Madagascar 2: Escape 2 Africa

(Përcjellë nga Madagascar 2)

Madagascar: Escape 2 Africa (Madagaskar 2: Arratisja në Afrike në shqip), është një komedi amerikane e animuar dhe një vazhdim i filmit të vitit 2005 Madagascar. Është në prodhim prej DreamWorks Animation dhe u shpërnda nga Paramount Pictures.

Madagascar: Escape 2 Africa
Regjia ngaEric Darnell
Tom McGrath
Shkruar ngaEtan Cohen
Eric Darnell
Tom McGrath
ProdhuesiMireille Soria
Mark Swift
LuajnëBen Stiller
Chris Rock
Jada Pinkett Smith
David Schwimmer
Sacha Baron Cohen
Cedric the Entertainer
Andy Richter
Bernie Mac
Alec Baldwin
Sherri Shepherd
will.i.am
MontazhiMark A. Hester
MuzikaHans Zimmer
will.i.am

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaParamount Pictures
Data e publikimit
7 nëntor 2008
Kohëzgjatja
89 minuta
Shteti SHBA
GjuhaAnglisht
Buxheti150 milion dollarë
Fitimi603 milion dollarë[1]

Filmi fillon duke treguar një pjesë të vogël të jetës së hershme të Aleksit, duke përfshirë kapjen e tij nga gjuetarët, dhe më pas shkon menjëherë pas pikës ku u ndal Madagascar, me kafshët që vendosnin të ktheheshin në New York City. Ata hipin në një aeroplan në Madagaskar, por rrëzohen në Afrikë, ku secili prej personazheve qendrorë takon të tjerët të së njëjtës lloj dhe ku Aleksi ribashkohet me prindërit e tij. Problemet lindin, dhe zgjidhja e tyre zë pjesën më të madhe të filmit.

Madagaskar: Arratisja në Afrikë u lëshua më 7 nëntor 2008 dhe fitoi 603.9 milion dollarë me një buxhet prej 150 milion dollarësh, duke e bërë atë filmin e gjashtë me fitime më të mëdha të vitit 2008.[2] Kjo iu kushtua Mac, i cili vdiq para shfaqjes së filmit (rastësisht, një film tjetër i tij, Soul Men, do të dalë në të njëjtën datë me këtë film). Një vazhdim, Madagascar 3: Europe's Most Wanted, u publikua më 2012.[3]

Përmbajtja

Redakto

Afrikë, luani Zuba përpiqet të mësojë djalin e tij Alekej si të luftojë, por këlyshi është më i interesuar për të kërcyer. Rivali i tij Makunga sfidon Zubën për titullin e luanit alfa, dhe gjatë luftës së tyre Alekej kapet nga gjuetarët pa leje. Arka që përmban Alekej bie në oqean dhe zhvendoset në New York City, ku ai riemërohet Aleks dhe rritet në Central Park Zoo me zebrën Marti, gjirafën Melman dhe hipopotami Gloria.

Vite më vonë, pas aventurës së tyre në Madagaskar, kafshët e kopshtit zoologjik - Aleksi, Marti, Melman, Gloria, pinguinët Skipper, Kowalski, Rico dhe Private, dhe shimpanzetë Mason dhe Fil - përgatiten të kthehen në Nju Jork në bordin e një aeroplani të goditur që drejtohet nga pinguinët, të shoqëruar nga lemurët Mbreti Julien, Maurice dhe Mort. Aeroplani mbaron karburantin dhe tokat e rrëzimit në Afrikën kontinentale. Kafshët e gjejnë veten në një vrimë ujitjeje në një rezervat natyror dhe janë të ngazëllyer për të takuar të tjerët të llojeve të tyre. Aleksi ribashkohet me prindërit e tij dhe i bën përshtypje me përrallat e statusit të tij si "Mbreri i Nju Jorkut". Marti përshtatet me një tufë zebrash të tjerë që duken dhe tingëllojnë ashtu si ai. Melman, një hipokondrik, është i dëshpëruar që rezervati nuk ka mjekë, kështu që gjirafat e tjera e emërojnë atë si doktorin e tyre të shtrigave. Duke kërkuar romancë, Gloria tërheq vëmendjen e hipopotamit mashkull që flet pa probleme Moto Moto.

Ndërkohë, pinguinët u nisën për riparimin e avionit, të ndihmuar nga shimpanzetë e shumtë të rekrutuar nga Mason dhe Fil. Ata vjedhin automjete nga disa grupe të Nju Jorkut që janë në safari dhe i heqin ato për pjesë. Nana, një grua e moshuar e ashpër që i dha një shuplakë Aleksit gjatë ngjarjeve të Madagaskarit, merr drejtimin e turistëve të bllokuar dhe i ndihmon ata të mbijetojnë në shkretëtirë.

