Shanks “Flokëkuqi” (赤髪のシャンクス Akagami no Shankusu) është personazh në anime dhe manga One Piece. Ai është kapiten i Piratëve të Flokëkuqit dhe një nga Katër Perandorët që sundon në Botën e Re. Ai është gjithashtu ish-anëtar në ekuipazhin e legjendarit Piratët e Roger, i vetmi grup i cili arriti me sukses të sundoj Grand Line.

Ai është piratë që frymëzoi Luffy të bëhej piratë, dhe shoku i tij i ekuipazhit Lucky Roo e gjeti frutin e gomës që Luffy e ngrëni rastësisht.[1] Ai zotëronte gjithashtu kapelën e kashtës që është bërë aksesori më i njohur i Luffy, pasi ia kishte dhuruar djalit si pjesë e një premtimi që ata të takoheshin sërish një ditë.

Personaliteti

Redakto

Shanks është një burrë jashtëzakonisht i qetë, duke preferuar të marrë kohën e tij duke udhëtuar nëpër botë me ekuipazhin e tij ndërsa kënaqet në krahasim me nxitimin nga një vend në tjetrin. Shanks dhe ekuipazhi i tij shihen pothuajse gjithmonë duke festuar dhe duke pirë pije alkoolike sa herë që shfaqen, pasi argëtimet e preferuara të kapitenit janë pjesëmarrja dhe organizimi i ahengjeve dhe banketeve. Shanks është pafundësisht i dhënë pas festave dhe do t'i fillojë ato për të gjitha llojet e rasteve (pavarësisht nëse ai kishte bërë festë më parë), siç bëri kur më në fund takoi vëllain e Luffy, Portgas D. Ace. Shanks është gjithashtu shumë shakatar dhe ka një prirje për të ngacmuar të tjerët.

Ai zakonisht shmang veprimet që do të sjellin dhunë dhe madje është në gjendje të heqë dorë nga vendosmëria e figurave të shquara, siç është Dracule Mihawk për t'u bashkuar në argëtimin e tij. Sidoqoftë, pavarësisht nga thjeshtësia e tij e jashtme, Shanks mbart një kod moral mjaft të ndërlikuar. Shmangia e tij ndaj konfliktit ka bërë që ai të besojë se nëse mendimet personale bien ndesh, pavarësisht sa afër mund të jenë individët, është më mirë të ndaheni. Është tregues se Shanks preferon që të tjerët ta shohin atë si dikë që kujdeset pak për mirëqenien e tij, duke preferuar të qeshë edhe me situata të tmerrshme në krahasim me marrjen e konfliktit të drejtpërdrejtë. Natyra e tij e shkujdesur përfundon, megjithatë, kur kërcënohen ata që janë nën udhëheqjen ose mbrojtjen e tij, gjë që shtrihet edhe tek ata që ai i sheh si miq. Si një nga Katër Perandorët, Shanks pranon se edhe ai ka një reputacion për të ruajtur dhe do të gjuajë pas atyre që guxojnë të shkaktojnë telashe në territoret e tij.

Siç është cekur nga Pesë Pleqtë, Shanks është një natyrë pacifist që nuk kërkon në mënyrë aktive të shkaktojë kaos dhe çrregullim. Ai është gjithashtu kundër idesë së gjakderdhjes së panevojshme, edhe nëse përfshihet nderi, dhe deri më tani duket se do të përfshihet në luftë vetëm kur një mik është në rrezik. Ai gjithashtu duket se i admiron ata që kanë guxim, pasi e mbrojti dhe e lavdëroi Koby për mbledhjen e guximit të tij për të ndaluar luftën pasi Marina e re besonte se ishte e kotë të vazhdohej. Ndërsa Shanks duket se gjithmonë preferon zgjidhje paqësore, ai do të ngrihet dhe do të luftojë nëse armiku nuk i lë zgjidhje.

Shanks gjithashtu ka aftësi në diplomaci, siç tregohet kur ai ndërmjetësoi një armëpushim midis Piratëve të Mjekërrbardhit dhe Qeverisë Botërore. Aftësitë e tij në diplomaci janë aq të mëdha sa ai arriti ta bindë Sengokum të pajtohej me propozimin e tij, edhe pse Sengoku ka një urrejtje të fortë për piratët.

Pavarësisht se është i qetë dhe i guximshëm shumicën e kohës, Shanks ndonjëherë është çuditërisht i pakujdesshëm, duke vepruar dhe reaguar në mënyra që nuk janë gjithmonë të përshtatshme me atë që të tjerët presin prej tij, një tipar i vërejtur nga Buggy si "pafundësisht i bezdisshëm". Ato përfshijnë panikun kur gjërat shkojnë keq ose heqjen e shpatullave nga prirja e zemëruar e Buggy ndaj tij për ta përshëndetur atë në një mënyrë miqësore. Thënë kështu, Shanks mund të jetë çuditërisht serioz dhe i pjekur kur merret me tema të caktuara, gjë që është e kundërt me personalitetin e tij normal dhe argëtues. Është vërejtur se ai ka probleme për t'u çlodhur ndërsa ishte në territorin e armikut, duke bërë që Haoshoku Haki i tij të shpërthejë jashtë kontrollit të tij, edhe pse, nga jashtë, Shanks duket mirë. Ashtu si shumë nga piratët e tij rivalë, Shanks ka interes për të marrë One Piece, duke deklaruar qëllimin e tij për të filluar të luftojë për të pas rënies së dy prej Perandorëve të tij, Kaido dhe Big Mom. Për më tepër, Shanks është gjithashtu i vetëdijshëm se ai ka nevojë për Road Poneglyphs për të arritur këtë qëllim dhe për këtë arsye nuk turpërohet të luftojë për kopjet vetë.[2]

Aftësitë

Redakto

Si një nga Katër Perandorët, Shanks është një nga katër piratët më të fuqishëm në botë, si dëshmi e kësaj është shpërblimi i tij prej 4,048,900,000 beli, që është më i larti midis Perandorëve të tanishëm. Kaido, i cili njihet si "Krijesa më e Fortë në Botë", e vendosi Shanks në të njëjtën klasë elitare si piratët e tjerë legjendarë, të cilët në fakt kanë forcën për t'i qëndruar kundër tij në betejë, si Rocks D. Xebec, Mjekërrbardhi, Oden Kozuki, dhe ish kapitenin e tij.[3] Si provë e kësaj, ai ndaloi Kaidon të sulmonte Mjekërrbardhin një ditë përpara Luftës së Samitit të Marineford dhe më vonë iu bashkua vetë Marineford një ditë më vonë.

Në Betejën e Marinefordit, admirali Akainu luftoi shumë komandantë të divizionit të Mjekërrbardhit, dy ish-Shichibukai, por ndaloi së luftuari kur Shanks u shfaq.[4] Tre nga Gjenerata më e Keqeë, Eustass Kidd, Scratchmen Apoo dhe Basil Hawkins duhet të bënin aleatë për ta mposhtur Shanksin. Admirali Ryokugyu zgjodhi të tërhiqte përpjekjen e tij ndaj Luffy pasi kuptoi se Shanks ishte i pranishëm jashtë vendit Wano.[5] Një tjetër dëshmi e forcës së Shanks është se ai ishte në gjendje të mposhtte Eustass Kid, një pirat i fuqishëm me vlerë 3 miliardë beli dhe një nga dy piratët përgjegjës për mposhtjen e një tjetër Perandor Big Mom, me një sulm të vetëm.

Edhe me vetëm një krah, Shanks mund të përdorë një fuqi të jashtëzakonshme në shpatullat e tij, të aftë për të arritur lehtësisht Mjekërrbardhin, një njeri gjigant, i cili mund të mbizotërojë plotësisht gjigandët dhe një ushtri të tërë të oficerëve të fuqishëm marinare. Me fuqinë e tij fizike të kombinuar me Ambicien e Armatimit (Busoshoku Haki), Shanks mund të mbrojë kundër grushtit prej magme të Akainut, i cili ka fuqi jashtëzakonisht shkatërruese sulmuese që mund të djegë armiq të fuqishëm si Jinbei, Ace dhe madje edhe Mjekërrbardhin. Me sa duket, Shanks favorizonte më shumë dorën e majtë pasi shihet në të kaluarën duke mbajtur shpatën në dorën e tij të majtë.

Sipas Brannew, një nga atributet më të mëdha të Shanks është udhëheqja dhe karizma e tij, pasi ka arritur të fitojë besimin dhe besnikërinë absolute të individëve më të talentuar dhe të aftë nga të katër detet dhe Grand Line të gjitha të shënuara për të patur shpërblime veçanërisht të larta dhe të rekrutuar ato në ekuipazhi i tij. Më të spikatur janë oficerët e tij: Benn Beckman i North Blue, Yasopp i East Blue dhe Lucky Roo i South Blue. Kjo e bëri ekuipazhin e Shanks jashtëzakonisht të ekuilibruar dhe të padepërtueshëm, në gjendje të luftonte në mënyrë të barabartë me fuqinë e madhe ushtarake të ekuipazheve të të katër perandorëve.

Shanks është një nga disa persona që mund të përdorë tre lloje të Hakit.

Haoshoku Haki

Redakto

Shanks zotëron mjeshtëri të pamasë në Ambicien e Pushtimit,[6] një lloj i rrallë Haki që vetëm një në disa milionë njerëz në botë mund ta përdorin. Aftësia e tij me këtë lloj Haki u la të kuptohet për herë të parë menjëherë pas prezantimit të tij, me atë duke përdorur faktorin frikësues të Haoshokut për të trembur një Mbret të Detit me një verbim të vetëm të zemëruar.

Ndërsa Shanks po hipte në anijen e Mjekërrbardhit për takimin e tyre, dhjetëra burra të Mjekërrbardhit (burra të kalitur të aftë për të mbijetuar në Botën e Re) u rrëzuan në pavetëdije pasi vetë anija filloi të dëmtohej fizikisht nga prania e Shanksit, duke i lënë përshtypje të tjerëve përreth.

Ambicia e Pushtimit të Shanks ishte të paktën dy herë më i fuqishëm se ai i Luffy në kohë kur ai ishte në Ishullin Fishman; Shanks mund të kishte eliminuar të gjithë 100,000 Piratët e Njerëz Peshq që kundërshtonin Kapelet e Kashtës, ndërsa Luffy mposhti vetëm gjysmën e tyre.[7]

Një dëshmi e vërtetë e mjeshtërisë së Shanksit ndaj këtij lloji të Haki është se ai ishte në gjendje të dërgonte një shpërthim të fuqishëm të Haki që preku admiralin Ryokugyu nga anija e tij milje larg vendit Wano, duke e ndalur atë në rrugën e tij pa shkelur këmbën në Wano. Jinbe duke thënë se një shfaqje e tillë e Hakit ishte përbindëshor.[8]

Më e rëndësishmja, ai është në mesin e pak përdoruesve të aftë për të "përfshirë" Ambicien e Pushtimit në gjëra, veçanërisht, Gryphon e tij, të nënkuptuar nga rrjedhat e hollë të vetëtimave të zeza që rrezatojnë prej tij. Megjithatë, ai duket se ka një shkallë shumë më të madhe të fuqisë me këtë aftësi se të tjerët. Kjo mund të shihet kur ai mundi Eustass Kid dhe Killer me një sulm të vetëm të injektuar nga Ambicia e Pushtimit[9], pavarësisht nga fakti se Kid dhe Killer ishin në gjendje të duronin sulme të shumta nga Big Mom dhe Homies e saj, dhe që të dy ishin shëruar plotësisht nga beteja e tyre me Perandorët.

