Sekretet
Arkivi i filmit
280px
Origjinali Sekretet
Vendi i prodhimit Shqipëri
Viti i prodhimit 2008
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 89,
(stereo)
Zhanri Drama
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Spartak Pecani
Skenari Reinhard Jud

Vangjel Kozma, Salvatore Lisa

Prodhuesi i filmit: Agim Halili

Nehat Fejza

Aktorë kryesorë
Ndriçim Xhepa
Eftiola Laçka
Neritan Liçaj
Ermela Teli
Aktorët tjerë
Enver Petrovci
Drita Pelingu
Mihal Stefa
Lazër Filipi


Filmi "Sekretet" 2008,me regji të Spartak Pecanit dhe me personazh kryesor Ndriçim Xhepa me rolin e doktorit. Film i xhiruar në 2007, por me premier u shfaq me 15 Maj 2008.

Regjia: Spartak Pecani.
Skenari: Reinhard Jud, Vangjel Kozma dhe Salvatore Lisa.
Muzika: Adi Hila.

Përmbajtja e filmitRedakto

Flet për çmendurinë shqiptare, çmendurinë e një kombi, që nuk ishte i afte për 50 vjet te shprehe vetveten. Janë një sere pyetjesh qe shtrohen, përgjigjet e te cilave do te shpërfaqem një nga një në dublat e filmit, i cili prej 9 majit do te nise projeksionin ne Millenium për gjithë shqiptaret. Ngjarja qe zhvillohet ne një spital psikiatrik. Nje komb i goditur psikologjikisht. Çfarë ka ndodhur me kujtesen e këtij kombi, apo a do ta fitojne identitetin e humbur dhe a do te jene ndonjehere vetvetja ? Regjisori rreket t’i japë përgjigje gjithseciles prej këtyre pyetjeve nepermjet personazheve te interpretuara nga aktore te zeshem te kinemase shqiptare. Kryeroli është misheruar nga Ndricim Xhepa, e rreth tij janë aktoret e rinj Ermela Teli, Neritan Licaj, Eftiola Lacka e Redian Mulla.

AktorëtRedakto