 870, është përhapur mbi një zonë prej 1.900.000 km ² në qendrore Pacific zgjasë.

I Klima është i nxehtë dhe i lagësht me një shi sezonin, maj-nëntor. Ishujt janë raste të taifun s regjistruar.

Dy të tretat e popullsisë jetojnë në ishujt majuro Atoll s dhe Ebeye. Ishujt e tjerë janë për shkak të mungesës së mundësive të punësimit dhe zhvillimit të populluara vetëm sparsely ose pabanuara.

Kryeqyteti është komuna e majuro në juglindje të njëjtën atoll.

Ekonomia

Redakto

Ekonomia e shtetit

Demografia

Redakto

Demografia e shtetit

Kultura

Redakto

Kultura e Shtetit

Të tjera

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto