“Perandoresha e Piratëve” Boa Hancock (海賊 女帝 ボア・ハンコック Kaizoku Jotei Boa Hankokku) është personazh fiktiv në One Piece. Ajo është kapitene e Piratëve Kuja dhe ishte e vetmja anëtare femër në Shichibukai para se organizata të shpërbëhej. Ajo është e njohur si “Princesha Gjarpër” e Amazon Lily dhe sundon fisin Kuja së bashku me dy motrat e saja, Marigold dhe Sandersonia.[1]

Personaliteti

Redakto

Hancock është një femër shumë komplekse. Në pamje të parë, ajo duket egoiste, pompoze, e llastuar dhe e mësuar të ketë rrugën e saj. Ajo gjithashtu mund të sillet arrogante dhe mizore, zakonisht duke i justifikuar veprimet e saj më pak të admirueshme me bukurinë e saj të pakrahasueshme, duke e bërë atë të mendojë se mund të ikë nga çdo gjë, sepse bota do ta falë (dhe do të kursejë për grushtin e aftë për t'i rezistuar asaj. kryesisht e suksesshme në këtë qasje, pasi kërkuesit e gëzuar të të dy gjinive ia falin me kënaqësi çdo shkelje). Ajo bëri gjithashtu të dukej se nuk mendonte shumë as për fisin Kuja, ndërsa i komentoi plakut Nyon se nuk i interesonte nëse ishulli do të shkatërrohej apo jo, pasi të gjithë do ta falnin gjithsesi sepse është e bukur.

Për shkak të bukurisë dhe forcës së saj, ajo është mësuar të shohë burra dhe gra, të rinj dhe të moshuar, të dashurohen menjëherë me të. Si rezultat i kësaj, njerëzit e falin atë kur ajo kërkon falje të lezetshme ose u kujton atyre bukurinë e saj. Megjithatë, kur Luffy erdhi dhe shfaqi një imunitet të plotë ndaj hijeshisë së saj, ajo fillimisht mendoi se nuk mund të duronte ekzistencën e dikujt plotësisht të paprekshëm ndaj fuqive të saj dhe do të rrëzohej në mënyrë dramatike sa herë që fyhej.

Megjithatë, kjo ndjenjë është gërryer, pasi ajo e do thellë Luffy, pavarësisht nga imuniteti i tij ndaj saj. Edhe pas kalimit dyvjeçar, Hancock vazhdon të jetë i dashuruar me Luffy po aq sa më parë, pavarësisht se ky i fundit refuzoi hapur një propozim për martesë nga ajo. Edhe pse Luffy i refuzon vazhdimisht propozimet e saj për martesë, Hancock nuk dekurajohet nga kjo dhe me çdo refuzim ajo duket se bëhet më e vendosur për t'u martuar me të.

U zbulua se arsyeja e gënjeshtrave dhe qëndrimit të Hancock ndaj jetës ishte se për shkak të së kaluarës së saj të tmerrshme, ajo nuk donte të shfaqte më kurrë dobësi ndaj askujt. Ajo kishte një frikë të madhe për t'u afruar me dikë, përveç motrave të saj, madje do të shkonte aq larg për të mashtruar të gjithë Kujën tjetër. Kjo bëri që nëna e saj surrogate, Plaku Nyon, të frikësohej se Hankoku ishte bërë vërtet i ftohtë si akulli. Vetëm kur Hancock i rrëfeu gjithçka Luffy-t, ajo më në fund shfaqi emocione, duke u shpërthyer në lot pasi rijetoi kujtimet e saj të dhimbshme.

Hancock është treguar gjithashtu shumë dinake kur e kërkon situata. Kjo ishte veçanërisht e dukshme kur ajo ndihmoi Monkey D. Luffy të depërtonte në mënyrë diskrete mbrojtjen e jashtme të Impel Down, si dhe të manipulonte drejtorin e madh të burgut, Magellan, sipas tekave të saj përpara se t'i transmetonte një mesazh sekret vëllait të Luffy, Ace, të cilin Luffy po përpiqej ta shpëtonte. Ajo ka dëshmuar gjithashtu se është një gënjeshtare shumë e aftë, e cila është e shkëlqyer në trillimin e historive dhe vetëbesimi i saj e bën atë të mos marrë parasysh kurrë pasojat e veprimeve të saj. Një shembull i kësaj është kur ajo përfiton nga bukuria e saj në katin e 6-të të Impel Down për t'i çmendur të burgosurit, duke i bërë ata të mos respektojnë Magelanin dhe duke shkaktuar mjaft probleme për të folur me Ace-in lirshëm pa e vënë re askush. Përkundër kësaj, Hancock mund të jetë disi injorant pasi ajo shpesh i gabimon shumë nga veprimet e Luffy si romantike.

E gjithë arroganca e saj duket se zhduket kur Luffy është në mendjen e saj. Sa herë që ai është në praninë e saj, ajo turpërohet shpejt, mezi arrin ta takojë në sy dhe shkëlqen nga çdo veprim që ai bën. Edhe kur ai nuk është afër, vetëm duke menduar për të e bën atë të skuqet dhe të buzëqeshë vërtetë në një mënyrë që Kuja tjetër ka thënë se është e pazakontë për të.

