Shrek the Third

(Përcjellë nga Shrek 3)

Shrek the Third është një film i animuar amerikan, që për herë të parë u shfaq më 18 maj 2007.[1][2] Është vazhdimi i Shrek dhe Shrek 2, i animuar nga DreamWorks Animation, shpërndarë nga Paramount Pictures, me regji të Chris Miller dhe Raman Hui.[3] Filmi fitoi rreth 322 milionë dollarë në shkallë kombëtare dhe rreth 799 milionë dollarë ndërkombëtarisht.[4]

Shrek the Third
Shrek the third ver2.jpg
Regjia ngaChris Miller
Raman Hui
Shkruar ngaJeffrey Price
Peter S. Seaman
Chris Miller
Aron Warner
ProdhuesiAron Warner
Denise Nolan Cascino
LuajnëMike Myers
Cameron Diaz
Eddie Murphy
Antonio Banderas
Julie Andrews
John Cleese
Larry King
Rupert Everett
Justin Timberlake
Regis Philbin
Eric Idle
Kinematografianuk dihet
MontazhiJoyce Arrastia
Michael Andrews
MuzikaHarry Gregson-Williams
Production
companies
DreamWorks Animation
Pacific Data Images
Shpërndarë ngaParamount Pictures
Data e publikimit
Flag of the United States.svg 18 maj 2007
Flag of the United Kingdom (3-5).svg 29 qershor 2007
Kohëzgjatja
93 minuta
ShtetiFlag of the United States.svg SHBA
GjuhaAnglisht

SinopsRedakto

Kur mbreti Harold vdes, i mbetet Shrekut që të bëhet udhëheqësi i ardhshëm i Shumë, Shumë, Largut, nëse nuk gjendet ndonjë pasardhës tjetër i përshtatshëm për fronin. Kandidati më i përshtatshëm është kushëriri i princeshës Fiona, Arti, një adoleshent përtac që frekuenton një gjimnaz mesjetar. Shrek, së bashku me miqtë e tij besnik, Gomarin dhe Maçokun me çizme, nisen në udhëtim për ta sjellë Artin në kështjellë, por gjatë rrugës zbulojnë se për ta realizuar këtë është më e vështirë nga sa e mendonin.

ZëratRedakto

Në origjinalRedakto

Në shqipRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto