Mongozi gri indian ose mangusta gri indiane ( Herpestes edwardsi ) është një specie manguste amtare në Azinë Perëndimore dhe në nënkontinenti indian . Në gjuhët e Indisë së Veriut (Hindu / Pengali ) quhet Nevlaa . Mangusta gri indiane zakonisht gjendet në pyje të hapura, skara dhe fusha të kultivuara, shpesh afër vendbanimet e njeriut. Jeton në shkurre , gardhe dhe copa, në mes të pemëve, dhe strehon nën shkëmbinj ose shkurre. Ёshtë shumë i guximshëm dhe kureshtare por i kujdesshëm. Ngjitet shumë mirë. Zakonisht gjenden tek ose çift. Gjuan brejtë, gjarpërinj , vezë , zogj, hardhuca dhe shumëllojshmërinë e jovertebroreve . Përgjatë lumit Chambal ai ushqehet herë pas here me vezë ghariali .

Mongozi gri indian
Një i ri në Indi
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënrendi: Feliformia
Gjinia: Herpestes
Lloji:
H. edwardsi
Emri binomial
Herpestes edwardsi
Gama e mongozit gri indian

Anatomia Redakto

Mongozi gri indian ka gëzof gri ose gri hekuri, e cila është më e grimcuar dhe më e ashpër dhe më e trashë se ajo e mongozave të tjera. Vrazhdësia e palltos ndryshon në specie të ndryshme, por përshkruhet se shfaqet më gri sesa mongozat e tjera. Këmbët janë kafe dhe më të errëta se trupi. Flokët rreth surratit dhe syve janë gjithashtu kafe, por me një ngjyrosje të kuqe të ndryshkur më të fortë. Bishti është i dendur , ndërsa maja e bishtit, nëse është me ngjyra, është e verdhë e zbehtë ose e bardhë.

Gjatësia e bishtit të tyre është e barabartë me gjatësinë e trupit të tyre. Gjatësia e trupit: 36–45 cm (14-17 inç) Gjatësia e bishtit: 45 cm (17 inç), pesha: 0,9-1,7 kg (2-4 lb). Meshkujt janë dukshëm më të mëdhenj se femrat.

Shpërndarja dhe habitati Redakto

Në përgjithësi është pranuar që mongozi gri indian ndodhet në Arabinë Saudite, Kuvajt, Bahrein, Iran, Afganistan, Pakistan, Indi, Nepal, Sri Lanka dhe Bangladesh, siç përfaqësohet nga harta e shpërndarjes. Një studim i vitit 2007 gjeti ekzemplarë edhe në Turqi, dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, duke zgjeruar kështu gamën e njohur.

Pavarësisht se është një kafshë e zakonshme, historia natyrore e mongozës gri indiane nuk është e njohur mirë. Ata duket se janë në gjendje të zënë një larmi të gjerë të habitateve, por duke preferuar llojet e hapura. Këto përfshijnë kullota, zona të hapura, arna shkëmbore,zona të pastruar, gjysmë-shkretëtira, fusha të kultivuara dhe zona të tjera të shqetësuara, zona me trashësi, bimësi të thekur, pyll sekondar të thatë, pyje me gjemba , skajet pyjore, dhe gjithashtu afër vendbanimit njerëzor. Megjithëse krijesa është përshkruar si më pak e varur nga vendbanimet njerëzore, vëzhgimet në Indi në zona me pyje të forta tregojnë se është shumë më e zakonshme përreth vendbanimeve njerëzore që shpesh pastrojnë mbeturinat.

Taksonomia Redakto

Ichneumon edwardsii ishte emri shkencor i propozuar nga Étienne Geoffroy Saint-Hilaire në 1817.

Nënspeciet:

      H. e. edwardsi

      H. e. ferrugineus

      H. e. lanka

      H. e. montanus

      H. e. pyula

Ekologjia dhe sjellja Redakto

 
Ilustrimi i mongozit gri indian dhe kobras

Mangusta gri indiane është e kudogjendshme, megjithëse pjesa më e madhe e dietës së saj është e përbërë nga preja e gjallë që kap nga të qenit një gjahtar oportunist, me minj, hardhuca, gjarpërinj dhe brumbuj që përbëjnë pjesën më të madhe. Gjithashtu han edhe zogj tokësorë, vezët e tyre, karkalecat, akrepat, centipedët, bretkosat, gaforret, peshqit dhe pjesët e bimëve: frutat, manaferrat dhe rrënjët, si dhe preja më e madhe përfshirë lepujt. Vret pre duke dhënë një kafshim në qafë ose kokë.

Kjo specie është e njohur për aftësinë e saj për të luftuar gjarpërinjtë helmues. Kryesisht e arrin këtë duke e lodhur gjarprin, duke e tërhequr atë për të bërë goditje të shumta që i shmang akrobatikisht. Mbrojtja sekondare kundër kafshimit helmues përfshin flokët e ngurtë të ngurtë, i cili ngacmohet në raste të tilla, lëkura e trashë e lirshme dhe receptorët e specializuar të acetilkolinës e bëjnë atë rezistent ose imun ndaj helmit të gjarprit .

Mongozi gri indian zakonisht hap vezët duke i mbajtur ato midis putrave dhe duke kafshuar një vrimë në fundin e vogël. Monngozat më të vogla zakonisht hapin vezët duke i hedhur ato midis këmbëve të tyre kundër një sendi të vështirë, kështu që është spekuluar, që mongoz gri indian i rritur duhet të bëjë të njëjtën gjë me vezë të mëdha.

 
Këlysh mongoze gri indian inkuizicionale në Parkun Zoologji të Lucknow .

Mongozi gri indian bashkohet midis Marsit dhe Tetorit, duke riprodhuar dy deri në tre herë çdo vit. Periudha e gestacionit zgjat 60 deri në 65 ditë, femra lind dy deri në katër pasardhës.

Jetëgjatësia e mongozit gri indiane është shtatë vjet në të egër, ose 12 vjet, kur është në robëri.

Mardhënjet me njerzit Redakto

Mangusta gri indiane shpesh mbahet si kafshë shtëpiake për të mbajtur banesat pa minj dhe dëmtues të tjerë.

Mangusta gri indiane është kafsha shtetërore e Chandigarh .

Lloji është i mbrojtur në Indi, por një tregti e paligjshme e flokëve me qëllim të bërjes së furçave të bojrave dhe furçave të rruajtjes vazhdon, dhe ky është një nga kërcënimet më të rëndësishme të tij.  Rreth 3000 mongoza u vranë për të prodhuar 155 kg. të flokëve të papërpunuar me mongoz, të cilat u kapën nga Departamenti i Pyjeve Uttar Pradesh dhe Zyra e Kontrollit të Krimit të Jetës së egër (WCCB) në vitin 2018.

Galleria Redakto

Referime Redakto

  1. ^ Mudappa, D. & Choudhury, A. (2016). "Herpestes edwardsii". IUCN Red List of Threatened Species. 2016: e.T41611A45206787. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)