Roronoa Zoro (ロロノア・ゾロ, Roronoa Zoro) njohur si "Gjuetari i Piratëve" Zoro (海賊狩りのゾロ Kaizoku-Gari no Zoro), është personazh fiktiv në One Piece krijuar nga Eiichiro Oda. Ai është anëtar i Ekuipazhit të Kapele Kashtave dhe një ish-gjuetar i piratësh.

Roronoa Zoro
Personazh nga 'One Piece'
Paraqitja e parëOne Piece episodi 2:"Gjuetari i Piratëve Roronoa Zoro"
Krijuar ngaEiichiro Oda
Luajtur ngaMackenyu
Dubluar ngaKazuya Nakai
Informacione
Emri i plotëロロノア・ゾロ
GjiniaMashkull
TitulliGjuetari i piratëve
FamiljaNuk ka
FëmijëtNuk ka
KombësiaDeti Lindor

Ai ishte anëtari i parë që u bashkua me ekuipazhin, dhe konsiderohet një nga anëtarët më të rrezikshëm pas Luffy-t. Fama e tij si një mjeshtër shpatash dhe forca e tij e madhe, së bashku me veprimet e kapitenit të tij, ndonjëherë i bëri të tjerët të besojnë se ai ishte kapiteni i vërtetë i ekuipazhit para se të merrte shpërblimin e tij të parë.

Ëndrra e tij është të bëhet shpatari më i fuqishëm në botë.[1] Zoro gjithashtu vlerësohet si një nga dymbëdhjetë piratët të cilët cilësohen si "Gjenerata më e keqe".[2] Ai aktualisht ka një shpërblim prej 320,000,000 berri për kokën e tij, e cila është e 4-ta më e lartë në ekuipazh, pas Luffy-t, Jinbe dhe Sanji.[3]

Personaliteti

Redakto

Zoro zakonisht mban një personalitet shumë të ashpër, serioz dhe të distancuar, por shpesh humbet temperamentin e tij në një stil marramendës dhe të ekzagjeruar komik. Sidoqoftë, do të duket se ky zemërim është emocioni i vetëm që Zoro shpesh ndihet i qetë duke treguar. Jashtë situatave kur ai ndihet i sigurt në betejë, ai ka tendencën të buzëqeshë ose të qeshë sa më pak nga anëtarët tjerë dhe rrallëherë bën shaka me pjesën tjetër të ekuipazhit. Në fakt, humbja e tij në duart e Dracule Mihawk dhe premtimi i mëpasshëm ndaj Monkey D. Luffy është hera e vetme qëkur shoqja e tij Kuina kaloi që Zoro është parë duke qarë në seri.

Edhe në momentet që janë veçanërisht të vështira për ekuipazhin dhe do të garantonin trishtim, Zoro zgjedh të ruajë një solemnitet të qetë, sesa të shprehte emocionet e tij të jashtme. Ai është treguar se beson në një farë mase se këto emocione mund të pengojnë gjykimin e tij si një shpatar: kur Ohm e pyeti nëse ishte duke luftuar për hakmarrje pasi zbuloi Tony Tony Chopper të plagosur dhe pa vetëdije, ai u përgjigj se nuk i pëlqen të luftojë për arsye si kjo. Megjithë këtë pohim, ai kujdeset thellësisht për shokët e tij dhe dëshiron t'i mbrojë ata me çdo kusht, duke i thënë Ohm se përkundër preferencës së tij për të luftuar pa ndonjë motiv ai mund të ndjejë një të ardhme.

Megjithëse Zoro kujdeset për ekuipazhin e tij, ai gjithashtu mund të dalë si një person shumë i hapur dhe i ftohtë, veçanërisht kur ai po përpiqet të marrë përsipër pikën e tij. Gjatë Luftimit Davy Back, kur Chopper u detyrua të bashkohej me ekuipazhin e Foxy pasi humbi një ngjarje, Chopper thirri dhe u ankua, gjë që bëri që Zoro të bërtiste dhe duke thënë se ishte i turpshëm. Ai e qortoi Chopper, duke kujtuar se ishte zgjedhja e tij të bashkohej me Kapelat e Kashtes dhe të garonte në luftë dhe i tha atij njeriu lart dhe të ketë besim te ekuipazhi për ta fituar atë përsëri. Ashtu si me vuajtjen kur Usopp u largua nga ekuipazhi, Zoro nuk pranoi ta linte të kthehej dhe madje bërtiti te [[Nami] për ta mbyllur gojën. Zoro gjithashtu shpesh u kujton të tjerëve fakte të ashpra, të cilat shpesh trondisin disa nga anëtarët e tjerë të ekuipazhit, megjithëse ata zakonisht vendosin se ai ka të drejtë në fund. Kjo është veçanërisht e vërtetë në lidhje me të huajt, pasi Zoro rrallë tregon shumë besim te të tjerët. Kjo u bë e dukshme kur Robin u bashkua dhe ishte i vetmi që mbajti kujdes për shkak të asaj që ishte një ish armike. Sidoqoftë, me kalimin e kohës, ai duket se ka mësuar të vendosë më shumë besimin tek të tjerët, pasi ai u pajtua me aleancën me Law dhe i besoi Hiyorit kur ajo ia zbuloi identitetin e saj.

Zoro është gjithashtu shumë perceptues, diçka që ai demonstron duke siguruar vendime të rëndësishme dhe logjike në momente kritike dhe duke vlerësuar situatën nga një këndvështrim objektiv, siç bëri në Water 7 duke vlerësuar mënyrën më të mirë për të trajtuar atë që, në atë kohë, dukej si tradhtia e Robin, dhe përsëri kur ekuipazhi dëshironte ta rikthente Usopp, pasi ai sfidoi Luffy në një duel mbi Going Merry dhe humbi. Zoro është ai që vuri në dukje se Usopp ishte faji për të lënë ekuipazhin e vetë.

Ashtu si Nico Robin, Zoro është gjithashtu lehtësisht i ndjeshëm kur vihet në situata të sikletshme atje ku preferon të kundërshtojë me zë (megjithëse Robin zakonisht i injoron këto situata shumicën e kohës për shkak të durimit të saj), në vend që të përgjigjet me dhunë si Nami ose Sanji. Shembuj janë gjatë Thriller Bark arc, Zoro nuk pranoi ta quante Franky si "vëlla", apo teknikën e mëvonshme të shaka të Franky "Pirates Docking 6" ku pasi u çmontuan, Zoro u ndje budalla pasi pranoi ta bënte në radhë të parë. Në Dressrosa arc, Zoro ishte në siklet kur kishte Wicca me të kur udhëtonte nëpër qytet, pasi përpjekja për të komunikuar me të i bëri njerëzit përreth tyre të mendonin se Zoro ishte "duke folur me veten", pasi ata nuk mund ta shihnin Wicca për shkak të madhësisë së saj të vogël (megjithëse u zbulua në fund të asaj arc që qytetarët e Dressrosa ishin fshehurazi të vetëdijshëm për ekzistencën e xhuxhëve). Gjithashtu gjatë Post-Enies Lobby arc (vetëm në anime), kur Zoro u detyrua të ndihmonte të kujdeset për fëmijët, ai synonte të sigurohej që ekuipazhi ose ndonjë nga banorët e qytetit që e njihnin personalisht nuk do ta marrin vesh në lidhje me këtë situatë të turpshme. Zoro ka momente të rralla të reagimit të dhunshëm në këto situata, të tilla si kapja për fyti gjatë Aqua Laguna ku Chopper përmendi te Luffy dhe Nami se si Zoro u bllokua në oxhakun e një shtëpie për të cilën Luffy qeshi (megjithëse Luffy ishte gjithashtu në një situatë e ngjashme më herët).

Ai gjithashtu duket të jetë pjesërisht i parëndësishëm, por jo seriozisht, thjesht duke zgjedhur të përqëndrohet më shumë në stërvitjen e tij dhe atë që është qartë përpara tij sesa të shqetësohen për çështje shpirtërore, si dhe pyetje në lidhje me misteret e tij të cilat ai me të vërtetë nuk mund t'i përgjigjet.

Ndërsa ai është mjaft indiferent ndaj gjinisë ose / dhe moshës së kundërshtarëve të tij, shumë nga kundërshtarët e tij (si Tashigi dhe Monet) duket se besojnë se ai nuk i merr gratë seriozisht kur në fakt është vetëm sepse Tashigi i kujtoi atij shumë Kuinën dhe se Monet ishte thjesht një shpërqendrim. Kur kjo e fundit u përpoq të përfitonte nga ky besim, ai e ndërpreu atë pa hezituar, duke u përmbajtur vetëm nga vrasja e saj sepse ajo ishte shumë e dobët madje që të konsiderohej një kundërshtare e duhur, duke përdorur një sulm jo-Haki në vend të një sulmi të hapur. Duhet të theksohet se ai nuk pajtohet në një farë mase rreth përdorimit të forcës së tepërt ndaj grave. Për shembull, kur Nico Robin ishte goditur nga elektrika e Enel, Zoro ishte jashtëzakonisht i egër ndaj tij, duke i kujtuar Zotit se shënjestra e tij është një grua.

Si Luffy, Zoro tregon pak interes ose tërheqje për gratë. Ai nuk u tërhoq ose u fitua nga bukuroshja apo hijeshia e Nami apo Robin kur u bashkuan, nuk u hodh në vaskë të grave kur Nami dhe Vivi po laheshin, dhe as ai nuk tregon interes për bukuritë e mëdha siç janë Princesha Shirahoshi apo Boa Hancock. Zoro duket se më mirë të përqendrohet në çfarëdo detyre që ka pranë dhe stërvitjen e tij. Zoro ka vepruar i skuqur rreth disa grave, megjithëse jo në mënyra romantike. Kur takoi për herë të parë Tashigin, ai u trondit dukshëm nga ngjashmëria e saj e fortë me Kuinën dhe sa herë që e takonte atë, ai vazhdimisht do të përpiqej të ikte duke mos dashur të përballej me të. Kjo nuk është më rasti pas dy viteve, pasi ai humbi sjelljen e tij të pakëndshme rreth saj dhe e trajtoi atë me ftohtë gjatë luftës së tyre me Monet dhe u irritua më shumë kur ajo u ankua për atë që e mbante atë pasi ajo kaloi jashtë. Gjatë ndërveprimeve të tij me Kozuki Hiyori, Zoro ishte shumë i tronditur kur u zgjua dhe e pa atë që po flinte në majë të gjoksit dhe duke u përpjekur t'i shpjegonte Brook se asgjë nuk ndodhi dhe aq më tepër kur ajo me kënaqësi e pyeti nëse i pëlqente. Ai ishte gjithashtu i irrituar kur pa Sanji duke e përkëdhelur Momonosuke pasi mësoi për Hiyori.

Megjithëse ai rrallë e përdor atë, Zoro njeh faza të ndryshme të klithmës tradicionale të betejës së luftëtarit të "Sunacchi"; diçka që ai rrëfen duke dëgjuar dhe mësuar nga burrat më të moshuar në fshatin Shimotsuki. Ai kurrë nuk e ka përdorur atë personalisht, por i ka thënë Momonosuke në lidhje me atë që të aktivizojë këtë të fundit në stërvitjen e tij me shpatë, duke thënë se kjo do të forcojë zemrën e tij kur guximi i tij të ligështohet. Gjatë kohës së qëndrimit në Wano, Zoro filloi të përvetësojë mënyrat dhe mënyrën e të folurit të samurai, siç ishte përfundimi i fjalëve të tij me Degozaru për shkak të afrimitetit të tij me Bushido, madje edhe duke i përdorur ato kur u bë kriminel.

Zoro e vlerëson shumë besnikërinë dhe nuk do të falë lehtësisht shokët e tjerë të ekuipazhit nëse prishin lidhjet me ekuipazhin. Kur Nami mori Going Merry, Zoro u tërbua dhe deklaroi se nuk i besoi kurrë Nami në radhë të parë. Kur kjo ndodhi përsëri me Robin dhe Usopp, Zoro ishte i kujdesshëm me Robin, duke pyetur nëse ata duhet ta trajtonin Robin si mik apo armiq, dhe pas Enies Lobby, Zoro nuk e pranoi Usopp që të ribashkohej me ekuipazhin duke thënë se ai shkel mbi krenarinë e Luffy. Për më tepër, ai do ta linte snajperin të kthehej vetëm nëse do të ulej në gjunjë dhe të kërkonte falje për mosrespektimin e tij ndaj Luffy. Kjo mospëlqim për lënien e ekuipazhit u shfaq edhe një herë në Zou; këtë herë mbi rivalin e tij Sanji. Zoro u zemërua që Sanji kishte shkuar pa kërkuar falje ose një “faleminderit për gjithçka”, duke e quajtur Sanji një “idiot” për shkuarjen te Big Mom kur ata tashmë ishin përballur me Kaido. Ky qëndrim i ftohtë ndaj ekuipazheve mori vëmendje negative nga ekuipazhi dhe do të provokojë disa anëtar të ekuipazhit (kryesisht Nami) për t'i bërtitur.

