Anna Helene Paquin lindi më 24 korrik 1982Winnipeg, Manitoba, Kanada. Është një aktore kanadeze-zelandeze.

Anna PaquinX2.
Anna Paquin në X-Men: The Last Stand.

Anna Paquin është më reja nga 3 fëmijët. Kur ajo ishte 4 vjet, shkoi ajo me familjen nga Kanada në Zelandën e Re. Babai saj Brian Paquin, një mësues sportit kanadez, dhe nëna e saj Marie Brophy, një mësuese anglishtës, u ndarën, kur Anna në Kanada Fly Away Home e xhiroi.

Për rolin e saj si Flora në The Piano fitoi ajo një Oskar si aktorja më e mira dytësore. Në anë të filmit luajti ajo edhe në teatër, përfshirë The Glory of Living (New York, 2001) dhe This Is Our Youth (London, 2002).

Në filmat e X-Men ajo paraqiti në të tre pjesat personazhin Rogue.

Filmography

Redakto
Year Title Role Notes
1993 The Piano Flora McGrath
1996 Jane Eyre Young Jane Eyre
Fly Away Home Amy Alden
1997 Amistad Queen Isabella
1998 Hurlyburly Donna
1999 A Walk on the Moon Alison Kantrowitz
She's All That Mackenzie Siler
All the Rage Annabel Lee
2000 X-Men Rogue/Marie
Almost Famous Polexia Aphrodisia
Finding Forrester Claire Spence
2001 Buffalo Soldiers Robyn Lee
2002 Darkness Regina
25th Hour Mary D'Annunzio
2003 X2 Rogue/Marie
2005 The Squid and the Whale Lili
2006 X-Men: The Last Stand Rogue/Marie
2007 Blue State Chloe Hamon
Trick 'r Treat Laurie
2010 The Romantics Lila Hayes
Open House Jennie
2011 Scream 4 Rachel
Margaret Lisa Cohen
2013 Straight A's Katherine
Free Ride Christina
2014 X-Men: Days of Future Past Rogue/Marie
Black Wings Has My Angel Virginia

Television

Redakto

Telefilms

Redakto
Year Title Role Notes
1997 The Member of the Wedding Frankie Addams
2007 Bury My Heart at Wounded Knee Elaine Goodale
2009 The Courageous Heart of Irena Sendler Irena Sendler [owa]

Series

Redakto
Year Title Role Notes
2008 True Blood Sookie Stackhouse 2008-2014
Year Title Role Notes
2011 The Carrier Kim

Internet

Redakto
Year Title Role Notes
2013 Susanna Katie 6 epsodes, 2013
(WIGS Production)
Year Title Role Notes
1986 Laputa: Castle in the Sky Sheeta 1986 & 2003
2004 Steamboy James Ray Steam
2007 Mosaic Maggie video
2011 Phineas and Ferb Kristen 1 episode, 2011

Shpërblime

Redakto

Fitime

Redakto

Nominime

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto