X-Men është një film superhero i vitit 2000 amerikan i drejtuar nga Bryan Singer nga një skenar i David Hayter dhe një histori nga Singer dhe Tom DeSanto, bazuar në ekipin superhero të Marvel Comics me të njëjtin emër, krijuar nga Stan Lee dhe Jack Kirby. Duke shfaqur një grup aktorësh të përbërë nga Patrick Stewart, Hugh Jackman, Ian McKellen, Halle Berry, Famke Janssen, James Marsden, Bruce Davison, Rebecca Romijn-Stamos, Ray Park, dhe Anna Paquin, filmi përshkruan një botë ku një pjesë e panjohur njerëzish janë mutantë, posedojnë fuqi mbinjerëzore që i bëjnë ata mosbesues nga njerëzit normalë. Ai fokusohet në mutantët Wolverine dhe Rogue pasi ata futen në një konflikt midis dy grupeve me qasje rrënjësisht të ndryshme për të sjellë pranimin e llojit mutant: X-Men e Charles Xavier dhe Vëllazëria e Mutantëve, të udhëhequr nga Magneto.

X-Men
Regjia ngaBryan Singer
Skenari ngaDavid Hayter
Historia nga
Bazuar nëX-Men
nga Stan Lee
Jack Kirby
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaNewton Thomas Sigel
Montazhi
MuzikaMichael Kamen

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga20th Century Fox
Data e publikimit
12 korrik 2000 (Ellis Island)
14 korrik 2000 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
104 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$75 million[2]
Fitimi$296.3 million[2]

Zhvillimi i X-Men filloi që në vitin 1984 me Orion Pictures, me James Cameron dhe Kathryn Bigelow në diskutime në një moment. 20th Century Fox bleu të drejtat e filmit në vitin 1994, dhe skenarë dhe trajtime të ndryshme filmike u porositën nga Andrew Kevin Walker, John Logan, Joss Whedon, dhe Michael Chabon. Singer nënshkroi për të drejtuar në vitin 1996, me rishkrime të mëtejshme nga Ed Solomon, Singer, Tom DeSanto, Christopher McQuarrie dhe Hayter, në të cilat Beast dhe Nightcrawler u fshinë për shkak të shqetësimeve buxhetore nga Fox. X-Men shënoi debutimin amerikan për Jackman, një zgjedhje e sekondës së fundit për Wolverine, tre javë pas xhirimeve. Xhirimet u zhvilluan nga 22 shtator 1999 deri më 3 mars 2000, kryesisht në Toronto.

X-Men u shfaq premierë në Ellis Island më 12 korrik 2000 dhe u publikua në Shtetet e Bashkuara më 14 korrik. Filmi mori vlerësime pozitive nga kritikët dhe ishte një sukses në arkë, duke fituar 296 milionë dollarë në mbarë botën. Suksesi i tij çoi në një seri filmash dhe ndihmoi në rishfaqjen e zhanrit të filmit superhero.

Përmbajtja Redakto

Në vitin 1944, Polonia e pushtuar nga nazistët, 14-vjeçari Erik Lehnsherr ndahet nga prindërit e tij pasi hyri në kampin e përqendrimit të Aushvicit. Ndërsa përpiqet t'i arrijë ato, ai bën që një grup portash metalike të përkulen drejt tij për shkak të aftësisë së tij mutant për të gjeneruar fusha magnetike, por rrëzohet nga rojet.

Në një të ardhme jo shumë të largët, senatori amerikan Robert Kelly përpiqet të miratojë një "Akt të Regjistrimit të Mutantëve" në Kongres, i cili do t'i detyronte mutantët të zbulojnë identitetin dhe aftësitë e tyre. Aty pranë, mutant telepatik Charles Xavier sheh Lehnsherr, i cili tani quhet "Magneto", të pranishëm dhe është i shqetësuar se si do t'i përgjigjet Aktit të Regjistrimit.

Meridian, Mississippi, 17-vjeçarja Marie e fut aksidentalisht të dashurin e saj në koma pasi e puth, për shkak të aftësisë së saj mutant për të thithur fuqinë dhe forcën jetësore të të tjerëve. Duke adoptuar emrin "Rogue", ajo ikën në Alberta dhe takohet me Loganin, i njohur gjithashtu si "Wolverine", një mutant me aftësi shëruese mbinjerëzore dhe kthetra metalike që dalin nga nyjet e tij. Sabretooth, një anëtar i Vëllazërisë së Mutantëve të Magneto, i sulmon ata në rrugë, por dy anëtarë të X-Men të Xavier, Cyclops dhe Storm, i shpëtojnë ata. Wolverine dhe Rogue janë sjellë në shkollën e Xavier për mutantë në Westchester County, Nju Jork. Duke besuar se Magneto është i interesuar për të kapur Loganin, Xavier i kërkon të qëndrojë ndërsa ai heton çështjen. Ndërkohë, Rogue regjistrohet në shkollë si një nxënës i ri dhe zhvillon një dashuri me mutantin kriokinetik Bobby Drake.