Zoro ka një zemër shumë të sjellshme, pasi ishte i gatshëm të rrezikonte jetën e tij për hir të një vajze të vogël që nuk e njihte menjëherë pas prezantimit të tij. Kur Rika i bëri disa ushqime, Zoro e pranoi me mirësi dhe e falënderoi. Kur Charlos qëlloi një njeri të pafajshëm, Zoro e çoi viktimën në një spital pavarësisht se ishin të huaj. Edhe pse Hiyori dhe Toko në fillim ishin të huaj, ai nuk hezitoi t’i mbronte ata nga Kamazo. Kur lufton njerëz më të dobët ose të pafajshëm, ai përpiqet të mbajë shpatën anash kur lufton dhe të përdorë anën e jo-prerëse të shpatave të tij për të mos i dëmtuar seriozisht ata megjithëse siç theksoi Nami, forca e tij përbindëshor akoma arrin të shkaktojë dëme të mëdha.

Ai një ndjenjë jashtëzakonisht të dobët të drejtimit. Në Alabasta, ai shkon lart në vend se të shkoj në veri. Në Enies Lobby, kur Nami thoshte të ngjitej shkallëve, Zoro shkoi në anën e kundërt, dhe pastaj tha që Nami e ka gabuar atë. Shpesh kur ai humbet, ai përgjëron "të tjerët humbasin përsëri" . Sidoqoftë, pas dy viteve, Zoro ishte personi i parë i ekuipazhit që arriti në Arkipelagun e Sabaody, duke tronditur Sanjin, megjithëse ishte Perona që e ndihmoi Zoro të arrinte në Sabaody. Ai duket se do ta bëjë këtë gjë, megjithëse, duke ngatërruar një galile gjigande piratësh për një varkë të vogël të një peshkatari kur i tregohet. Edhe ndërsa ishte ulur në një kafshë në lëvizje, Zoro ende humbi, ndërsa besonte se të gjithë të tjerët u humbën gjatë rrugës.

Aftësitë

Redakto

Zoro është një luftëtar jashtëzakonisht i fuqishëm dhe i fortë me potencial të jashtëzakonshëm. Ai është një nga katër luftëtarët më të fortë të ekuipazhit. Kur e marrin parasysh personalitetin e tij të rreptë, të tjerët e gabojnë atë si kapiten i ekuipazhit pasi dëshmuan aftësitë e tij në betejë në disa raste.

Përkundër një rivaliteti gati të vazhdueshëm me shokun e tij Sanji, të dy kanë dëshmuar të jenë një forcë gati e pandalshme kur punojnë së bashku, siç ilustrohet në luftën kundër Groggy Monsters. Duhet gjithashtu të theksohet se gjatë luftimeve të Zoro me Luffy, të dy portretizohen që të përputhen pothuajse në mënyrë të barabartë.

Përmes viteve të një stërvitje jashtëzakonisht të rreptë që nga fëmijëria, të cilat përbëhen kryesisht nga ushtrime mërzitëse për ndërtimin e trupit përveç trajnimit të vështirë në karizëm shpatë, Zoro ka një aftësi të jashtëzakonshme fizike, veçanërisht forcën dhe shkathtësinë e tij.

Pas dy vjet trajnimesh intensive me Dracule Mihawk, Zoro është rritur në mënyrë të konsiderueshme më e fuqishme se më parë. Tregohet gjatë paraqitjes së tij të parë pas dy viteve, se ai mund të presë një anije të madhe me lehtësi, shpejtësi dhe saktësi (duke marrë parasysh gjithashtu pa përdorimin e syrit të tij të majtë). Zoro madje ishte në gjendje të prerë një Pacifista në gjysmë me vetëm një goditje nga shpatat e tij. Dy vjet më parë, ai mezi arriti të dëmtojë paksa një.