Busoshoku Haki

Redakto

Shanks është një përdorues jashtëzakonisht i fuqishëm i Ambicies së Armatimit. Gjatë Luftës së Marinefordit, Shanks pengoi me lehtësi grushtin e Akainus të transformuar në magma me shpatën e tij.

Kenbunshoku Haki

Redakto

Shanks posedon aftësinë për të përdorur Ambicien e Vëzhgimit. Shkathtësia e Shanks me këtë lloj Haki është e jashtëzakonshme, në gjendje të zbulojë një prani "të çuditshme" ndërsa ai ishte milje jashtë vendit Wano.[10] Ai gjithashtu mund të përdorë aplikacionin e avancuar që i lejon atij të shohë shkurtimisht të ardhmen.

Deri më tani, Shanks ka përdorur vetëm një shpatë të quajtur Gryphon në luftime. Gryphon është një saber i madh me një teh të vetëm dhe një roje të madhe dore.

Shanks ka përdorur katër shpata të ndryshme në pika të ndryshme në të kaluarën, përveç Gryphon. Ai përdori dy shpata të ndryshme gjatë kohës së tij si një pirat nxënës në bordin e anijes së Roger (një rreth kohës kur Buggy hëngri frutin e ndarjes dhe një tjetër gjatë një përleshjeje me Piratët e Mjekërrbardhit) dhe një tjetër gjatë qëndrimit të tij në vendlindjen e Luffy. Ai u pa duke përdorur një shpatë tjetër gjatë takimit të tij me Ace, që do të thotë se ai mori Gryphon pas takimit me Ace.

Historia

Redakto

Shanks ka lindur në West Blue, 39 vjet përpara ditës së sotme, duke u rritur në një qytet që prodhon verë. Kur ai ishte një foshnjë vetëm një vjeç, Shanks u gjet brenda një arkë thesari nga Piratët e Rogers në Luginën e Zotit. Nuk dihet se si Shanks përfundoi në një situatë të tillë, por ai u mor nga ekuipazhi.

30 vjet më parë, kur Shanks ishte nëntë vjeçar, ai shihet mesin e Piratëve të Rogerit së bashku me Buggy. Ata dy shihen duke lexuar gazetë duke treguar fytyrë të pakëndëshme pasi gazetat ishin të fokusuar në veprimet e Piratët e Mjekërrbardhit. Ai poashtu shihet me kapelën prej kashte, e cila më parë ishte e Roger.

28 vjet më parë, Roger iu shfaq një sëmundje e pashërueshëm dhe takuan një doktor me emrin Crocus dhe e bënë pjesë të ekuipazhit.

Pavarësisht se Shanks kishte mendime të ndryshme me Buggy, të dy shihen shpesh së bashku, edhe Mjekërrbardhi kujton se ai shihte Shanks me "hundën e madhe" kur ai luftonte me Gol D. Roger.[11]

26 vjet më parë, Piratët Roger luftuan kundër një grupi marinsash dhe mësuan se Piratët e Mjekërrbardhit u futën në anën tjetër të ishullit. Të dy ekuipazhët luftuan për tre ditë dhe tre netë para se përleshja përfundimisht të bëhej një shkëmbim dhuratash. Shanks dhe Buggy folën për pamundësinë e Teach për të fjetur. Piratët e Roger u bashkuan më pas nga Oden Kozuki dhe familja e tij, si dhe Inuarashi dhe Nekomamushi. Në një pikë, ekuipazhi vizitoi Skypiea.

