Wisconsin (shqiptimi: Uiskonsin) është një nga 50 shtetet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Wisconsin kufizohet në perëndim me Minesotën, në jugperëndim me Iowa në jug me Illinois në lindje me Liqenin Michigan në verilindje me Michigan dhe në veri me Liqenin e Epërm. Krryeqytet i Wisconsin është Madison, dhe qyteti i tij më i madh është Milwaukee. Wisconsin ka një popullsi prej 5.686.986 banorë (2010).

Uiskonsin
Wisconsin
Ndërtesa e Parlamentit të Uiskonsin
Ndërtesa e Parlamentit të Uiskonsin
Flag of Uiskonsin
Official seal of Uiskonsin
Location of Uiskonsin
Population
 • Total(2.010) 5,726,398
Websitewww.wisconsin.gov

Wisconsin ka 72 qarqe.


GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

HistoriaRedakto