Strasburg

komunë në departamentin Bas-Rhin, Francë
(Përcjellë nga Strasburgu)

Strasburg (shqiptimi Francez: [stʁasbuʁ]; Gjermanisht: Straßburg [ˈʃtʁaːsbʊʁk] ; Alzasishtja Veriore: Strossburi [ˈʃd̥ʁɔːsb̥uʁi]; Alzasishtja Jugore: Strossburig [ˈʃd̥ʁɔːsb̥uʁiɡ̊]; Shqip: Strasburgu)

Strasburg
Strossburi (Alzasisht)
Nga lart-poshtë: Stacioni i Strasburgut; Katedralja e Strasburgut dhe Qyteti i Vjetër i Strasburgut; Ponts Couverts; Palais Rohan; Petite France; Palais du Rhin; Hôtel Brion; Gjysëmcikli i Parlamentit Evropian; dhe qielli i Strasburgut në 2014
Flamuri i Strasburg
Stema zyrtare e Strasburg
Koordinatat: 48°35′00″N 07°44′45″E / 48.58333°N 7.74583°E / 48.58333; 7.74583
Sipërfaqja
 • Qyteti78.260 km2 (30.216 sq mi)
 • Sipërfaqe urbane
240.200 km2 (92.742 sq mi)
Popullsia
 • Qyteti272.800
 • Popullsia urbane
478.280
{{{postal_code_type}}}
67000

është aktualisht një qytet që ndodhet në në departamentin Bas-Rhin në rajonin Lindja e madhe.

Në 2020, vetë qyteti kishte 290,576 banorë dhe Eurometropoli i Strasburgut së bashku me qarkun e Strasburgut kishin 511,552 banorë. Zona metropolitane e Strasburgut kishte një popullsi prej 853,110 banorësh në 2019 duke e bërë të tetën në Francë dhe shtëpia e 14% të banorëve të rajonit Grand Est.

Strasburgu është de fakto një nga 4 kryeqytetet e Bashkimit Evropian ( së bashku me Brukselin, Luksemburgun dhe Frankfurtin) dhe është selia e disa institucioneve evropiane si Parlamenti Evropian, Eurocorps dhe Avokati i Popullit i Bashkimit Evropian. Një tjetër organizatë, Këshilli i Evropës (që përfshin Gjykatën Evropiane për të Drejtat e Njeriut, Drejtoria Evropiane për Cilësinë e Medikamenteve dhe Observatorin Audovizual Evropian) ndodhet në qytet.

Së bashku me Bazelin, Gjenevën, Hagën dhe Nju Jorkun, Strasburgu është ndër të paktat qytete në botë që nuk është kryeqytet i cili mban organizata ndërkombëtare të rendit të parë. Është qyteti i dytë në Francë në terma të kongreseve ndërkombëtare dhe simpoziumeve, pas Parisit. Qëndra historike e qytetit, Große Insel, u klasifikua si Sit i Trashëgimisë Botërore nga UNESCO në 1988 me më të riun Neustadt që u shtua në 2017. Strasburgu është i zhytur në kulturën Franko-Gjermane dhe është kthyer në një urë bashkëpunimi midis dy vëndeve, veçanërisht me universitetin e Strasburgut, dhe me bashkëjetesën e komuniteteve protestante dhe katolike.

Ekonomikisht, Strasburgu është një qëndër e rëndësishme e prodhimit dhe inxhinierisë si dhe një nyje hekurudhore, rrugore dhe ujore. Porti i Strasburgut është i dyti më i madh në Rin pas portit të Duisburgut në Gjermani dhe i dyti në Francë pas Parisit.

Gjeografia

Redakto

Qyteti shtrihet në lumin Moselle, 60 km në jug të qytetit Nancy.

Demografia

Redakto

Historia

Redakto

Kampi romak i Argentoratumit u përmënd për herë të parë në 12 para Krishtit; qyteti i Strasburgut, që u rrit nga kampi festoi përvjetorin e 2000-të në 1988.

Mes 362 dhe 1262, Strasburgu udhëhiqej nga peshkopët e Strasburgut. Sundimi i tyre u përforcua në 873 dhe më shumë në 982. Në 1262 qytetarët u rebeluan ashpër ndaj sundimit të peshkopit dhe Strasburgu u bë një qytet i lirë perandorak.

Strasburgu luajti një rol të rëndësishëm në Reformën Protestante, me personalitete si Gjon Kalvin, Martin Bucer, Wolfgang Capito, Mateus dhe Katharina Zell. Ishte një nga qëndrat e para të industrisë së printimit si Johannes Gutenberg, Johannes Mentelin dhe Heinrich Eggestein.

Kultura

Redakto

Objekte turistike dhe kulturore

Redakto
 
La place du marché aux cochons de lait

Edukimi

Redakto

Universitetet

Redakto

Ekonomia

Redakto

Komunikacioni

Redakto

Personalitete

Redakto

Shih edhe

Redakto

Panorama e qytetit

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto