Brook "Mbreti i Shpirtërave" është muzikanti i Ekuipazhit të Kapelës prej Kashte.

Cosplayer i Brook (kjo pamje ishte para vdekjes së tij 52 vjet më parë)

Ai është një skelet që Kapelat e Kashtes e gjetën në bordin e një anijeje fantazmë pasi zhytej në Trekëndëshin Florian për 50 vjet. Arsyeja pse ka formë të skeletit është se para vdekjes së tij, ai ka ngrënë frutin e rringjalljes dhe trupi i tij u shndërrua në skelet para se të rringjallet.[1] Ëndrra e tij është që, pasi të lundrojë nëpër botë, të ribashkohet me mikun e tij të vjetër, Laboon, në malin Reverse, ku ai banon me Crocus.[2]

Ai është anëtari i nëntë i ekuipazhit dhe i teti që u bashkua me ekuipazhin e Luffy, si dhe është anëtari më i vjetri i ekuipazhit dhe anëtari i dytë më i gjatë pas Jinbe. Ai është gjithashtu një nga dy shpatarët në bordin e anijes së tyre të tanishme, me tjetrin Roronoa Zoro. Ai mbush rolin e muzikantit të shumëpritur që Luffy kishte dashur për ekuipazhin e tij që nga fillimi i udhëtimit të tij.

Ai aktualisht ka një shpërblim prej 83,000,000 beli.

Personaliteti

Redakto

Brook është një personazh eksentrik me një personalitet të veçantë të tij, si anëtarët tjerë të ekuipazhit.

Ndërsa ai duket si dhe pretendon të jetë një zotëri, ai posedon sjellje vulgare dhe të çoroditur siç është pyetja për të parë brekë femrash (megjithëse në një rast sirenë ai pyet nëse ata mund t’i japin hua disa para - megjithatë, ai ia bëri pyetjen e dikurshme princeshës sirenë), duke bërtitur me padurim për ushqim (një tipar i ndarë nga Luffy). Pavarësisht nga kjo sjellje, ai ende mbetet shumë i sjellshëm dhe i butë në të folur, zakonisht duke iu referuar njerëzve që përdorin "-san" -in e respektueshëm ("Zotëri") dhe gjithmonë flet për të gjithë madje edhe armiqtë në një mënyrë shumë të sjellshme. Ai i vlerëson gjërat më të thjeshta: nga një gjest i mirësisë, shoqëria e të tjerëve dhe ecja në rrezet e diellit pasi të marrë përsëri hijen e tij. Brook u mbush me lot duke qenë në gjendje të ndante një darkë me njerëzit pas vetëm dekadash në Trekëndëshin Florian.

Megjithë sjelljen e tij ekscentrike, Brook është një person jashtëzakonisht i drejtë dhe i dhembshur që i përshtatet një zotërie të vërtetë pasi Brook poshtëron plotësisht ligësinë dhe egërsinë. Kur Zeo filloi të sulmonte pa mëshirë burrat e tij, Brook madje mbrojti një prej armiqve nga sulmi i Zeo-s, duke e qortuar Zeo për egërsinë e tij. Dhembshuria e Brookit tregohet në Zou, ku ai u tmerrua nga shkatërrimi i jashtëzakonshëm që shkaktuan Piratët e Bishave. Ai me lehtësi ndihmoi minks e dëmtuar keq së bashku me shokët e ekuipazhit të tij. Pasi Luffy mbërriti në Zou, Brook dha udhëzime specifike për të mos përmendur asgjë në lidhje me Wano dhe samurai jashtë vëmendjes për minks.

Reagimet e tij ndaj dukurive të ndryshme mund të jenë disi ekstreme, shpesh edhe komike. Për shembull, kur Kapelat e Kashtës u alarmuan për të sepse ishte një skelet i gjallë, ai harroi se objekti i frikës ishte në të vërtetë ai vetë dhe gjithashtu filloi të frikësohej. Ai është gjithashtu shumë i durueshëm, pasi ka qëndruar në anijen e ish-ekuipazhit të tij për vite me radhë, duke pritur ditën kur ai përfundimisht do të ribashkohej me hijen e tij. Sidoqoftë, për shkak të vrazhdësisë së tij, ai gjithashtu mund të jetë i paduruar për gjëra të tilla si të presësh që darka të shërbehet. Sidoqoftë, tipari më i dukshëm i Brook ndër të tjerët është se ai plasaritje "Skull Joke" për veten duke qenë një skelet i komplimentuar me të qeshurën e tij të veçantë për "Yohohoho" edhe nëse nuk ka njeri rreth tij ta dëgjojë. Kur Chopper theu një nga shakatë e tij duke thënë atë që ai synonte të thoshte më parë, Brook u dëshpërua përkohësisht.

Ndërsa ishte mbërthyer në Trekëndëshin Florian, Brook zbuloi se trupi i tij skeletor tani ishte shumë i shkathët dhe zhvilloi një shaka të çuditshme për ta mbajtur veten të argëtuar - duke shkuar plotësisht i ngurtë dhe më pas duke u mbështetur në një mur ose objekt në një kënd prej dyzet e pesë gradë. Megjithëse ai kryesisht e përdor atë për të treguar para njerëzve dhe ekuipazhit të tij vetëm për të qeshur, Brook më vonë e ktheu këtë në një nga nënshkrimet e tij të paraqitura si Mbreti i Shpirtërave. Ai ndonjëherë ka praktikuar dhe ka provuar të anojë edhe më shumë se dyzet e pesë gradë, por nëse e bën këndin tepër të mprehtë, ai do të humbasë ekuilibrin dhe do të rrëshqasë. Ai madje mund të vrapojë duke e mbajtur këtë pozë- kur Nami do ta kërkonte pasi gjysma e ekuipazhit ishte drejtuar për në Zou, Brook goditi pozën e tij 45 gradë dhe nuk kontrolloi ndonjë kënd tjetër, duke bërë që Nami të bërtiste që të shikoj në çdo drejtim, kështu që Brook filloi një rotacion prej 45 shkallësh, duke e bezdisur atë me antikët e tij derisa ajo e sulmoi.

Brook është i dashuruar dhe i shkëlqyer i muzikës. Në kohë gëzimi ose trishtimi, muzika është ajo që zakonisht e mban Brook të vazhdojë. Kur ai ishte gati të vdiste gjatë jetës së tij të parë me anëtarët e tij të Piratëve Rumbar, Brook sugjeroi të luante dhe të këndonte një këngë me frymën e tyre të fundit. Si rezultat, dashuria e tij për muzikën shpesh pasqyron veten në aspekte të ndryshme të karakterit të tij, si në stilin e tij të luftimit, ku emrat e sulmeve të tij rrjedhin nga këngë dhe valle të ndryshme. Ai i dha vetes një temë muzikore aq të dukshme, sa ndërsa ishte gjallë në jetën e tij të parë, ai u quajt "Humming Brook" nga autoritetet.

Brook ka frikë nga gjërat që nuk janë normale. Një shembull është kur Brook trembet lehtësisht nga fantazmat dhe zombiet (pavarësisht se teknikisht vetë është i ndjerë). Për të luftuar krijesat e ndryshme në Thriller Bark pa frikë kur i hasi, Brook e bindi veten se nëse këndon ndërsa lufton, nuk do të frikësohej prej tyre (megjithëse fillon të vrapojë nga frika kur ndalon së kënduari). Kjo këndim ndërsa luftonte, megjithatë, pati një efekt anësor të bërjes së tij dukej si një krijesë më e keqe ndaj zombies - një fakt mjaft ironik për shkak se ai ishte i kundërti dhe fakti që kënga që ai këndon gjatë betejës është një nga jeta dhe gëzimi sesa një kërcënim dhe e keqe ogurzi siç perceptohet prej tyre. Për shkak të kësaj, megjithë frikën e tij të barabartë atij iu dha emri i "Hummer Swordsman" nga zombies dhe u frikësua me ironi nga ana e tyre.

Para se të ndeshej me Kapelat e Kashtes, Brook ishte shumë i vetmuar ndërsa lundronte zbritjen në anijen e tij dhe dëshironte për shoqërinë e njerëzve të tjerë. Ai fillimisht pranoi ofertën e Luffy për t'u bashkuar me ekuipazhin dhe e ftoi për darkë kur mbërriti në bordin e Thousand Sunny vetëm në mënyrë që të mund të bashkëvepronte me ekuipazhin dhe të plotësonte boshllëkun që përjetoi gjatë gjithë atyre viteve. Gjithashtu, megjithëse ndoshta një nga piratët më të vjetër "të gjallë", Brook ende mban një aj të fëmijërisë për të që i mundëson të sillen në një mënyrë të ngjashme me Luffy dhe Chopper, të vërejtur nga lehtësia me të cilën ai merr pjesë në antikët e tyre fëminorë.