Fuqia e zbuluar rishtas e Zoros demonstrohet më tej kur ai shmang formulën e përmendur më parë për të luftuar armikun e dytë më të fortë të arc kur mposhti me lehtësi Hody Jones, një njeri i fuqishëm peshku dhe kapiteni i Piratëve të Rinj Njeri-Peshk. Ai e realizon këtë vetëm me një sulm të vetme, me një shpatë, pavarësisht se ishte në disavantazh duke luftuar nën ujë. Ai gjithashtu është rritur mjaftueshëm i fortë sa të jetë në gjendje të mposht me lehtësi një përdorues Logia të aftësisë luftarake inferior, pasi ai i demonstroi Monetit duke e prerë vertikalisht në gjysmë pa Haki.[4]

Ai gjithashtu është treguar të jetë shumë i aftë për të luftuar dorë me dorë madje edhe në gjendje të godas në mënyrë efektive krijesa shumë më të mëdha me sulme të paarmatosura. Për më tepër, ai ka qenë në gjendje të mposhtë kundërshtarët me grushta dhe shkelma dhe madje është në gjendje të luftojë paralelisht me Sanji gjatë argumenteve të tyre, madje pa shpatat e tij herë pas here. Ai shpiku Mutoryu, një stil i luftimit të dorës në dorë bazuar në teknikat e tij të shpatës.

Në raste të shumta, Zoro ka treguar se është në gjendje të shmangë ose bllokojë sulmet me shpejtësi të lartë dhe predha që lëvizin aq shpejt sa që normalisht do të ishte e pamundur që një njeri mesatar t’i vërejë ato, aq më pak t'i shmanget. Kështu, Zoro ishte në gjendje të shmangej nga të shtënat në të njëjtën kohë me presion, si dhe një shpërthim lazer nga Bartholomew Kuma, që të dy udhëtojnë me shpejtësi jashtëzakonisht të madhe, madje pasi u lënduan rëndë nga luftimet e tij të mëparshme me Oars dhe të lodhur nga lufta e tij me Ryuma.

Për të përputhet me forcën e tij të jashtëzakonshme, Zoro gjithashtu ka një tolerancë të jashtëzakonshme ndaj dhimbjes dhe sasi mahnitëse të qëndrueshmërisë dhe qëndrueshmërisë, të dëshmuar nga situata të shumta që ai deri tani ka duruar. Disa shembuj janë:

 • Prerja nga shpata e madhe e Dracule Mihawk.
 • Plagosja nga hunda e mprehtë e Arlong.
 • Prerja e këmbëve të veta për të ikur nga dylli i Mr.3.
 • Mr.1 plagosi në gjoks me dy duar, duke përdorur frutin e tij të prerjes.
 • Sulme jashtëzakonisht të forta të vetëtimës së Enel.
 • Sulme Rankyaku (stuhi këmbe) të Kaku.
 • Goditje direkte me këmbë nga Oars.
 • Sulmi Ursus Shock nga Kuma.

Jashtë betejave, Zoro ka një dobësi të dukshme: mungesën e tij të plotë të orientimit. Ai shpesh demonstron se lehtë mund të humbet kudo dhe gjithnjë ecën në drejtim të gabuar. Ai madje ndonjëherë ecën në rrugë të gabuar kur e ka objektivin e tij në pamje të thjeshtë, duke ecur për një rrugë të shkurtër. Zoro gjithashtu mund të hutohet nga udhëzimet e tij, të tilla si në Skypiea kur ai synonte të shkonte djathtas, por përkundrazi shkoi në të majtë. Ai gjithashtu humbet duke vrapuar përmes një korridori të drejtë. Në Dressrosa, mungesa e orientimit të tij i dha xhuxhit Wicca një kohë të tmerrshme, ndërsa ajo u përpoq me dëshirë ta çonte Zoro në drejtimin e duhur, vetëm që ta linte atë vazhdimisht të drejtonte në një drejtim krejtësisht të gabuar, edhe kur Wicca tregonte drejt vendit të duhur për të shkuar,

Këto tipare shpesh shqetësojnë Kapelat e Kashtes dhe i bëjnë ata të kërkojnë Zoro dhe nganjëherë tallen me të (veçanërisht Sanji). Sidoqoftë, ashtu si Luffy, Zoro është padyshim i pavëmendshëm ose i turpëruar nga ky fakt dhe zakonisht fajëson ekuipazhin për "humbje". Mungesa e tij e tmerrshme e orientimit ishte aq e thellë sa që kur hija e tij u përdor nga Gecko Moria për të krijuar Jigoro Zomboro, tipari u kalua edhe mbi mumje, siç shihet kur mumje eci në drejtimin e gabuar si zombies e tjerë të përgjithshëm që po shkonin për të ndihmuar Tararan. Pas dy vitesh, Zoro ishte në gjendje të ishte anëtari i parë që arriti në Arkipelagun e Sabaody, duke tronditur Sanjin. Sidoqoftë, kjo ishte për shkak të ndihmës së Peronës.

