Nefertari Vivi (ネフェルタリ・ビビ Neferutari Bibi) është princesha e Alabastës në anime dhe manga One Piece. Ajo është vajza e Nefertari Cobra dhe Titi. Ajo së pari ishte një nga antagonistët kryesorë si agjente e Baroque Works nën emrin Miss Wednesday. Sidoqoftë, ajo përfundoi të bashkohej me Ekuipazhin e Kapelës prej Kashtës pasi u zbulua se ishte një spiune kundër Baroque Works. Ajo u largua nga ekuipazhi pasi mposhti Baroque Works për të qëndruar në vendin e saj, por është treguar se po mbanë shënimet e përparimit të Kapelës prej Kashte.[1]

Personaliteti Redakto

Vivi nuk i përshtatet stereotipit të një princeshe në nevojë dhe autoritare, duke mos kërkuar asnjëherë ndonjë vëmendje të veçantë ose duke i dhënë përparësi vetes mbi të tjerët. Në fakt, ajo zakonisht i vë nevojat e të tjerëve shumë më lart se ajo dhe ka hezituar të mbështetet te të tjerët ose të kërkojë ndihmë për problemet e saj. Në veçanti, ajo vendos një vlerë të madhe për qytetarët e vendit të saj dhe jetën e miqve të saj. Natyra e vetmohshme e Vivi mund të shihej veçanërisht kur ajo i kërkoi Kapelave prej Kashte të bënte një rrugëdalje për të marrë ndihmën mjekësore për Nami në vend që të vazhdonte drejtpërdrejt në Alabasta, edhe pse ajo e dinte që vendi i saj ishte në gjendje të jashtëzakonshme.

Ajo është gjithashtu jashtëzakonisht e guximshme dhe e vendosur, duke dalë kundër armiqve të fuqishëm për hir të miqve të saj edhe kur e tejkalon qartë. Vetëmohimi dhe sensi i saj i përgjegjësisë e shtyjnë atë të bartë barrën e vendit të saj. Ajo është e ngadaltë në zemërim dhe e shpejtë për të falur, por besnike ndaj miqve të saj, familjes dhe vendit të saj.

Si një anëtare i familjes mbretërore të Alabasta, ajo e do vendin e saj dhe është e gatshme të bëjë çdo gjë për ta mbrojtur atë, madje edhe duke infiltruar një organizatë të gjerë kriminale. Ajo nuk e ka problem të bëjë detyra që duken të papërshtatshme për një princeshë, siç është larja e enëve.

Vivi u rrit duke e ditur që ajo ishte përgjegjëse për mirëqenien e vendit të saj. Si e tillë, ajo zhvilloi aftësi mbresëlënëse si diplomate. Edhe si fëmijë, ajo kuptoi se çfarë nënkuptonte të qenit princeshë dhe veproi me mençuri përtej viteve të saj: kur u goditë nga Wapol, ajo kërkoi falje për faktin se ishte në rrugën e tij dhe i mbajti përsëri lotët deri sa u fsheh në një vend me Igaram që askush mos ta sheh, gjithçka për të parandaluar një incident ndërkombëtar. Kur arritën në Ishullin Drum, ajo ishte në gjendje ta bindte Luffy të mos sulmonte fshatarët dhe madje të vishte një fytyrë të guximshme pasi u qëllua në krah. Guximi i saj i bindi fshatarët t'i lejojnë ata të hyjnë në fshat në mënyrë paqësore.

Gjatë argumenteve, Vivi e ka të vështirë të vijë me fyerje dhe zakonisht përfundon duke thënë diçka ofendimesh të vogla. Ajo ka një zakon t'iu japë njerëzve pseudonime, duke e quajtur Zoron "Mr. Bushido", për shembull. Ajo gjithashtu ka një zakon të kafshojë buzën e saj të poshtme kur shqetësohet. Pavarësisht nga natyra e saj e llojit dhe e zellshme, ajo mund të jetë mashtruese kur është e nevojshme. Në moshën katërmbëdhjetë vjeç, ajo ishte në gjendje të depërtonte në Baroque Works dhe, gjatë dy viteve, u ngrit shpejt në statusin e agjentit kufitar pa e kuptuar askush identitetin e saj të vërtetë.

Një shprehi që kishte Vivi ishte se ai gjithmonë harronte të paralajmëronte Kapelat e Kashtes për rreziqe të ndryshme të shkretëtirës, ​​siç janë akrepat gjigantë dhe hardhucat, derisa të shfaqeshin. Luffy, Zoro dhe Sanji dërguan me shpejtësi çdo krijesë kërcënuese, por e mashtruan për pamundësinë e saj për të mbajtur mend gjëra të tilla më parë.

Vivi është gjithashtu e vetëdijshme për mungesën e forcës fizike. Pasi ishte ngrënë gati e gjallë nga një Bananawani, ajo ishte dëshmitare e Luffy dhe Zoro kur mundën një grup prej tyre lehtësisht, duke bërë që Vivi të bërtasë në Ussop për të mos qenë në gjendje të trajtonte as një.