Eksitimi i kafshëve të kopshtit zoologjik shpejt kthehet në zhgënjim. Në një skemë për të larguar Zubën si luan alfa, Makunga këmbëngul që Aleksi të përfundojë një rit të kalimit të cilin Aleksi gabon për një garë talentesh. Në të vërtetë është një garë luftimi dhe Makunga e mashtron atë për të zgjedhur luanin më të fortë si kundërshtarin e tij, duke rezultuar në humbjen poshtëruese të Aleksit. Përballë detyrës për të dëbuar djalin e tij, Zuba heq dorë nga titulli si alfa dhe Makunga merr përsipër. Ndërkohë, Marti është i dëshpëruar nga kuptimi që zebrat e tjerë mund të bëjnë gjithçka që mundet, duke besuar se nuk është më unik. Melman beson se ai është i sëmurë për vdekje dhe interesi i Gloria për Moto Moto e trishton pasi ai e ka dashur atë fshehurazi për një kohë të gjatë. Të katër miqtë diskutojnë nxehtë me njëri-tjetrin. Gloria ka një takim me Moto Moto, por humbet interesin kur kupton se ai tërhiqet vetëm për shkak të madhësisë së saj. Pas një bisede të ngushtë nga mbreti Julien, Melman më në fund tregon ndjenjat e tij për Gloria.

Ditën tjetër, kafshët panikohen kur vrima e ujit thahet. I vendosur për të shpenguar veten, Aleksi rregullon miqësinë e tij me Martin dhe ata largohen nga rezervati për të hetuar burimin. Mbreti Julien sugjeron që ofrimi i një flijimi vullkanit aty pranë do të rikthejë ujin. Melman, i humbur dhe duke besuar se po vdes, del vullentar për tu sakrifikuar. Gloria e ndalon atë të hidhet në vullkan, dhe e kupton se ai është djali perfekt për të. Aleksi dhe Marti zbulojnë se njujorkezët e bllokuar kanë ndërtuar një kamp dhe kanë zhytur lumin, dhe Aleksi është kapur prej tyre. Zuba nxiton në ndihmë të tij, por Aleksi i shpëton të dy duke kërcyer për turistët, të cilët e kujtojnë me dashuri nga kopshti zoologjik. Marti, Melman, Gloria, pinguinët dhe shimpanzetë mbërrijnë në aeroplanin e riparuar dhe ndihmojnë Aleksin të shkatërrojë digën, duke rivendosur ujin. Makunga me zemërim bën një qëndrim për kontroll, por Aleksi e mashtron atë që të nënshtrohet nga Nana. Zuba i ofron Aleksit titullin e luanit alfa, por ai nuk pranon, dhe babai dhe djali bëhen bashkë-drejtues.

Kapiten pinguini martohet me një kukull me guralecë nga aeroplani, dhe ai, pinguinët e tjerë dhe shimpanzetë drejtohen për në muajin e mjaltit në Monte Karlo. Aleksi, Marti, Melman, Gloria dhe lemurët me kënaqësi vendosin të qëndrojnë në rezervë për një kohë.

Dubluesit

Redakto

Prodhimi

Redakto

Një vazhdim i Madagascar kishte qenë në zhvillim e sipër që nga viti 2005, kur ishte lëshuar filmi i parë, me një datë lëshimi të planifikuar për në fund të vitit 2008.[4] Në fragmentin e parë, i cili u lansua në mars 2008, filmi u titrua me The Crate Escape.[5] Deri në qershor 2008, filmit iu dha titulli i tij i fundit - Escape 2 Africa.[6]

Box office

Redakto

Në ditën e hapjes së tij, filmi fitoi 17,555,027 dollarë nga 4,056 kinema me një mesatare prej 4,328 dollarësh. Ajo shkoi të ishte në Nr. 1 në arkë me 63,106,589 dollarë me 15,559 dollarë mesatare për teatër.[7] Që nga 19 mars 2009, ajo arriti një bruto prej 180,010,950 dollarë në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada së bashku me një bruto prej 423,889,404 dollarë në rajone të tjera duke shtuar një total bruto në mbarë botën prej 603,900,354 dollarë.[1]

Vazhdimi

Redakto

Një vazhdim i titulluar Madagascar 3: Europe's Most Wanted u lëshua më 8 qershor 2012. Aleks luani, Marti zebra, Gloria hipopotami dhe Melman gjirafa janë ende duke luftuar për të arritur në Nju Jork. Këtë herë udhëtimi i tyre i çon në një cirk udhëtues në Evropë, të cilin ata do të rishpikojnë stilin Madagaskar.

Referime

Redakto
  1. ^ a b "Madagascar: Escape 2 Africa" (në anglisht). Box Office Mojo. Marrë më 24 maj 2016.
  2. ^ "2008 Worldwide Grosses" (në anglisht). Box Office Mojo. Marrë më 19 dhjetor 2016.
  3. ^ Rodriguez, Brenda (24 nëntor 2008). "Remembering Bernie Mac". People (në anglisht). Marrë më 19 dhjetor 2016.
  4. ^ Fritz, Ben (14 shtator 2005). "D'Works will rely on animal instinct". Variety (në anglisht). Marrë më 27 tetor 2011.
  5. ^ Sciretta, Peter (13 mars 2008). "Madagascar: The Crate Escape Movie Trailer" (në anglisht). /Film. Marrë më 22 prill 2015.
  6. ^ Sciretta, Peter (4 qershor 2008). "New Photos: Madagascar: Escape 2 Africa" (në anglisht). /Film. Marrë më 22 prill 2015.
  7. ^ "Weekend Box Office Results from 11/7 - 11/9" (në anglisht). Box Office Mojo. 9 nëntor 2008. Marrë më 22 nëntor 2008.

Lidhje të jashtme

Redakto