Një Milion Euro
Arkivi i filmit
Titulli shqip Një Milion Euro
Origjinali Një Milion Euro
Vendi i prodhimit Kosovë
Viti i prodhimit 2005
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 82 min
Zhanri Dramë/Thriller
Gjuha origjinale Shqip
Për moshën <12
Ekipi realizues
Regjia Halil Budakova
Skenari Visar Fejzullahu
Ilir Rexhepi
Muzika e filmit Valon Morina
Kameramani Spartak Papadhimitri
Prodhuesi i filmit: Arian Gashi
Aktorë kryesorë
Ilir Rexhepi
Enver Petrovci
Merita Budakova
Diellza Bunjaku
Aktorët tjerë
Halil Budakova
Adem Zhitopotoku
Xhemail Agaj
Merita Bytyqi
Arian Gashi
Alban Budakova
Muhamet Gashi


Një Milion Euro është film televiziv në gjuhën shqipe i cili është prodhuar në Kosovë. Premiera e këtij filmi ishte më 12.05 2005Kino ABCPrishtinë. Konsiderohet filmi më i shikuar në kinematë e Kosovës për vitin 2005.

Përmbajtja Redakto

Protagonisti i filmit Robert Berisha (I.Rexhepi), një shqiptaro-amerikan, biznesmen i njohur nga Amerika, kthehet për të jetuar dhe investuar në Kosovë. Në kohën kur Roberti dhe kompania e tij fillojnë ndërtimin e një fabrike textili, cdo gjë do të ndryshojë në jetën e tij. Një bandë e prirë nga Beka (E.Petrovci) papritur do ta rrëmbejnë vajzën e tij dhe për kokën e saj kërkojnë një milion euro. Pas ndërhyrjes së policisë arrihet kapja e autorëve të këtij krimi dhe që pastaj të vazhdoj me sukses përfundimi i investimeve në Kosovë.

Lidhje të jashtme Redakto


Avni Rustemi