Gol D. Roger (ゴール・D・ロジャー, Gōru dī Rojā) i njohur si Gold Roger (ゴールド・ロジャー, Gōrudo Rojā) ishte një piratë legjendar i njohur si Mbreti i Piratëve. Ai ishte kapiten i Piratëve të Roger dhe posedues i thesarit të njohur One Piece. Ai ishte babai biologjik i Ace.

Roger ishte i famshëm si njeriu që bënte atë që askush nuk mundi të mendonte si të mundur - duke pushtuar Grand Line dhe grumbulloi një pasuri të madhe, por e dinte që së shpejti do të vdiste nga një sëmundje e pashërueshme. Ai e shpërbëu ekuipazhin e tij para se të kthehej në ekzekutimin e tij. Qeveria Botërore synonte që Roger të ekzekutohej publikisht për të shkurajuar piraterinë, por fjalët e tij të fundit kishin ndikim të kundërt. Ai deklaroi se kushdo që mund të gjejë thesarin e tij mund ta marrë atë.

Personaliteti

Redakto

Thuhet se Roger ishe i patrembur, dhe ata që dëshmuan ekzekutimin e tij madje pretendojnë se ai buzëqeshi pak para vdekjes së tij. Në çdo skenë kur ai shfaqet në të kaluarën, Roger shihet duke buzëqeshur.

Personaliteti i tij shpesh vërehet nga njerëz që e njihnin atë të ishin të ngjashme me atë të Monkey D. Luffy. Kjo shfaqet më së miri kur ai takohet me Rayleigh dhe i kërkon atij të bashkohet me të, pavarësisht se nuk kishte asnjë ide se sa i fortë ishte ai apo madje çfarë roli do të kishte në anijen e tij. Edhe pse personaliteti i djalit të tij Ace ishte ndryshe me personalitetin e babait të tij,[1] Ace dhe Roger kishin ngjajshmëri se kur përballen me dikë asnjëhere nuk do të largoheshin. Monkey D. Garp thoshte se Roger asnjëherë nuk do të largohet në mënyrë që ta mbroj ekuipazhin e tij.

Roger ishte shumë i shpejtë në zemërim dhe ai do të hakmerrej për diçka aq të thjeshtë sa një fyerje për ekuipazhin e tij, pavarësisht sa e vogël mund të ishte. Garp deklaroi se një Roger i zemëruar mund të ishte një njeri i dhunshëm, egoist dhe i zbutur, por veprimet e tij ishin të pastra dhe të drejta, dhe se ai ishte me fat për të mbijetuar dhe për t'u bërë Mbreti i Piratëve pavarësisht nga natyra jashtëzakonisht e pamatur.[2] Ndërsa nuk u portretizua gjatë ndonjë prej paraqitjeve të tij, ai mund të ishte një armik i pamëshirshëm kur u zemëronte. Kjo u dëshmua më tej kur ai vrau të gjithë personat e ekuipazhit të Squard personalisht për arsye të panjohura. Ai gjithashtu kishte një anë të tij që tallte armiqtë e tij. Pasi mposhti një grup marinsash, ai u tha atyre të sillnin Garp ose Sengoku.[3] Ai u emocionua kur mori mundësinë për t'u përballur me armiq të fortë, siç tregohet se ai shkoi drejtpërdrejt Rayleigh dhe Scopper Gaban për t'u përballur me vetë Oden Kozuki. Kur u përlesh me Mjekërrbardhin për herë të parë pas një kohe, ai reagoi me gëzim dhe përshëndeti rastësisht rivalin e tij të vjetër.

Megjithë natyrën e tij krenare dhe agresive, Roger ishte një njeri dukshëm i përulur ndërsa u përkul ndaj Mjekërrbardhit dhe Oden kur kërkoi nga samurai të bashkohej me ekuipazhin e tij dhe ofroi të gjithë thesarin dhe furnizimet e ekuipazhit të tij të marra te Mjekërrbardhi në këmbim të shërbimit të Oden. Ai ishte gjithashtu më shumë se i lumtur që u tregonte të tjerëve për ëndrrat e tij dhe do të shoqërohej me rivalët e tij me një entuziazëm të madh.

Ai gjithashtu kishte një vend të butë për fëmijë, pasi shihej duke lumturuar duke lumturuar Hiyori Kozuki kur ishte fëmijë. Ai gjithashtu besonte se një fëmijë i porsalindur nuk duhet të jetë përgjegjës për mëkatet e prindërve të tyre, pasi ai i kërkoi Garpit të mbronte fëmijën e tij të palindur sepse nuk donte që fëmija i tij të vritej pasi kishte lidhje me të.

Aftësitë

Redakto

Roger ishte i njohur si njeriu më i fuqishëm gjatë gjithë kohërave. Fuqia e tij ishte e pandalshme. Si Mbreti i Piratëve, Roger ruan statusin më të lartë në mesin e të gjithë piratëve në botë madje edhe pas lindjes, diçka e sqaruar nga shpërblimi i pabesueshëm që ai kishte përpara vdekjes së tij, 5.564.800,000 beli, e cila është më e larta për një pirat në historinë e regjistruar.[4]

Dihet se shumë pak njerëz e kanë krahasuar ndonjëherë Rogerin në betejë: më i shquari legjendar "Hero i Marinsave" Monkey D. Garp, që thuhet se e ka futur Roger disa herë përpara dorëzimit të tij,[5] si dhe rivali i dytë pirat më kryesor i Roger Mjekërrbardhi,[6] i cili zotëronte Frutin e Detit më të fortë të llojit Paramecia dhe ishte i njohur si "Njeriu më i Fortë në Botë", edhe para vdekjes së Roger. Një person tjetër i njohur për rivalin e Roger ishte Rocks D. Xebec, i cili konsiderohej si rivali i tij i parë dhe më i frikshëm, madje më shumë sesa do të bëhej ish vartësi i tij Mjekërrbardhi, pasi u deshën përpjekjet e kombinuara të Roger dhe Garp për të arritur përfundimisht të mposhtin Rocks. Shembuj të tjerë të forcës së Roger përfshijnë luftimin në terren të barabartë me Shiki, i cili komandonte flotën më të madhe pirate të kohës së tij, dhe mposhtjen e vetme të ushtrive të disa vendeve. Edhe luftëtarët e fuqishëm si Oden Kozuki komentuan aftësitë e Roger, duke e krahasuar praninë e tij me atë të një bishe të egër.[7]

Roger kishte aftësi të kuptoj shkronjat e pllakave misterioze Poneglyphs. Megjithatë, ai nuk ishte si dijetarët e Oharës që përdorën intelektin e tyre për të studiuar Poneglyphs, kështu që ai nuk mund të "lexonte" ato saktësisht. Sipas Rayleigh, Roger mund të interpretojë Poneglyphs, sepse ai kishte aftësinë për të "dëgjuar zërin e të gjitha gjërave".

Roger gjithashtu posedonte qëndrueshmëri dhe gjallëri të jashtëzakonshme edhe kur u shkatërrua nga një sëmundje e pashërueshme. I ndihmuar nga aftësitë mjekësore të Crocus, ai arriti të pushtojë Grand Line. Ai madje ishte në gjendje të luftonte për tre ditë dhe tre netë kundër Mjekërrbardhit derisa lufta rezultoi në barazim.

Roger ishte një shpatar jashtëzakonisht i fuqishëm, siç tregohet kur mposhti mjeshtrin legjendar samurai Oden me vetëm një goditje. Ai ishte gjithashtu në gjendje të përleshej në mënyrë të barabartë kundër Murakumogiri të Mjekërrbardhit, duke krijuar një valë të fuqishme tronditëse që shpërtheu gjithçka në ishull, si dhe Moby Dick buzë bregdetit.[7]

Roger ishte një nga katër personat që kishte aftësi të kuptoj Mbretërit e Detit, tre persona tjerë ishin Luffy, Shirahoshi, Poseidon dhe Oden. Ai poashtu ishte një nga katër persona që kishte aftësi të kuptonte Zunishën, një elefantë gjigantë që mbante një ishull në shpinën e tij, tre persona tjerë janë Luffy, Oden Kozuki dhe Momonosuke Kozuki.