Personaliteti dhe qeshja e tij e veçantë e lejuan Nami, Usopp dhe Chopper të pyesin një "kujdestar" të laboratorit të Hogback, Ryuma, i cili kishte të qeshurën dhe personalitetin e Brook.[3] Kjo ishte pasi ai posedonte hijen e Brook derisa u mund nga Zoro, mbi të cilin hija e Brook u kthye në vendin e saj të ligjshëm.

Brook beson në dhe ka cituar filozofinë "Gjërat e mira vijnë tek ata që presin", duke pasur parasysh vitet që ai kaloi në anijen fantazmë, duke u bashkuar me Kapelat e Kashtes dhe duke mësuar për durimin e Laboon.

Ngjajshëm me Sanji, mendja e Brookut shpesh është e mbushur me mendime të lezetshme. Ironikisht për marrëdhënien e tij me Sanji, megjithatë, dy femrat të cilat Brook e ka komplimentuar në mënyrë të qartë janë Vinsmoke Reiju (motra e Sanji) dhe Charlotte Pudding (nusja e Sanji); në rastin e Reiju, Brook madje shprehu keqardhje që nuk kishte buzë me të cilat mund të merrte një puthje nga Reiju. Brook është gjithashtu mbrojtës i guximshëm ndaj femrave (siç është Sanji), pasi ai ndëshkoi piratët peshk-njeri për drejtimin e armëve të tyre në Shirahoshi. Sidoqoftë, ndryshe nga Sanji, Brook nuk është kundër luftimit të një gruaje për të mbrojtur miqtë e tij ose për të përmbushur një objektiv të rëndësishëm. Ai mundi Giolla të anulojë efektet e fuqive të saj të frutit të detit dhe luftoi kundër Big Mom për të mbajtur të sigurt shkrimet e kopjuara të Poneglyph.

I pëlqen të pijë çaj, pasi shpesh shihet duke mbajtur një filxhan çaj.

Qëndrimi i Brook për të zgjuar ekuipazhin personalisht shihet kur ai zgjoi Piratët Rumbar me këngën e tij, shumë për bezdinë e ekuipazhit të tij të vjetër. Qëndrimi i tij vazhdon me Kapelat e Kashtes kur ai i zgjoi ata personalisht, shumë për shqetësimin e tyre edhe një herë.

Aftësitë

Redakto

Aq sa Brook normalisht shkon me anije duke përfshirë akte marrëzie me Luffy, ai është akoma një kundërshtar i frikshëm. Për shkak të përvojave dhe aftësive të tij të mëparshme që ai grumbulloi që nga ditët kur Mbreti i Piratëve Gol D. Roger ishte akoma aktiv, Brook, në të gjitha aspektet, është një pirat veteran (megjithëse këto atribute janë disi të minimizuara nga sjellja e tij e përgjithshme, së bashku me fakti se izolimi i tij në Trekëndëshin Florian dukej se kishte gërryer njohuritë e tij për shoqërinë moderne).

Për sa kohë që trupi i tij skeletor mbetet i fortë dhe i paprekur, ai do të jetojë, dhe ai lehtë mund të riparojë çdo dëmtim të kockave thjesht duke konsumuar qumësht. Ai madje mund të mbijetojë dhe pasi koka e tij prehet, duke vazhduar të flasë, nuhasë dhe të shohë ndërsa është i shkëputur. Sidoqoftë, ai është akoma i aftë të ndiejë dhimbje. Për shkak të mungesës së mishit, Brook është rezistent ndaj goditjeve të rrufeve. Brook nuk plaket, pasi trupi i tij përbëhet vetëm nga kocka dhe ai vazhdon të rritet më shumë pavarësisht se është 90 vjeç. Ai është i aftë të ruajë objekte brenda kafkës së tij, të tilla si një Tone Dial dhe fërkime Poneglyph.

Pesha e lehtë e Brookut si rezultat i trupit të tij skeletor e bën atë anëtarin më të shpejtë të ekuipazhit. Ai mund të vrapoj mbi ujë pa u fundosur, dhe të hidhet jashtëzakonisht i lartë në ajër. Brook shpesh përdor shpejtësinë e tij të jashtëzakonshme në betejë, duke e lejuar atë të zhdukë kundërshtarët me sulme shumë të shpejtë për ta parë.

Kur Brook lufton, betejat e tij shpesh kanë një element komik për ta, duke përfshirë disa nga anëtarët e ekuipazhit të tij të bien në gjumë ndërsa luftojnë Flying Fish Riders, duke luajtur si i vdekur në mes të betejës, ose duke nisur veten në një armik me rezultate të gabuara.

Megjithëse ai shpesh trembet lehtë nga armiqtë e fuqishëm ose i mbinatyrshëm, ai mund të jetë shumë i qetë dhe i patrembur për të mbrojtur ekuipazhin e tij, të tilla si kur sakrifikoi me dëshirë veten e tij duke shpresuar se mund ta ndaloj një Pacifista dhe Bartholomew Kuma, dhe kur e kuptoi me mend që mund të mashtronte Giolla për ta mposhtur atë. Kur takoi për herë të parë Kapelat e Kashtes, ai shpejt u dëshmua se ishte një pasuri për ta gjatë takimeve të tyre me shumë banorë të padurueshëm të Thriller Bark.

Pas dy vite ndarje, aftësitë e përgjithshme të Brook kanë dëshmuar se janë një pasuri shumë e rëndësishme gjatë betejës, pasi ai mundi Zeo të fuqishëm pas pirjes së tabletave dhuruar nga Hody Jones pa asnjë vështirësi dhe e preu Giolla të Piratëve Donquixote. Kur luftuan për të rimarrë Thousand Sunny, ai dhe Tony Tony Chopper luftuan dhe mposhtën disa nga ushtarët e Big Mom. Kjo i fitoi ata lavdërime nga Charlotte Katakuri, një nga komandantët e ëmbël të Big Mom.[4]

Brook është treguar të ketë taktikat të shkëlqyer, siç shihet kur e maskoi veten si Luffy dhe theu portretin e Carmel, pa u vërejtur fare.[5]

Ai tregohet se ka një vullnet të fortë, pasi arriti t’i rezistonte Ambicies së Pushtimit të Big Mom.

Muzika

Redakto

Brook është një muzikant virtuoz që është jashtëzakonisht i aftë në interpretimin e të gjitha llojeve të instrumenteve, veçanërisht violinës, instrumentit të tij të preferuar. Pasi u nda nga ekuipazhi, Brook mori kitaren dhe, brenda dy vjetësh, ai u bë aq shumë i aftë në instrumentin e ri, saqë erdhi të vlerësohet si një yll i famshëm botëror i rokut. Në dëshminë e këtij fakti, të dhënat e tij në Ton Dials u shitën në miliona, dhe tifozët e tij gjatë ndalesës së tij të fundit botërore në Arkipelagun Sabaody ishin ose duke qarë ose duke u ligështuar në praninë e tij. Brook mund të luajë me mjeshtëri këngë magjepsëse që janë kaq melodioze, ata mund të mahnisin plotësisht edhe kafshë si Laboon, të cilët dikur këndonin së bashku me muzikën e Brook. Përveç këndimit dhe interpretimit të muzikës, Brook është gjithashtu një kompozitor i aftë, pasi ka kompozuar këngë të tilla si "Bone To Be Wild" dhe "New World", e cila rezultoi të ishte shumë modë në mesin e adhuruesve të muzikës dhe të dashuruarve.

Përkushtimi i Brook ndaj muzikës jo vetëm që e ndihmoi të kalonte ditët e vetmuara gjatë izolimit të tij të gjatë, por gjithashtu mësoi të armatoste muzikën për luftime. Teknika e tij, "Nemuriuta Flanc" tregon këtë, ku ai përdorë violinën e tij me shikomizue në vend të një harku violinë, duke krijuar një melodi qetësuese që bën që kushdo që e dëgjon menjëherë të flejë në gjumë.