Pas dy viteve, tregohet se koha e saj me Kapelat e Kashtës e ka ndryshuar atë, pasi anën aventureske të Vivi nga kohërat e saj si pirate e tregoi veten kur ishte gati të shkonte drejt Mary Geoise për Levely. Ajo mesa duket e mungon kohën e saj në det, pasi ndihej duke kujtuar nga flladi nga oqeani i kripur. Ajo madje u hodh poshtë nga mjeshtri i anijes, duke shqetësuar ata rreth saj që nuk ishin me të gjatë kohës së saj si pirate.

Vivi nuk do të hezitojë të qëndrojë në këmbë për dikë që sapo u miqësua ndërsa foli kundër përpjekjes së Charlos për të skllavëruar Shirahoshi. Kur Neptuni shprehu zhgënjimin e tij ndaj veprimeve të Fisnikët Botërorë dhe vazhdoi ta sulmojë atë, duke thënë se ai kurrë nuk do të sillte më në sipërfaqe llojin e tij, Vivi u mor me lot, duke thënë se jo të gjithë njerëzit janë si Fisnikët Botërore.

Aftësitë Redakto

Si princeshë, Vivi ka një autoritet të madh në vendin e saj. Ajo ka një aftësi të natyrshme në diplomaci. Kjo ishte e qartë edhe si fëmijë, pasi Vivi e kuptoi se çfarë nënkuptonte të qenit princeshë dhe veproi me mençuri përtej viteve të saj gjatë udhëtimit të fëmijërisë në Levely. Kur ajo u vra nga Wapol, ajo shpejt kërkoi falje që ishte në rrugën e tij dhe i mbajti përsëri lotët deri sa u fsheh në një vend me Igaram që askush mos ta sheh, të gjitha për të parandaluar një incident ndërkombëtar. Kur udhëtonte me Kapelat e Kashtës, ajo madje tregoi një aftësi mbresëlënëse, dhe pothuajse komedike, për të mbajtur anëtarët më fëminorë të ekuipazhit (Luffy, Ussop, dhe Chopper), si dhe Karoo, të përqendruar, të qetë dhe të motivuar gjatë udhëtimeve të tyre së bashku. Kur arritën në ishullin Drum, ajo ishte në gjendje ta bindte Luffy të mos sulmonte fshatarët përsëri dhe madje të veshi një fytyrë të guximshme pasi u qëllua në krah. Guximi i saj i bindi fshatarët t'i lejojnë ata të hyjnë në fshat në mënyrë paqësore. Në vijim të betejës kundër Baroque Works, Vivi madje arriti të bindte rojet mbretërore dhe rebelët e vendit të saj që përfundimisht të ndalonin luftimet dhe të vrisnin njëri-tjetrin, duke i dhënë fund në mënyrë efektive luftës civile të panevojshme që filloi nga Krokodili.

Vivi e ka dëshmuar veten të jetë një spiune shumë e aftë, dhe ka treguar aftësi të shkëlqyeshme edhe në vjedhje dhe aftësi të tjera klandestine. Kjo u vërtetua qartë pasi Vivi ishte jashtëzakonisht e mirë për të lëvizur rreth pavendosur, pasi e kishte vendosur veten si një anëtare të vetëm shifror të Baroque Works për dy vjet para se të komprometohej identiteti i saj dhe ajo u kthye në Alabasta plotësisht pa u vënë re nga qytetarët. Veprimet e saj si spiune ishin plotësisht të pa vënë re nga Marinsat, Qeveria Botërore, dhe madje edhe Shichibukai Krokodili për më shumë se dy vjet deri sa mbulesa e saj u hodh përfundimisht nga Miss All Sunday. Që nga largimi i ekuipazhit të Kapelës prej Kashte, ajo duket se ka arritur të ruajë rolin e saj si princeshë, gjatë gjithë kësaj kohe duke mbajtur me sukses edhe të kaluarën e saj si një agjente e Baroque Works dhe një shoqëruese e një ekuipazhi pirate të fshehtë nga Marinsat dhe Qeveria Botërore.

Pavarësisht mungesës së përvojës së saj luftarake në krahasim me Kapelat e Kashtës, Vivi e ka dëshmuar veten më shumë sesa e aftë të jetë në gjendje të mbajë të vetën në betejë. Kur depërtoi në Baroque Works, ajo e mbajti veten brenda organizatës dhe u ngrit shpejt në radhët brenda dy viteve. Si agjente e kufijve të Baroque Works, ajo dhe partneri i saj tejkaluan tre çifte të tjera në aftësi dhe u përjetuan si agjentë ashtu edhe gjahtarë të shpërblimeve, pasi ata ishin çifti i ngarkuar me vrasjen e Laboon. Besimi i saj në aftësitë e saj luftarake ishte aq i madh sa ajo madje u përpoq haptas të sulmonte Roronoa Zoro, deri sa ajo kuptoi ndryshimin e qartë në forcë midis dy prej tyre. Vivi gjithashtu mund të përdorë Karoo (rosa e saj), megjithë paaftësinë e tij të shpeshtë, për të fituar më shumë lëvizshmëri në betejë. Ajo ishte në gjendje të mbajë të vetën kundër një grupi miliardash, megjithëse përfundimisht u mërzit nga numri i tyre i madh dhe duhej të shpëtohej nga Pell.