Stili i shpatave

Redakto

Zoro është një shpatar jashtëzakonisht i fortë, duke përdorur një, dy ose tre shpata. Ai mund të përdorë teknika fluturese. Siç është thënë nga Brook, Zoro është një përdorues i Fuqisë së Shkatërrimit (破 壊 力 Hakairyoku), një koncept për të përshkruar një shpatar me një forcë të jashtëzakonshme fizike.

Ai mundi ta mposht agjentin më të fortë në Baroque Works (i dyti pas Krokodilit) vetëm me një shpatë. Ai ishte në gjendje të luftojë në mënyrë ekuivalente me Ryuma, një mumje jashtëzakonisht i fuqishëm samurai me aftësi të Brook përmes frutit të hijes për një shumicë të betejës së tyre para se të ndërrohej në përdorimin e një shpate për të mposhtur samurain.

Pas dy viteve të tij nën trajnimin e Mihawk(shpatari më i mirë në botë), aftësitë e tij në të tre stilet janë rritur aq të fuqishme sa që ai ishte në gjendje të mposhtte njeriun-peshk Hody Jones ndërsa nën ujë me një goditje të vetme me shpatë, dhe pa mundim Hyouzou, shpatarin më të mirë të ishullit Fishman, duke e konsideruar atë si shumë të dobët, pavarësisht se ky i fundit ka kaluar një transformim për shkak të steroidëve të energjisë. Ai mundi me lehtësi Fujin dhe Raijin, të cilët ishin ndër ninxhat më elitarë të Wano, me një shpatë.

Duke përdorur dy shpata, ai është në gjendje të luftojë Monet, një përdorues të Logia dhe një oficer i Piratëve Donquixote si dhe Gyukimaru, një murg luftëtar jashtëzakonisht i fuqishëm, pa përdorur forcën e tij të plotë. Ai gjithashtu ishte në gjendje të mposhtte disa anëtarë të Orochi Oniwabanshu, ninxhat më të fortë në Wano, me lehtësi pavarësisht se kishte vetëm dy shpata. Zoro gjithashtu ishte në gjendje të ndajë statujën gjigande të Pikës me shpate të mbuluar nga Haki.

Ndërsa ishte maskuar si një roninVendin Wano, Zoro përdori një tantō të shkurtër për të kryer një goditje të fuqishme fluturuese që shkatërroi një magjistratë së bashku me ndërtesën, megjithë gamën e shkurtër të tehut, një dëshmi e mëtejshme e aftësive të tij të përmirësuara në artin e shpatës.

Gjatë betejës së tij kundër Kaku, Zoro arrin të zgjojë një stil të ri të shpatës të njohur si "Kyutoryu", i cili i jep atij pamjen e të pasurit gjashtë krahë dhe tre koka, si Asura, kur aktivizon teknikën Kiki Kyutoryu: Asura (Stili i Nëntë Shpatave: Asura). Ai gjithashtu rrethohet nga një atmosferë e errët ndërsa ishte në këtë gjendje, dhe herën e parë kur e arriti atë, toka u drodh dhe u shfaqën vrima të shumta në të.

Kjo aftësi gjithashtu lejon Zoro të përdorë nëntë shpata në luftime për të trefishuar në mënyrë të efektshme potencialin e tij si një shpatar, dhe zakonisht përdoret si një veprim jashtëzakonisht i fuqishëm i mbarimit. Kaku e vuri në dukje atë si një atmosferë të prekshme shpirtërore të krijuar nga fryma e Zoros përmes një përqendrimi të fortë shpirtëror, i cili ishte në gjendje të shkaktonte dëme të mëdha fizike.

Emrat e shpatave të Zoros që i ka përdorur janë/ishin:

 1. Dy shpata normale (u shkatërruan nga Dracule Mihawk)
 2. Shpatat e Johnny dhe Yosaku (vetëm gjatë betejës kundër Arlong)
 3. Wado Ichimonji
 4. Sandai Kitetsu
 5. Yubashiri (u shkatërrua nga Shu)
 6. Shuusui (dhuruar nga Ryuma para se kufoma e tij të digjet në hi, por më vonë e ktheu në Vendin Wano)
 7. Enma (shpata e Oden, dhuruar nga Hiyori)

Zoro mund të përdorë dy lloje të Haki: Ambicien e Armatimit dhe Ambicien e Vëzhgimit.