Aftësitë

Redakto

Hancock konsiderohet gjerësisht si jashtëzakonisht e fuqishme nga miqtë dhe armiqtë. Duke sunduar pranë motrave të saj, Hancock ka pushtet mbi Amazon Lily dhe pjesën tjetër të fisit Kuja. Si perandoresha dhe kapitene e fisit, Hancock është luftëtarja më e fortë Kuja. Kuja besojnë se "forca është bukuria", dhe duke qenë se të gjithë anëtarët e fisit deklarojnë se ajo është më e bukura në botë, ata besojnë se ajo është jashtëzakonisht e fuqishme dhe më e forta në të gjithë fisin. Vlen të përmendet se vetëm luftëtarët më të fortë Kuja lejohen në ekuipazhin e piratëve të vendit, Hancock dhe motrat e saj ishin mjaft të forta për të qenë atje kur ishin fëmijë të vegjël, megjithëse është e mundur që ata të ishin thjesht nxënës si Shanks dhe Buggy.

Fuqia e saj është kaq e madhe saqë është pranuar edhe nga ish-Admirali i Flotës, Sengoku i Marinës.[2] Edhe ish-admirali Kuzan komentoi aftësitë e saj, duke deklaruar se ajo nuk duhet nënvlerësuar. Një dëshmi e mëtejshme e forcës së saj është se si ajo ishte një nga tre Shichibukai që arritën të largoheshin nga lufta pa pësuar asnjë lëndim. Fakti që ajo mund të fitojë një shpërblim prej 80,000,000 beli pas fushatës së saj të parë si pirate, mbështet më tej aftësitë e saj. Më shumë se një dekadë më vonë, shpërblimi i saj u bë 1,659,000,000 beli pas shpërbërjes së Shichibukai.

Gjatë Luftës së Marinefordit, ajo kishte arritur të rrëzonte disa Pacifista pa shumë përpjekje, ku iu desh e gjithë ekuipazhit të Kapelës së Kashtës (para stërvitjes së tyre dyvjeçare) për të hequr vetëm një, gjë që i la ata të lodhur shumë. Gjatë pushtimit të marinsave dhe Piratëve të Mjekërrziut në Amazon Lily për ta kapur atë, Hancock ishte në gjendje të mposhtte me lehtësi shumicën e të dy palëve pushtuese duke i ngurtësuar ata, duke përfshirë zëvendës-admiralin Yamakaji dhe dy nga Kapitenët e Dhjetë Titanik të Mjekërrziut, Catarina Devon dhe Vasco Shot. Mjekërrziu ishte në gjendje të mposhtte Hancock falë aftësisë së tij për të anuluar aftësitë e tjera të përdoruesve të Frutit të Detit, por pranoi se ajo ishte e denjë për titullin e saj Perandoresha Pirate. Më tej, ai vuri në dukje se do të rrezikohej të ngurtësohej prej saj nëse e lironte dhe vendoste që ta vriste atë ishte opsioni më i sigurt, pavarësisht se e dinte se nuk do të ishte në gjendje t'i kthente shokët e tij në normalitet nëse do ta bënte.

Stili i saj luftarak është e ngjajshme me stilin e Sanjit, por përveç kësaj ajo e kombinon me frutin e detit që e lejon atë ta shndërroj në gur dhe ta shemb personin. Ajo mundi me lehtësi ta godas Smoker, një marinar i fuqishëm që ka trupin prej tymit. Forca e saj është plotësuar me shpejtësi të madhe dhe gatishmërinë, të aftë për të vënë një breshëri jashtëzakonisht të shpejtë të goditjeve të fuqishme kundër disa marinarëve dhe piratëve të Botës së Re në të njëjtën kohë.

Hancock është gjithashtu e aftë në luftën me rreze të gjatë dhe është në gjendje të përdorë fuqitë e saj të frutave të detit për të goditur armiqtë e saj nga një distancë e gjatë. Ajo ka treguar saktësi të madhe në përdorimin e pistoletës së puthjes në të cilën ajo me saktësi e gjuajti Luffin, i cili u hodh nga Pallati Kuja nga një largësi shumë e largët. Me Shigjetën e Skllavit, ajo hodhi poshtë piratë të shumtë të Botës së Re në të njëjtën kohë.

Fruti i Detit

Redakto

Gjatë kohës së saj si skllave, Hancock dhe motrat e saj u ushqyen me forcë me Frutat e Detit nga pronarët e tyre të Dragoit Qiellor si një formë argëtimi të sëmurë. Hancock hëngri frutin e dashurisë, një frut i llojit Paramecia që lejon njerëzit e saj të ngurtësojnë në statuja guri, për sa kohë që ata e dëshirojnë atë. Ajo mund t'i kthejë njerëzit në gur duke i goditur me ndonjë nga sulmet e gjata në formë zemre, si dhe duke i goditur fizikisht. Ajo gjithashtu mund t'i kthejë viktimat e saj në normalitet nëse dëshiron. Falë bukurisë dhe sharmit të pashembullt të Hancock, shumë pak njerëz (meshkuj dhe femra) mund t'i rezistojnë fuqive të saj, duke e lejuar atë të ngurtësojë ekuipazhe të tëra pa vështirësi.

Një viktimë e mundshme është imun ndaj fuqisë së Hancock nëse bllokon "mendimet e tyre të pista", të tilla si duke ndjerë frikë ose dhimbje të fortë, ose nëse thjesht nuk tërhiqen prej saj, si për shembull një i verbër që nuk e di se sa e bukur është ajo është.

Haoshoku Haki

Redakto

Sipas motrës së saj, Sandersonia, Hancock posedon Ambicien e Pushimit.[3]

Busoshoku Haki

Redakto

Hancock posedon Ambicien e Armatimit, e cila është në gjendje të kombinojë goditjet e saj me këtë lloj Haki për të anashkaluar mbrojtjen e paprekshme të Logia.[4]

Ajo mban me vete një gjarpër të bardhë me shenja të kuqe në trupin e saj të quajtur Salome, që mban një kafkë me flokë të kaltër që del nga mbrapa dhe një buzëqeshje të vazhdueshme. Hancock e përdorë atë si ulëse, e ngjajshme si fron. Në betejë, Hancock e përdorë si ngritje për ta përdorur Shigjetën e Skllavërisë.

Ajo ka aftësinë për të ndjekur dhe kuptuar gjërat në oqean, e cila u tregua kur ishte në gjendje të ndiejë tërmetin e Mjekërrbardhit para se të mbërrinte dhe kur ajo ndihmoi Hancockin të ndiqte nëndetësin e Trafalgar Law.

Dublimi

Redakto

Hancock dublohet nga Kotono Mitsuishi dhe Kanae Itō (fëmijë).

Kuriozitete

Redakto
 • Ajo ndan të njëjtën emër me Thomas Hancock, një shpikës që zbuloi industrinë britanike të gomave. Kjo ngjajshmëri e lidh lidhjen e saj me Luffy, përdoruesin e frutit të gomës.
 • Karakteri i saj ka disa referenca ndaj mitologjisë greke:
  • Fisi i saj, Kuja, duke qenë një komb i të gjithë luftëtarëve femra, bazohet shumë në Amazonët. Dhe marrëdhënia e saj me Luffy duke filluar me keqdashje, por më vonë duke u kthyer në miqësi dhe më vonë dashuri (në gjysmën e Hancock), e cila është një ndryshim i marrëdhënieve të mbretëreshës Amazonian Hipolita me Herakliun dhe (në disa versione) Tezeun, të cilat filluan miqësore por përfunduan në vend negativ.
  • Ngjashmëritë me Medusën përfshijnë aftësinë për të kthyer njerëzit në gur (edhe pse metodat janë shumë të ndryshme), tema e përgjithshme e gjarpërit, dhe më qartë, të dyja janë një nga tre motrat Gorgonë (megjithëse Medusa ishte më e vogla, në krahasim me Hancock më e madhe). Në disa versione të mitit, ajo u shndërrua në një përbindësh kundër vullnetit të saj nga Atena; të ngjashme me mënyrën se si Hancock u detyrua ta hante frutin e detit nga Finsikët Botëror.
  • Ajo është gjithashtu shumë e ngjashme me Kalypson; ata të dy kanë një ishull të banuar vetëm nga gratë, janë të papërmbajtshëm për shumicën e njerëzve dhe janë mjaft të tronditur që heroi i tyre përkatës (Luffy dhe Odiseu) mund t'i rezistojë hijeshisë së tyre dhe të kërkojë që një anije të largohet (edhe pse Odiseu mori pjesë në krijimin e dashurisë me Kalypson për një kohë të gjatë para largimit të tij). Situata që përfshinte Luffin, që ishte e para që i rezistonte me të vërtetë Hancock-it, bëri që kjo e fundit të binte në dashuri me të, gjithashtu pasqyronte se si rezistenca e Odiseut ndaj shenjave të Kirkes përfundimisht e bënte atë të binte e pashpresë në dashuri me të.
  • Ajo është gjithashtu e ngjashme me Penthesilea. Ato janë të dy perandoresha të luftëtarëve amazon, ishin skllevër kur ishin të reja, dhe ato më vonë u arratisën me dy motrat e tyre. Pentesilea ishte gjithashtu një harkëtare e talentuar, e cila mund të jetë një referencë për përdorimin e Hancock nga fuqitë e saj të frutit.
  • Aftësia e saj për të joshur burra është e ngjashme me sirenat, të cilët do të joshnin marinarët në një dënim të holluar me ujë; vetëm Sirët përdorën zërin e tyre sesa bukurinë e tyre fizike.

Referimet

Redakto
 1. ^ One Piece Kapitulli 515 dhe Epizodi 409
 2. ^ One Piece Kapitulli 523 dhe Epizodi 417
 3. ^ One Piece Kapitulli 519 dhe Epizodi 413
 4. ^ One Piece Kapitulli 559 dhe Epizodi 468