Muzika e tij tregon gjithashtu aftësi për të ndryshuar qëndrimin dhe emocionet e dëgjuesit të saj, pasi kur ai ishte në ishullin Namakura, muzika e tij frymëzoi kultin atje për të luftuar kundër pushtuesve të tij, fisit Longarm. Gjatë luftës me Piratët e Hody Jones, Brook zbuloi se ai ka rafinuar aftësitë e tij muzikore deri në atë pikë sa të mund të ndryshojë plotësisht gjendjen shpirtërore dhe të hipnotizojë në mënyrë efektive kundërshtarët e tij për të besuar se ata ishin në një festival. Kundërshtarët e tij besuan se iluzioni ishte realitet dhe përfunduan duke përdorur topat e tyre si fishekzjarre. Si një muzikant që zotëronte temperamente muzikore si ritmi, rrahja dhe tempo, Brook ka një dëgjim jashtëzakonisht të mprehtë që i lejon atij të dallojë me saktësi tinguj, pasi ai ishte në gjendje të zbulonte se ku ishte Zeo nga tingulli i lëvizjeve të tij, ndërsa njeriu i peshkut ishte i padukshëm, edhe pse Zeo ishte akoma i vështirë për tu lokalizuar përmes tingullit.

Fruti i detit

Redakto

Ndërsa ishte akoma gjallë, Brook hëngri frutin e rringjalljes, një lloj i Paramecia, e cila lejoi shpirtin e tij të kthehej në trupin e tij pasi vdiq Kjo i lejon atij të qëndrojë brenda një trupi skelet, dhe ai madje mund të kryejë funksionet që ai bëri kur trupi i tij përmbante mish dhe muskuj.

Për më tepër se kthimi i tij nga të vdekurit, fruti i Brook fillimisht dukeshin të padobishme. Sidoqoftë, pas dy vite, ai zbuloi se mund të ushtronte fuqinë e shpirtit të tij, gjë që zbuloi është ajo që i lejon të gjallërojë trupin e tij. Ai mund ta ndajë atë për të lëvizur në mënyrë të pavarur nga trupi i tij. Kjo e lë trupin e tij një lëvore të pajetë, por si shpirt, Brook është i aftë të lëvizë nëpër mure dhe të shkojë në zona që do të ishte e pamundur për të të arrinte fizikisht, megjithëse nuk mund të rrëmbejë asgjë. Ai është i aftë të ushtrojë fuqinë e shpirtit të tij për të prekur qeniet me shpirt më të dobët siç janë familjet. Kjo energji e shpirtit ekspozon ftohtësinë, të quajtur "të dridhura të nëntokës", dhe lejon Brook të transferojë këtë atmosferë ngrirëse në objekte si shpata e tij. Me këtë atmosferë, ai është i aftë të ngrisë rrethinat e tij, siç shihet kur ktheu tokën rreth tij në Zou në akull.

Brook përdorë shpatën e tij të fshehur brenda në bastun dhe përdorë një stil ngjajshëm me stilin e skermës. Ndryshe nga Zoro, stili i tij i shpatës më shumë fokusohet në shpejtësi sesa fuqi.

Gjatë ceremonisë së dasmës së Sanji dhe Charlotte Pudding, ai përdori një çekan për ta thyer portretin e Carmel.

Dublimi

Redakto

Në japonisht, Brook dublohet nga Chö. Në Funianimation, Brook dublohet nga Ian Sinclair.

Kuriozitete

Redakto
 • Pamja e tij skeletore në Thriller Bark sigurisht i referohet Michael Jackson.
 • Është gjithashtu e imagjinueshme dhe më e mundshme që flokët e tij afro dhe pasi që luan kitare të jetë një referencë për Jimi Hendrix.
 • Emri i tij, ndërkohë, mund t'i referohet autorit Max Brooks i njohur veçanërisht për librat e tij të World War Z ose The Zombie Survival Guide.
 • Titulli i këngës së tij “Born to be Wild” është e ngjajshme me albumin “Born to be Alive” nga Patrick Hernandez.
 • Shpirti i Brook, pasi u kthye në fushën e vdekshme për të kërkuar trupin e tij, i ngjan një hitodama, një përfaqësim i të ndjerit të vdekur së fundmi që gjendet zakonisht në folklorin japonez dhe kulturën popullore.
 • Brook mundet gjithashtu të frymëzohet nga Jack Skellington, një personazh i filmit The Nightmare Before Christmas.
 • Nofka e tij Soul King (shqip: Mbreti i Shpirtërave) mund të frymëzohet nga reperi francez Soolking.

Referimet

Redakto
 1. ^ One Piece Kapitulli 443 dhe Epizodi 338
 2. ^ One Piece Kapitulli 459 dhe Epizodi 353
 3. ^ One Piece Kapitulli 449 dhe Epizodi 342
 4. ^ One Piece Kapitulli 876
 5. ^ One Piece Kapitulli 863