Në vetvete, ajo ka shkathtësi natyrore befasuese, shpesh duke shmangur sulmet pa mëshirë dhe pothuajse pa mend, duke u shfaqur shpesh e befasuar pasi të ndodhë. Instinkti i saj duket se do të trajtojë kundërshtarin e saj dhe do t'i mbajë ata poshtë, siç shihet gjatë konfrontimeve të saj me Luffy dhe Koza. Koha e saj si një agjente e Baroque Works gjithashtu duket se i ka dhënë asaj një preferencë për sulme të papritura dhe prita, siç shihet gjatë përballjeve të saj me Zoro dhe Krokodili. Sidoqoftë, pasi që të dy përpjekjet e saj dështuan, aftësia e saj aktuale në këto aftësi aktualisht nuk dihet.

Vivi është elastike dhe është në gjendje të durojë shumë dhimbje, siç kur u plagos në krah dhe në gju kur ajo ra për shkak se krahët e saj u ndanë, duke e ngadalësuar atë menjëherë. Këmbët e saj janë mjaft të forta sa që ajo mund të shkojë zbathur me lehtësi, pasi ajo ishte në gjendje të kalonte nëpër Alubarna të papenguar pasi krahët e saj u ndanë, vrapojnë nëpër rrugë kalldrëmi pa ndonjë dhimbje të dukshme dhe qëndrojnë të zënë ngushtë në majë të një parvaz të ngushtë në orën e qytetit kullë. Pas gjithë kësaj, ajo pësoi vetëm copëza të vogla dhe njolla në këmbët e saj dhe nuk kishte nevojë për fashë më pas. Pas shiritit të kohërave, Vivi në dukje është bërë shumë më e shkathët fizikisht dhe elastike, siç dëshmohet nga ajo duke kërcyer me shkathtësi nga foleja e një turme me qindra metra lartësi dhe duke zbritur në këmbët e saj para babait të saj dhe rojeve.

Për sa i përket forcës fizike, ajo është shumë më e lartë se anëtarët e tjerë të Kapelave prej Kashte. Kjo u bë shumë e qartë kur ajo luftoi kundër një Bananawani të vetëm ndërsa Luffy dhe Zoro mund të mposhtnin një grup prej tyre pa mundim. Ky ndryshim i madh në forcë e bëri shkurtimisht Vivi në depresion komik, pasi ajo madje pati telashe vetëm duke vrapuar nga një.

Si armë, Vivi shpesh shihet duke përdorur Tela Kujaki. Vivi sythe njërën anë të telit rreth njërës prej gishtërinjve të saj rozë dhe më pas lëkundet xhevahir pallua për të krijuar një disk të prerë, të rrotulluar, me të cilin ajo mund të sulmojë. Ajo mban një numër tela prerëse të endura në rrobat e saj, në mënyrë që të mund t'i tërheqë shpejt në mënyrë që të luftojë. Ato duken si një armë jo imponuese në fillim, por të kombinuara me aftësitë luftarake të Vivi ata mund të heqin kokën e një njeriu së bashku me pjesën e pasme të karriges ku ishte ulur.

Dublimi Redakto

Në japonisht, Vivi dublohet nga Misa Watanabe dhe Sara Nakayama (Grand Battle! Rush). Në versionin anglisht të Odex, Vivi dublohet nga Natasha Malinsky. Në 4Kids Entertainment, Vivi dublohet nga Karen Neill. Në Funianimation, Vivi dublohet nga Caitlin Glass.

Kuriozitete Redakto

  • Vivi është e ngjashëm me Rebecca pasi ato janë të dy princeshat që u njohën me Luffy dhe ekuipazhin e tij, të cilët nga ana tjetër shpëtuan vendin e tyre nga një Shichibukai.
  • Vivi mund të emërohet për Nefertari Meritmut, gruaja e faraonit të famshëm Ramesses së Madhe.
  • Mbiemri "Nefertari" është një emër i lashtë egjiptian që do të thotë "më i bukur" ose "më i mrekullueshëm". Ishte një fjalë e përdorur shpesh për të përshkruar mbretëreshat dhe princeshat egjiptiane. Oda pranoi se Alabasta ishte i bazuar në Egjiptin e lashtë, por me sa duket nuk kishte asnjë të dhënë për atë që donte të thoshte fjala kur ai zgjodhi emrin.

Referimet Redakto

  1. ^ One Piece Kapitulli 439 dhe Epizodi 324