Vukovar (në Kroatisht Vukovár) është një qytet në zhupaninë Vukovar-SrijemKroaci.

Vukovar
Vukovár
—  Qytet  —
stema_figura
Pamje nga Vukovar

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Vukovar-Srijem
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.35°0′0″V 18.99°0′0″L / 45.35000°V 18.99000°L / 45.35000; 18.99000 (Vukovar)Koordinatat: 45.35°0′0″V 18.99°0′0″L / 45.35000°V 18.99000°L / 45.35000; 18.99000 (Vukovar)
Popullsia 26.393 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Vukovar is located in Kroacia
Vukovar
Vukovar

DemografiaRedakto

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 26393 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 26716 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 30126 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -1.21%[2].

Regjistrimi 1991.
Kroatët
47.18
Serbët
32.31
Yugoslavs
9.75
Ruthenians
2.05
Hungarezët
1.55
Ukrainasit
1.14
Myslimanët
0.43
Shqiptarët
0.37
Sllovakët
0.32
Malazezët
0.29
Gjermanët
0.21
Maqedonët
0.15
Sllovenët
0.14
Rusët
0.10
Polakët
0.09
Romët
0.07
Çekët
0.07
Bullgarët
0.02
Grekët
0.01
Italianët
0.01
Çifutët
0.01
Rumunët
0.01
others
0.04
nondeclared
2.52
region. dec.
0.10
unknown
0.94
total: 44.639

ReferimeRedakto

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Vukovar – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale