Xhennetu'l-Baki (Arabisht: ٱلْبَقِيْع‎, "Baki') është varreza më e vjetër dhe e para islame e Medinës[1] në rajonin e Hixhazit[2]Arabisë Saudite të sotme. Ndodhet në juglindje të Xhamisë së Pejgamberit, e cila përmban varret e disa prej familjes dhe miqve të pejgamberit islam Muhamed. Njihet gjithashtu si Baki el-Garkad (arabisht: بَقِيْع الْغَرْقَد‎ Baqīʿ al-Gharqad që do të thotë "Baki i gjembave").[1]

Xhennet el-Baki para rrënimit

Terreni ka shumë rëndësi për myslimanët, duke qenë vendprehja e shumë të afërmve dhe shokëve të Muhamedit, duke e shënuar kështu si një nga dy varrezat më të shenjta në traditën islame. Shumë transmetime tregojnë se Muhamedi bënte lutje sa herë që e kalonte atë.

Historia

Redakto

Kur Muhamedi mbërriti në Medine nga Meka në shtator të vitit 622 e.r, el-Baki ishte një tokë e mbuluar me pemë Lycium shawii. Sipas të dhënave historike, pas ardhjes së Muhamedit, shtëpitë e Medinës u zhvilluan pranë el-Baki, e cila për këtë arsye konsiderohej si varr publik. Fryma u pastrua dhe vendi u shenjtërua për të qenë varrezat e ardhshme të muslimanëve që vdiqën në Medinë. Gjithashtu el-Baki u prezantua si diku, ana lindore e të cilit është Nakhl dhe ana perëndimore përmban shtëpi. Në fakt, para rrënimit të el-Baki ishte vendosur prapa shtëpive në qytet.[3]

Gjatë ndërtimit të Xhamisë së Profetit, në vendin që bleu nga dy fëmijë bonjakë kur mbërriti pas shpërnguljes së tij nga Meka në Medine, vdiq As'ad ibn Zurara, një nga shokët e Muhamedit. Muhamedi zgjodhi vendin që të ishte një varrezë dhe As'ad ishte personi i parë që u varros në el-Baki në mesin e ensarëve. Ndërsa Muhamedi ishte jashtë Medinës për Betejën e Bedrit, vajza e tij Rukeje u sëmur dhe vdiq në vitin 624. Ajo ishte personi i parë nga familja e tij që u varros në këtë varrezë. Menjëherë pasi Muhamedi mbërriti nga Bedri, Uthman bin Mazun vdiq në 5/626-7 dhe u varros në el-Baki.[1] Ai u konsiderua si shoku i parë i Muhamedit nga muhaxhirët që u varros në këtë varrezë. Ai u thirr gjithashtu nga Muhamedi që të ishte 'i pari prej nesh që do të shkonte në ahiret' dhe ai gjithashtu e quajti vendin ku ishte varrosur Ravha.

Kur i vdiq djali i tij më i vogël Ibrahimi, ai urdhëroi që edhe ai të varrosej aty; e ujiti varrin dhe e quajti këtë vend Zevrā. Sipas urdhrit të tij, dy nga vajzat e tij Zejnebja dhe Ummu Kulthumi u varrosën pranë varrit të Othman bin Mazunit.[4]

Fillimisht, kalifi i tretë Othmani u varros në varrezat e mëdha hebreje fqinje. Zgjerimi i parë i el-Baki në histori u bë nga Muavije I, kalifi i parë Omajad. Për të nderuar Othmanin, Muavije përfshiu varrezat e mëdha çifute në varrezat e el-Baki. Kalifati Umajad ndërtoi kupolën e parë në el-Baki mbi varrin e tij. Gjatë periudhave të ndryshme të historisë, shumë kube dhe struktura u ndërtuan ose u rindërtuan mbi shumë varre të famshme në el-Baki.

Varrezat u shkatërruan në vitin 1806, dhe pasi u rindërtua në mesin e shekullit të 19-të, u shkatërrua përsëri në 1925 dhe 1926.

 
Varrezat pas rrënimit të vitit 1926. Xhamia e Profetit në sfond të largët, pamje nga perëndimi.

Njerëz të njohur që u varrosën në el-Baki

Redakto

Vendndodhja e panjohur e varrimit

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ a b c Werner, Ende (2010). "Baqīʿ al-Gharqad" (në anglisht).
  2. ^ Hopkins, Daniel J.; 편집부 (2001). Merriam-Webster's Geographical Dictionary (në anglisht). fq. 479. ISBN 0-87779-546-0. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2016. Marrë më 17 mars 2013.
  3. ^ Muhammad Sadiq Najmi. history of tombs of Imam in Baqi and other monuments (në persisht). Mashar. fq. 67–68.
  4. ^ Sunan Abu Dawood. fq. https://sunnah.com/abudawud:3206. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Lady Fatima Arkivuar 11 shtator 2017 tek Wayback Machine, Islamic Insight, Accessed 1 September 2012.
  6. ^ "Al Baqi Cemetery". Al-Mustafa International University (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2017. Marrë më 20 qershor 2017.
  7. ^ "History of the Cemetery Of Jannat Al-Baqi". Al-Islam.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2019. Marrë më 20 qershor 2017.