Italia është një nga vendet kryesore për dizajnimin e modës, përkrah Francës, Shteteve të Bashkuara dhe Mbretërisë së Bashkuar . Moda ka qenë gjithmonë një pjesë e rëndësishme e jetës kulturore dhe shoqërisë së vendit, dhe italianët janë të njohur për vëmendjen e tyre të veshjes mirë; "la bella figura", ose përshtypja e mirë, mbetet tradicionale.

Dyqani Prada, një nga firmat më të njohura të modës italiane
Milan Fashion Week

Moda italiane u bë e dukshme gjatë shekujve 11-16, kur zhvillimi artistik në Itali ishte në kulmin e tij. Qytetet si Roma, Palermo, Venecia, Milano, Napoli, Firence dhe Vicenza filluan të prodhonin mallra luksoze, kapele, kozmetikë, bizhuteri dhe pëlhura të pasura. Nga shekulli i 17-të deri në fillim të 20-të, moda italiane humbi rëndësinë dhe shkëlqimin e saj dhe trendet kryesore e Evropës u bë Franca, me popullaritetin e madh të modës Franceze ; kjo është për shkak të veshjeve luksoze të cilat u krijuan për oborrtarët e Louis XIV . [1] Sidoqoftë, që nga sojet e modës 1951–53 të mbajtura nga Giovanni Battista Giorgini në Firence, [2] " shkolla italiane " filloi të konkurrojë me modën e lartë franceze dhe etiketat si Ferragamo dhe Gucci filluan të grindeshin me Chanel dhe Dior . Në vitin 2009, sipas Global Language Monitor, Milano, qendra e Italisë e dizajnit , u rendit kryeqyteti më i lartë i modës në botë, dhe Roma u rendit e katërta, [3] dhe, megjithëse të dy qytetet ranë në renditjen pasuese, në 2011, Firence hyri si kryeqyteti i 31-të botëror i modës. Milani zakonisht konsiderohet të jetë një nga kryeqytetet e modës "katër të mëdha", së bashku me Nju Jorkun, Parisin dhe Londrën; herë pas here, "pesëshja e madhe" përfshin edhe Romën. [4]

Moda italiane është e lidhur me konceptin më të përgjithësuar të " Made in Italy ", një markë malli që shpreh përsosmërinë e krijimtarisë dhe mjeshtërisë. Mallrat luksoze italiane janë të njohur për cilësinë e tekstileve dhe elegancën dhe përsosjen e ndërtimit të tyre. Shumë marka luksoze të larta franceze, britanike dhe amerikane (të tilla si Chanel, Dior, Balmain dhe linja kryesore e Ralph Lauren ) mbështeten gjithashtu në fabrikat artizanale italiane, të vendosura në zona shumë të specializuara në zonën metropolitane të Napolit dhe në qendër- në veri të Italisë ( Toskana, Marche, Veneto dhe Piemonte ), për të prodhuar pjesë të veshjeve dhe aksesorëve të tyre.

Shoqata jofitimprurëse që bashkërendon dhe promovon zhvillimin e modës italiane është Dhoma Kombëtare e Modës Italiane (Camera Nazionale della Moda Italiana), tani e udhëhequr nga Carlo Capasa. Ajo u krijua në 1958 në Romë dhe tani është vendosur në Milano dhe përfaqëson të gjitha vlerat më të larta kulturore të modës Italiane. Kjo shoqatë ka ndjekur një politikë të mbështetjes organizative që synon njohjen, promovimin dhe zhvillimin e modës përmes ngjarjeve të profilit të lartë në Itali dhe jashtë saj. Talenti i modës së re, krijuese promovohet gjithashtu në Itali, si në konkursin vjetor të TIJS (International Talent Support Awards) i stilistëve të rinj në Trieste . [5]

Shtëpitë e modës, dizajnerët dhe markat luksoze italianeRedakto

Shembuj të shtëpive kryesore të modës italiane të përqendruara në veshjet për burra dhe veshjet e grave, por edhe aksesorët: [6]

 • Byblos (dizajnuar nga Manuel Facchini)
 • Bottega Veneta (hartuar nga Daniel Lee )
 • Kostum Kombëtar
 • Brunello Cucinelli
 • Naftë
 • Dolce & Gabbana
 • Ermanno Scervino
 • Etro
 • Fay (kryesuar nga Arthur Arbesser)
 • Fendi (i drejtuar më parë nga Karl Lagerfeld për rrobat e grave dhe i gatshëm për tu veshur dhe nga Silvia Venturini Fendi për aksesorë dhe linja për burra)
 • Fiorucci
 • Frankie Morello
 • Gattinoni
 • Genny (dizenjuar nga Sara Cavazza Facchini)
 • Giorgio Armani
 • Gucci (drejtuar nga Alessandro Michele )
 • Hogan
 • Iceberg (drejtuar nga James Long)
 • Richmond
 • Kiton
 • La Perla (drejtuar nga Julia Haart)
 • Loro Piana
 • Marni (themeluar nga Consuelo Castiglioni dhe tani drejtohet nga Francesco Risso)
 • Antonio Marras
 • Missoni
 • Moncler
 • Moschino (drejtuar nga Jeremy Scott )
 • MSGM (drejtuar nga Massimo Giorgetti )
 • N ° 21 (krijuar nga Alessandro Dell'Acqua )
 • Prada
 • Renato Balestra
 • Roberto Cavalli
 • Salvatore Ferragamo (projektuar nga Paul Andrew për këpucë dhe veshje për gra dhe Guillame Meilland për linjat për burra)
 • Tod's (krijuar nga Andrea Incontri në lidhje me linjat për burra)
 • Trussardi
 • Valentino (drejtuar nga Pier Paolo Piccioli)
 • Versace (drejtuar nga Donatella Versace )

Shembuj të markave kryesore të modës të cilat janë të specializuara kryesisht në veshjet e grave (dhe gjithashtu aksesorët për gratë) janë Agnona (projektuar nga Simon Holloway), Luisa Beccaria, Laura Biagiotti, Blumarine (krijuar nga Anna Molinari ), Chiara Boni la petit, Capucci (drejtuar nga Mario Dice), Alberta Ferretti, Elisabetta Franchi, Giamba (krijuar nga projektuesi Giambattista Valli), Krizia (themeluar nga Mariuccia Mandelli dhe tani drejtuar arti nga Zhu Chongyun), Max Mara (krijuar nga Laura Lusuardi), Miu Miu (themeluar dhe drejtuar nga Miuccia Prada ), Filozofi (drejtuar nga Lorenzo Serafini ), Emilio Pucci, Simonetta Ravizza, Mila Schon dhe Milano me dy binjakë ndërsa shtëpitë luksoze më të rëndësishme që përqendrohen vetëm tek veshjet për burra dhe aksesorët për burra janë Brioni, Canali, Caruso, Corneliani, Lardini, deputeti Massimo Piombo, Stefano Ricci, Ermenegildo Zegna (drejtuar nga Alessandro Sartori ) dhe Pal Zileri (krijuar nga Rocco Iannone).

Disa stilistë italianë drejtojnë disa marka të rëndësishme të modës jashtë Italisë. Riccardo Tisci kishte punuar për shtëpinë luksoze franceze Givenchy për dymbëdhjetë vjet deri në 2017 dhe në 2018 u emërua drejtoresha e re krijuese e Burberry , Maria Grazia Chiuri pas bashkë-drejtimit në Valentino së bashku me Pier Paolo Piccioli tani është drejtoresha e parë krijuese femër ndonjëherë në Dior, Marka franceze e modës Rochas është krijuar nga Alessandro Dell'Acqua, Marco Colagrossi kryeson Ungaro pas disa vitesh nën drejtimin e Fausto Puglisi, Nino Cerruti themeloi shtëpinë e tij të modës me bazë në Paris, Giambattista Valli kryesore e gatshme për të veshur dhe linjat e modës së lartë janë vendosur në Paris dhe Stefano Pilati ishte për gati tetë vjet kreu i stilistit të Saint Laurent.

Etiketat e tjera luksoze të cilat janë përqendruar kryesisht në prodhimin e artikujve prej lëkure siç janë aksesorët, veçanërisht këpucët (por jo vetëm), janë Aquazzura, Baldinini, Ballin, Bontoni, Bruno Bordese, Roberto Botticelli, Rene Caovilla, Casadei, Alberto Guardiani, Gianmarco Lorenzi, Loriblu, Bruno Magli, Vic Matié, Moreschi, Alberto Moretti, Cesare Paciotti, Pollini, Fratelli Rossetti, Gianvito Rossi, Sergio Rossi, Santoni, A. Testoni, Mario Valentino, Giuseppe Zanotti, ndërsa markat apo etiketat e modës që prodhojnë kryesisht çanta, totes, valixhet janë Bertoni, Borbonese, Braccialini, Coccinelle, Cromia, Fedon, Furla, Gherardini, Mandarina Duck, Piquadro, Serapian, The Bridge, Valextra, Zagliani dhe Zanellato.

Italia gjithashtu është shtëpia e shumë revistave të modës, të tilla si Vogue Italia, Vanity Fair, Elle, Glamour, Grazia, Amica, Flair dhe Gioia . [7]

 
Modelja Beau Dunn, Vogue Italia, 2012


Marka të tjera italiane të aksesorëve dhe bizhuterive, të tilla si Luxottica (pronar, midis disa markave luksoze të syve, të Ray-Ban dhe Persol ), Marcolin, De Rigo, Safilo, Buccellati, Damiani, Vhernier, Pomellato, Morellato, Officine Panerai dhe Bvlgari janë ndër më e rëndësishmja në botë.

Historia moderneRedakto

 
Italianja Catherine de 'Medici, Mbretëresha e Francës. Modat e saj ishin përcaktuesit kryesorë të gjykatave në atë kohë.

Moda në Itali filloi të bëhet më në modë në Evropë që nga shekulli i 11-të, dhe qytete të fuqishme të kohës, të tilla si Venecia, Milano, Firence, Napoli, Vicenza dhe Roma filluan të prodhonin rroba, bizhuteri, tekstile, këpucë, pëlhura, zbukurime dhe veshje të hollësishme. [8] Moda italiane arriti kulmin e saj gjatë Rilindjes . Ndërsa Italia njihet gjerësisht si djepi dhe vendlindja e Rilindjes, [9] [10] lulëzoi arti, muzika, arsimi, financa dhe filozofia, dhe së bashku me të, modelet italiane të modës u bënë shumë të njohura (sidomos ato që vishnin Medicis në Firence. [11] Modat e Mbretëreshës Catherine de 'Medici të Francës u konsideruan ndër më modat në Evropë.

Pas një rënieje në shekullin e 17-të deri në mes të shekullit të 20-të, Italia u kthye të ishte kombi kryesor sa i përket modës, dhe Firence ishte kryeqyteti i modës i Italisë në vitet 50 dhe 60 nga parada e parë e modës së lartë në Sala Bianca të Pallatit Pitti [12] [13] në 1952 me emra të tillë si Emilio Schuberth, Emilio Pucci, Vincenzo Ferdinandi, Roberto Capucci, Sorelle Fontana, Simonetta, Germana Marucelli, Eleanora Garnett, Mila Schön, Fausto Sarli, ndërsa Milani udhëhoqi rrugën në vitet 70 dhe 80, me etiketa të reja të atëhershme, të tilla si Armani, Enrico Coveri, Dolce & Gabbana, Gianfranco Ferré, Romeo Gigli, Krizia, Missoni, Moschino, Luciano Soprani, Trussardi dhe Versace dhe hapjen e butikëve të para. Deri në vitet 1970, moda italiane ishte e kushtuar kryesisht për të pasurit dhe të famshmit, pak a shumë si " Haute Couture " franceze. Megjithatë, në vitet 1970 dhe 80, moda italiane filloi të përqendrohej në rroba të gatshme për veshje, të tilla si pallto, xhaketa, pantallona, këmisha, xhinse, kërcyes dhe minifunde . Milani u bë më i përballueshëm dhe elegant për blerësit, dhe Firence u rrëzua nga pozicioni i saj si kryeqyteti i modës italiane dhe u zëvendësua nga Roma, e cila u rrit në rëndësinë e saj si pol i modës së lartë në vend falë krijimeve të Valentino, Fendi, Roberto Capucci, Renato Balestra dhe Gattinoni .