Gjatë Dressrosa, ai e shndërroi shpatat e tij në të zezë me Haki kundër Pika, i cili edhe ky shndërroi trupin e tij me Haki.[5] Gjatë kohës kur ishte ronin në Wano, Zoro tregoi se ishte i aftë të shndërroj tehe të ndryshme me Haki, përveç shpatave të tij, siç është një tantō e shkurtër dhe një kosë.[6] Pasi ai mori Enma në Wano, mjeshtëria e Zoro në Ambicien e Armatimit tregohet më tej kur e detyron Haki e tij përsëri në krahun e tij që u kullua me forcë nga Enma.[7]

Zoro është shumë i aftë në përdorimin e Ambicies së Vëzhgimit, siç tregohet kur ai u pyet nga Luffy nëse ai mund të ndjejë një "kafshë të egër" në Pallatin Ryugu, ai u përgjigj pozitivisht.[8] Në anime, Zoro u tregua duke përdorur Ambicien e Vëzhgimit për të gjetur Pika gjatë Dressrosa arc.[9]

Dublimi

Redakto

Në japonisht, Zoro dublohet nga Kazuya Nakai, Megumi Urawa (si fëmijë) dhe Wataru TakagiOne Piece - Defeat Him! The Pirate Ganzack.

Odex, Zoro dublohet nga Brian Zimmerman. Në dublimin e 4Kids Entertainment, Zoro dublohet nga Marc Diraison dhe Andrew Rannells (si fëmijë). Në dublimin e Funimation, Zoro dublohet nga Christopher Sabat me Cynthia Cranz duke luajtur rolin si fëmijë për epizodin e dytë dhe nga Brina Palencia në epizodat tjerë.

Kuriozitete

Redakto
 • Fillimisht, Zoro ishte planifikuar nga Oda të ishte truproja e Buggy. Një fotografi e një mishërimi të tij në ekuipazhin e Buggy u lëshua më vonë në vëllimin 3 së bashku me një tjetër foto të ekuipazhit të Buggy. Oda e përshkroi ekuipazhin e Buggy si një njësi familjare, në të cilën Zoro ishte vëllai i madh.
 • Në episodin e Simpsons "Treehouse of Horror XXV", tregohen disa mishërime të tjera nga ekskluzivitetet e tjera të familjes, secila me një temë përkatëse. Në temën manga dhe anime, secili prej anëtarëve të familjes përshkruhej si një karakter specifik manga / anime, Homeri shihet si Zoro, i plotë me flokë jeshil, tre katana, dhe veshjen e Zoro (pas dy viteve).
 • Mbiemri i Zoro, Roronoa, është shqiptimi japonez i piratit francez në jetë të vërtetë François l'Olonnais.
 • Zoro dhe Killer ndajnë disa ngjashmëri: ata janë anëtarët e vetëm që janë vartës (me mungesë të një pozicioni të dukshëm në ekuipazhin e tyre) dhe jo si kapiten, ata të dy janë shpatar, dhe ata janë të vetmit që nuk kanë fuqi të frutit të detit (megjithëse Killer ka dobësitë e një përdoruesi pasi hëngri një SMILE të dëmtuar).
 • Në versionin spanjisht, emri i Zoro është Zorro, një referencë e një personazhi fiktiv Zorro, që u shfaq gjatë epokës së Kalifornisë spanjolle.
 • Stitli i dy shpatave i Zoros (Nittoryu) është i bazuar në Niten Ichi-ryū, një nga stilet e para të artit të shpatës përdorur nga samurai i famshëm Miyamoto Musashi.

Referimet

Redakto
 1. ^ One Piece Kapitulli 6 dhe Epizodi 3
 2. ^ One Piece Kapitulli 664 dhe Epizodi 589
 3. ^ One Piece Kapitulli 804 dhe Epizodi 746
 4. ^ One Piece Kapitulli 687 dhe Epizodi 613
 5. ^ One Piece Kapitulli 778 dhe Epizodi 719
 6. ^ One Piece Kapitulli 937
 7. ^ One Piece Kapitulli 955
 8. ^ One Piece Kapitulli 650 dhe Epizodi 570
 9. ^ One Piece Epizodi 685