Për më tepër, ndryshe nga shumica e individëve më të fuqishëm në botë, Roger nuk kishte asnjë fuqi të Frutit të Detit.[8]

Haoshoku Haki

Redakto

Roger posedonte Ambicien e Pushtimit, i cili u pa kur u përlesh me një tjetër përdorues të Ambicies, Edward Newgate. Përplasja e tyre krijoi një efekt të dukshëm të ngjashëm me vetëtimën dhe lëshoi një shpërthim të madh që udhëtoi nëpër ishullin ku ata ndodheshin dhe e shtyu Moby Dick pranë pemëve, reve dhe njerëzve aty pranë. Më e rëndësishmja, Roger ishte një nga të paktët njerëz që mund të "fuste" sulmet e tij me Ambicien e Pushtimit për të rritur në mënyrë eksponenciale fuqinë e tij të sulmit, me shpatën e tij që shfaqej duke lëshuar rryma energjie të ngjashme me rrufenë dhe duke u përplasur me Edward Newgate pa bërë kontakt fizik, domethënë infuzionin.[7][9]

Busoshoku Haki

Redakto

Roger zotëronte një zotësi të jashtëzakonshme ndaj Ambicies së Armatimit, duke qenë po aq i fuqishëm sa Edward Newgate. Ai mund të fërkonte armët e tij, konkretisht saberin e tij, ta ngurtësonte atë dhe të shkaktonte një rrjedhë të atmosferës së zezë me flakë të zezë po aq të madhe sa vetë ai të dilte nga shpata e tij dhe të mund të përleshej kundër Murakumogiri, një nga 12 Saji O Wazamono Meito. Si dëshmi për zotërimin e tij, ai madje mund të mposhte Oden Kozuki, i cili ishte një mjeshtër i jashtëzakonshëm i Ambicies së Armatimit.[7]

Roger provoi mjeshtërinë dhe avancimin e tij të Busoshoku Haki deri aty ku mund ta lëshonte atë nga një distancë të shkurtër duke përdorur saberin e tij si një përplasje mes tij dhe Edward Newgate i cili rezultoi në një valë gjigande tronditëse që u përhap në të gjithë ishullin pavarësisht se armët e tyre nuk prekeshin me njëra tjetërin.[7]

Armët

Redakto

Arma kryesore e Roger ishte një shpatë e vogël me teh të lakuar e quajtur Ace, e cila është një nga 12 gradën më të lartë Meito. Ai e përdori atë të paktën deri në Incidentin e Luginës së Zotit, dhe u tregua se e zotëronte atë deri në fund të udhëtimit të tij pirate. Gjatë Betejës së Luftës së Edd, Roger u shfaq duke përdorur një pistoletë stralli me dorën e djathtë dhe Ace me të majtën.

Historia

Redakto

Gol D. Roger lindi në Loguetown. Sipas Monkey D. Garp, Roger u rrit në rrethana të vështira dhe zhvilloi frikë të madhe për të humbur të dashurit e tij mbi të gjitha. Disa kohë më vonë gjatë rinisë së tij, ai u takua me Silvers Rayleigh dhe u bë përshtypje për anijen e tij. Sidoqoftë, Rayleigh shpjegoi se ai vodhi anijen për të jetuar në të sepse shtëpia e tij ishte djegur. Duke parë takimin e tyre si një takim të fatit, ai i kërkoi Rayleigh që të bashkohej me të. Roger u bë një kapiten i Roger Pirates, gjatë së cilës ai u angazhua në pirateri ndërsa ndërtoi famën e tij gjatë disa dekadave.

Roger dhe ekuipazhi i tij lundruan në Botën e Re, ku Roger arriti të vjedh në territorin e Charlotte Linlin të Vendin Totto dhe të transkriptojë Road Poneglyph. 39 vjet më parë, ai dhe ekuipazhi i tij arritën në ishullin Lodestar, ishullin përfundimtar që tregoi Log Pose. Roger e dinte që ishulli i vërtetë i fundit ishte përtej kësaj pike dhe se Road Poneglyphs dha të dhëna për vendndodhjen e tij; megjithatë, ai nuk ishte në gjendje të lexonte tekstin e transkriptuar.