Sot, Milano dhe Roma janë kryeqytetet e modës në Itali dhe janë qendra kryesore ndërkombëtare për krijimin e modës, duke garuar me qytete të tjera si Tokio, Los Angeles, London, Paris dhe New York . [3] Gjithashtu, qytete të tjera të tilla si Venecia, Firence, Napoli, Vicenza, Bolonja, Genova dhe Torino janë qendra të rëndësishme. Rrethet kryesore tregtare të vendit janë rrethi i modës Via Montenapoleone dhe Galleria Vittorio Emanuele ( Milano ), Via dei Condotti ( Romë ) dhe Via de 'Tornabuoni (Firence).

QytetetRedakto

Moda italiane është e dominuar nga Milano, Roma, dhe në një masë më të vogël, Firence, me dy të parat që janë përfshirë në 30 kryeqytetet më të mira të modës në botë. [14] Sidoqoftë, ka shumë qytete të tjera që luajnë një rol të rëndësishëm në modën italiane.

MilanoRedakto

 
Përmes Montenapoleone gjatë periudhës së Krishtlindjes.
 
Dyqane elegante luksoze, gjatë periudhës së Krishtlindjes, përgjatë Via Pietro Verri afër Via Montenapoleone

Më 2014, Milano u konsiderua si kryeqyteti botëror i modës (bazuar në frekuencën e përmendjes në media globale), madje duke tejkaluar Nju Jorkun, Parisin, Romën dhe Londrën . Në vitin 2011, Milani u rendit # 4, prapa Londrës, Nju Jorkut dhe Parisit. [15] Shumë prej markave kryesore të modës italiane, të tilla si Valentino, Versace, Prada, Armani, Dolce & Gabbana, Marni, Iceberg, Missoni, Trussardi, Moschino, Dirk Bikkembergs, Etro dhe Zegna janë aktualisht me seli në qytet. Etiketat ndërkombëtare të modës operojnë gjithashtu dyqane në Milano, duke përfshirë një dyqan kryesor Abercrombie & Fitch i cili është bërë një tërheqje kryesore e konsumatorëve.  Milano gjithashtu pret një javë mode dy herë në vit, ashtu si qendrat e tjera ndërkombëtare si Parisi, Londra dhe Nju Jorku. Rrethi kryesor i modës në Milano është " quadrilatero della moda " (fjalë për fjalë, "katërkëndësh i modës"), ku mbahen rrugët më prestigjioze të qytetit (Via Montenapoleone, Via della Spiga, Via Sant'Andrea, Via Manzoni dhe Corso Venezia ). Galleria Vittorio Emanuele II, Piazza del Duomo, Via Dante dhe Corso Buenos Aires janë rrugë dhe sheshe të tjera të rëndësishme tregtare.

FirenzëRedakto

 
Butikë luksoze përgjatë prestigjozes Via de 'Tornabuoni të Firences.

Firencia nga disa konsiderohet si vendlindja dhe qendra më e hershme e industrisë moderne të modës (pas Luftës së Dytë Botërore) në Itali. "Soirées" Fiorente të fillimit të viteve 1950 të organizuara nga Giovanni Battista Giorgini ishin ngjarje ku disa dizajnerë italianë tani të famshëm morën pjesë në shfaqje në grupe dhe së pari morën vëmendjen ndërkombëtare. [16] Firencia ka shërbyer si shtëpia e kompanisë italiane të modës Salvatore Ferragamo që nga viti 1928. Gianfranco Lotti, Gucci, Roberto Cavalli, Ermanno Scervino, Stefano Ricci, Patrizia Pepe, Enrico Coveri dhe Emilio Pucci u themeluan gjithashtu dhe shumica e tyre janë akoma me seli në Firence. Aktorë të tjerë të mëdhenj në industrinë e modës si Prada dhe Chanel kanë zyra dhe dyqane të mëdha në Firence ose në periferi të saj. Rruga kryesore e bollshme e blerjeve e Firences është Via de 'Tornabuoni, ku shtëpitë kryesore të modës luksoze dhe etiketat e bizhuterive, të tilla si Armani dhe Bulgari, kanë butikët e tyre elegantë. Via del Parione dhe Via Roma janë rrugë të tjera që janë gjithashtu të njohura për dyqanet e tyre të modës në nivele të larta. [17]

RomaRedakto

 
Palazzo di Malta, i rrethuar nga dyqane Hermès në Via Condotti, rruga kryesore e pasura e Romës për pazar.

Roma njihet gjerësisht si një kryeqytet botëror i modës. Edhe pse jo aq i rëndësishëm sa Milano, Roma është qendra e 4-të më e rëndësishme në botë për modën në botë, sipas Global Language Monitor 2009 pas Milanos, New York dhe Paris, dhe duke mundur Londrën. [18] Shtëpitë kryesore të modës luksoze italiane dhe zinxhirët e bizhuterive, të tilla si Valentino, Bulgari, Fendi, Laura Biagiotti, Gattinoni dhe Brioni, për të përmendur vetëm disa, janë me seli ose janë themeluar në qytet. Gjithashtu, etiketa të tjera të mëdha, të tilla si Chanel, Prada, Dolce & Gabbana, Armani dhe Versace kanë dyqane luksoze në Romë, kryesisht përgjatë prestigjiozes dhe pasura të saj Via dei Condotti . Java e Modës në Romë është një vitrinë e rëndësishme globale.

Shfaqje të modës dhe panaireRedakto

 
Sofi eliseeva, Milan Fashion Week, 2013
 
Zhanna Romashka, Milan Fashion Week, 2013
 
Vlad Vasilachi, Milano Fashion Week

Java e Modës në Milano zhvillohet dy herë në vit pas Javës së Modës në Londër dhe para Javës së Modës në Paris. Scheduledshtë caktuar si e treta nga katër javët më të rëndësishme dhe globale ndërkombëtare të gatshme për veshje të kalendarit gjatë të ashtuquajturit muaj të modës. Datat përcaktohen nga Camera Nazionale della Moda Italiana. Disa nga vendet ku mbahen shfaqjet e modës janë Palazzo Reale, Palazzo Serbelloni, Padiglione Visconti, Spazio delle Cavallerizze në muzeun Leonardo Da Vinci dhe shumë të tjerë.  Një platformë tjetër e shquar për koleksionet e burrave dhe projektet e reja në industrinë e modës është Pitti Immagine në Firence në Fortezza da Basso, e mbajtur dy herë në vit disa ditë para javës së modës të burrit milanez. 

ReferimeRedakto

 

 1. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 2009-12-01. Marrë më 2010-01-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 2. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 2011-10-16. Marrë më 2011-10-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 3. ^ a b "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 2009-11-01. Marrë më 2011-10-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "ReferenceA" defined multiple times with different content
 4. ^ You searched for fashion capital - The Global Language Monitor
 5. ^ Get to Know the Young Winners of the 2020 International Talent Support Awards - Vogue 28.10.2020.
 6. ^ "Italian Fashion: Designers and Brands - Made-In-Italy.com". www.made-in-italy.com. 5 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2012. Marrë më 15 tetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Italian Fashion, Beauty and Style Magazines". Made-In-Italy.com. 7 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2012. Marrë më 14 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 2011-08-16. Marrë më 2011-10-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 9. ^ "WebMuseum: The Italian Renaissance (1420-1600)". www.ibiblio.org. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "HISTORY OF THE RENAISSANCE". www.historyworld.net. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Italian Renaissance Fashion". www.renaissance-spell.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Epoca n.95/1952" (PDF). {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Fallaci - Mame Fashion Dictionary
 14. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 2012-05-14. Marrë më 2014-09-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 15. ^ "The Global Language Monitor » Fashion". Languagemonitor.com. 2011-08-20. Marrë më 2011-11-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "the birth of italian fashion". Gbgiorgini.it. Arkivuar nga origjinali më 16 tetor 2011. Marrë më 5 maj 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Travel Guide to Florence". Arkivuar nga origjinali më 8 shtator 2017. Marrë më 14 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "The Global Language Monitor » Fashion". Languagemonitor.com. 2009-07-20. Arkivuar nga origjinali më 2009-11-01. Marrë më 2009-10-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)