Pas Skypiea, ekuipazhi vizituan Tequila Wolf, Water 7, Arkipelagun Sabaody dhe ishullin Fishman. Ata lanë më vonë familjen e Oden, Nekomamushin dhe Inuarashin në Vendin Wano. Pas vizitës në Zou, Buggy u sëmurë dhe Shanks vendosi të qëndroj me të dhe nuk mundën të shkonin në Raftel me të tjerët.

Pasi Roger u bë Mbreti i Piratëve, ekuipazhi u shpërbë në fshehtësi një vit para vdekjes së tij. Roger ishte i pari që u largua dhe pasi u ndanë me kapitenin e tyre, pjesa tjetër e ekuipazhit u kthye Oden në Vendin Wano.[12] Anëtarët e tjerë, përfshirë Shanks, u larguan nga ekuipazhi një nga një.[13]

24 vjet më parë, Shanks ishte ndër shoqëruesit gjatë ekzekutimit të Roger në Loguetown. Ai qau pasi ish-kapiteni i tij ndërroi jetë. Më vonë, në të njëjtin vend, ai filloi të bënte plane për karrierën e tij pirate. Ai i ofroi një vend në ekuipazhin e tij Buggy, i cili refuzoi të punonte për Shanks, dhe të dy shkuan në rrugën e tyre. Shanks shpesh dëgjonte tregime për aktivitetet e Buggy si pirat.

22 vjet përpara kohës së tanishme, Shanks dëgjoi për një snajper të aftë me emrin Yasopp dhe shkoi në fshatin Syrup në ishujt Gecko për ta rekrutuar atë.

Në një moment të jetës së tij, Shanks u takua përsëri me Marshall D. Teach, atëherë një anëtar i ekuipazhit të Mjekërrbardhit. Çfarë ka ndodhur saktësisht nuk dihet, por Mjekërrziu la Shanks me 3 plagët në syrin e majtë. Data e saktë e asaj ngjarjeje është e paspecifikuar. Megjithatë, ka shenja që tregojnë se ato plagë u bënë afër kohës së ekzekutimit të Roger: ndërsa imazhet e një Shanks më të ri e përshkruajnë atë me fytyrën e tij të padëmtuar, në dy rikthime të prapambetura (në Kapitullin 434 dhe Kapitullin 0), ai e ka fytyrën të fshehur nga flokët dhe kapelen e tij.[14]

Shanks gjithashtu luftoi shpesh me Mihawk, dhe betejat e tyre thuhej se jehonin në të gjithë Grand Line.

12 vjet pas shpërbërjes së Piratëve të Roger, ekuipazhi i Shanks vodhi frutin e gomës që ruhej në një anije qeveritare nga agjenti i atëhershëm CP9 Who's-Who.[15]

Dublimi

Redakto

Në gjuhën japoneze, zëri i tij bëhet nga Shūichi Ikeda. Në Odex Entertainment, zërin e tij e bën Christian J. Lee. Në 4Kids Entertainment, zërin e tij e bën Tom Souhrada. Në Funimation Entertainment, zëri i tij bëhet nga Brandon Potter.

Referimet

Redakto
 1. ^ One Piece Kapitulli 1 dhe Epizodi 4
 2. ^ One Piece Kapitulli 1076
 3. ^ One Piece Kapitulli 1001 dhe Epizodi 1016
 4. ^ One Piece Kapitulli 580 dhe Epizodi 489
 5. ^ One Piece Kapitulli 1055
 6. ^ One Piece Kapitulli 570 dhe Epizodi 479
 7. ^ SBS Volume 65
 8. ^ One Piece Kapitulli 1055
 9. ^ One Piece Kapitulli 1079
 10. ^ One Piece Kapitulli 1054
 11. ^ One Piece Kapitulli 434 dhe Epizodi 316
 12. ^ One Piece Kapitulli 968
 13. ^ One Piece Kapitulli 506 dhe Epizodi 400
 14. ^ One Piece Kapitulli 434 dhe Epizodi 316
 15. ^ One Piece Kapitulli 1017