Përafërsisht 38 vjet më parë, Roger dhe rivali e tij , zv.admirali Garp formuan një aleancë të përkohshme kundër Piratëve Rocks, e cila çoi palët të luftojnë kundër ekuipazhit përfshirë Edward Newgate, Charlotte Linlin, Kaido, dhe kapiteni Rocks D. Xebec. Beteja rezultoi në shpërbërjen e ekuipazhit, me njerëz që e shikuan Xebec si rivalin e parë dhe më të fortë të Roger.

30 vjet më parë, Roger lexoi një gazetë dhe mësoi se një samurai nga Vendi Wano ishte bashkuar me Piratët e Mjekërrbardhit, duke bërë që Roger të interesohej për ta takuar.

28 vjet më parë, Roger morri një sëmundje të pashërueshme. Ai vendosi të hapë një udhëtim të fundit me ekuipazhin e tij në Grand Line. Me arritjen e fanarit në Reverse Mountain në hyrje të Grand Line, ai rekrutoi Crocus si mjekun e tij për ta mbajtur gjallë deri në përfundimin e udhëtimit të tij të fundit.

27 vjet më parë kur Shiki mësoi se Roger zbuloi Armët e Lashtë, ai i kërkoi Roger të bëjnë një aleancë dhe t'i harroj se çfarë ka ndodhur në të kaluarën mesin e tyre. Roger refuzoi edhe pse një nga nxënësit e tij i tha atij që ta pranoj ofertën e Shikit. Kjo betejë u bë e njohur se Lufta Edd.[10]

Rreth një vit më vonë, Roger dhe ekuipazhi i tij mposhtën brutalisht një skuadër marinare, duke krijuar një shqetësim që tërhoqi vëmendjen e Piratëve të Mjekërrbardhit. Ekuipazhi i Roger shkoi t'i takonte ata dhe u takua me Oden. Roger e mposhti shpejt Oden para se të përleshej me Mjekërrbardhin, dhe përleshja midis ekuipazheve zgjati për tre ditë dhe tre netë para se ajo të bëhej një shkëmbim dhuratash. Roger foli me Mjekërrbardhin dhe Oden dhe u tha atyre qëllimin e tij për të arritur në ishullin e fundit në Grand Line. Roger më pas iu lut Odenit të bashkohej me ekuipazhin e tij për një vit për të deshifruar Road Poneglyphs. Oden u pajtua, dhe ai, gruaja e tij Toki dhe fëmijët Momonosuke dhe Hiyori u nisën me lundrim me Roger. Inuarashi dhe Nekomamushi i ndoqën fshehtazi.

Së bashku me Oden, Roger dhe ekuipazhi i tij lundruan dhe zbuluan të vërtetën pas Void Century, Armët e Lashtë, Vullnetin D. dhe zbuluan thesarin e Joy Boy kur edhe e quajtën një ishull misterioz Laugh Tale, për shkak historisë së Joy Boy. Pas kësaj Roger u bë i njohur në botë si Mbreti i Piratëve. Si rezultat, shumë piratë dhe forca detare synonin për të eleminuar Roger dhe për të marrë thesarin e tij. Më vonë, Roger vendosi të shpërbëjë ekuipazhin e tij, duke qenë i pari që u largua.

Pranë vdekjes së tij, Roger pati një takim përfundimtar me Mjekërrbardhin, ku i tregoi për pseudonimin që i dha qeveria, Gold Roger dhe sekretin e Vullnetit të D.. Roger ofroi t’i tregonte Mjekërrbardhit se si të shkonte te Laugh Tale, por ky i fundit e refuzoi për shkak të mungesës së interesit.

"Thesarin tim? Mund ta merrni po të doni! Kërkojeni! E kam lënë të gjithin atje!".

- Fjalimi i fundit i Roger para ekzekutimit i cili dërgoi piratë të panumërt në kërkim të thesarit. të tij, One Piece.

Para ekzekutimit, Roger i tha fjalë e tij të fundit që frymëzuan të gjithë piratët të lundrojnë që ta gjejnë thesarin e tij të famshëm, One Piece.

Trashëgimia

Redakto

Fjalët e fundit të Roger ndezi emocionet e botës, dhe kështu filloi "Epoka e Madhe e Piratëve", e quajtur nga disa si "Mosha e Ëndrrave".

Njëzet e dy vjet pas ekzekutimit të tij, kur Mjekërrbardho ishte gati të vdiste, ai zbuloi botës se thesari i Roger One Piece është i vërtetë dhe nxjerr në pah pasojat e asaj që do të ndodhte pasi të zbulohej. Kjo shkaktoi fillimin e epokës së re të pirateëve që u krijua nga thesari legjendar i Roger.

Legjenda e "Mbretit të Piratëve" dhe thesarit të tij "One Piece" i dha fillimin e "Epokës së Madhe të Piratëve", ku shumë piratë lundruan në kërkim të vendndodhjes së saj ose për të ndjekur hapat e Roger.

Të gjithë burrat dhe gratë që kishin kontakt me Roger u urdhëruan të ekzekutoheshin. Përveç kësaj, Qeveria Botërore lëshoi ​​një urdhër për të mbledhur dhe mjaft ndoshta të kryente një masakër masive për të pastruar çdo gjurmë të mundshme të pasardhësve të Roger. Të vetmit që mbijetuan ishin të dashurit e tij Rouge dhe shokët e tij të ekuipazhit që shkuan rrugët e tyre të ndara pas vdekjes së tij. Gjaku i Roger mbijetoi vdekjen e tij me anë të djalit të tij Ace.

Vullneti i Roger është trashëguar dhe ritransmetuar nga fjalët e fundit të Mjekërrbardhit, i cili filloi "Epokën e Re të Piratëve".

Kuriozitete

Redakto
 • Pas vdekjes së tij, pirati Olivier Levasseur kishte hedhur një kriptogram nga skela në turmë dhe i tha atyre nëse do të mund të kuptonin mesazhin, thesari i tij do të ishte e tyre, një thesar që deri më sot nuk është gjetur asnjëherë. Kjo duket se ka qenë pjesë e frymëzimit për fjalimin legjendar të vdekjes së Roger, pasi Roger vetë e kishte dërguar mesazhin për të gjetur thesarin e tij, dhe sidomos Poneglyphs janë gjithashtu pjesë e një kriptogrami madhështor që çon në fund të Grand Line.
 • Një tjetër frymëzim i mundshëm për Roger mund të jetë Henry Every. Në vitin 1695, Every çoi atë që është quajtur bastisja më fitimprurëse e piratëve të të gjitha kohërave, duke kapur një thesar të madh që vlerësohet të jetë me vlerë deri në 600,000 dollarë (rreth 400 milionë dollarë në monedhën moderne), duke u bërë pirati më i pasur në botë dhe duke fituar atë epitet "Mbreti i Piratëve". Pavarësisht se ishte objektivi i një manastiri mbarëbotëror dhe morri shpërblimin më të lartë në historinë e vendosur mbi kokën e tij (1,000 dollarë, aktualisht rreth 700,000 dollarë), Every u zhduk me thesarin e tij në Karaibe (që atëherë quhej Bota e Re). Ai thuhet se ka ndikuar në gjeneratën e ardhshme të piratëve, duke përfshirë Mjekra e zeze, Bartholomew Roberts, Calico Jack, Samuel Bellamy dhe Edward Low, ndër të tjera, të cilët ishin fëmijë në atë kohë.

Referimet

Redakto
 1. ^ One Piece Kapitulli 552 dhe Epizodi 461
 2. ^ One Piece Kapitulli 506 dhe Epizodi 400
 3. ^ One Piece Kapitulli 965 dhe Epizodi 965
 4. ^ One Piece Kapitulli 957 dhe Epizodi 958
 5. ^ One Piece Kapitulli 431 dhe Epizodi 313
 6. ^ One Piece Kapitulli 233 dhe Epizodi 151
 7. ^ a b c d e One Piece Kapitulli 966 dhe Epizodet 965-966
 8. ^ One Piece Kapitulli 1047
 9. ^ One Piece Kapitulli 1010
 10. ^ One Piece Strong World: Epizodi 0