Anëtarët e Vëllazërisë Toad dhe Mystique rrëmbejnë senatorin Kelly, duke e sjellë atë në strehën e tyre në ishullin e paeksploruar të Genoshës. Magneto përdor Kelly si një subjekt testimi për një makinë të fuqizuar nga aftësitë e tij magnetike që gjeneron një fushë rrezatimi, e cila shkakton mutacione te njerëzit normalë. Duke përfituar nga mutacioni i tij i sapogjetur, Kelly më vonë arratiset. Rogue viziton Wolverine gjatë natës ndërsa ai po përjeton një makth. I befasuar, ai e godet aksidentalisht me thikë, por ajo arrin të thithë aftësinë e tij shëruese dhe të shërohet. Mystique, i maskuar si Drake, më vonë bind Rogue se Xavier është i zemëruar me të dhe se ajo duhet të largohet nga shkolla. Xavier përdor makinën e tij për gjetjen e mutantëve Cerebro për të gjetur Rogue në një stacion treni dhe X-Men shkojnë për ta marrë atë. Ndërkohë, Mystique hyn në Cerebro dhe e saboton atë.

Pasi u largua përpara Cyclops dhe Storm, Wolverine gjen Rogue në një tren dhe e bind atë të kthehet. Përpara se të largohen, Magneto mbërrin, e paaftëson Loganin dhe nënshtron Rogue, duke zbuluar se ishte ajo që ai dëshiron në vend të Wolverine. Edhe pse Xavier përpiqet ta ndalojë atë duke kontrolluar mendërisht Sabretooth, ai detyrohet të lirojë kontrollin e tij kur Magneto kërcënon policinë që është mbledhur në stacion, duke lejuar Vëllazërinë të arratiset me Rogue.

Kelly mbërrin në shkollë dhe Xavier lexon mendjen e tij për të mësuar rreth makinës së Magneto. Duke kuptuar tendosjen e fuqizimit për pak sa nuk e vrau atë, X-Men nxjerr përfundimin se ai synon t'i transferojë fuqitë e tij te Rogue dhe ta përdorë atë për ta fuqizuar atë me koston e jetës së saj. Trupi i Kelly refuzon mutacionin e tij dhe trupi i tij tretet në lëng. Xavier përpiqet të gjejë Rogue duke përdorur Cerebro, por sabotimi i Mystique e paaftëson atë dhe ai bie në koma. Jean Grey rregullon Cerebro dhe e përdor atë, duke mësuar se Vëllazëria planifikon të vendosë makinën e tyre në Liberty Island dhe ta përdorë atë për të "mutuar" udhëheqësit botërorë që takohen në një samit në Ellis Island aty pranë. X-Men ngjitet në Statujën e Lirisë, duke luftuar dhe mposhtur Vëllazërinë, ndërsa Magneto transferon fuqitë e tij te Rogue dhe aktivizon makinën. Ndërsa Wolverine përballet dhe shpërqendron Magneton, Cyclops e largon atë, duke lejuar Logan të shkatërrojë makinën. Ai ia transferon fuqitë e tij Rogue, duke e rinovuar atë duke e paaftësuar veten.

Xavier dhe Wolverine shërohen nga koma. Grupi gjithashtu mëson se Mystique i shpëtoi betejës së ishullit dhe po imiton Kelly. Xavier i jep Wolverine një drejtim për të kaluarën e tij në një instalim ushtarak të braktisur në Kanada përpara se të vizitojë Magneto, tani i burgosur në një kompleks të ndërtuar prej plastike. Magneto e paralajmëron se ka ndërmend të arratiset një ditë dhe të vazhdojë luftën; Xavier përgjigjet se ai do të jetë gjithmonë aty për ta ndaluar atë.

Aktorët & Rolet Redakto

Aktori Roli
Patrick Stewart Profesor Charles Xavier
Hugh Jackman Wolverine / Logan
Ian McKellen Magneto / Erik Lehnsherr
Halle Berry Storm / Ororo Munroe
Famke Janssen Jean Grey
James Marsden Cyclops / Scott Summers
Bruce Davison Senator Robert Kelly
Rebecca Romijn-Stamos Mystique
Ray Park Toad
Tyler Mane Sabretooth
Anna Paquin Rogue / Marie

Përgjigje kritike Redakto

Në faqen e internetit të grumbulluesit të rishikimeve Rotten Tomatoes, 82% e 174 komenteve janë pozitive, me një vlerësim mesatar prej 7/10. Konsensusi kritik i faqes thotë: "Besnik ndaj stripeve dhe i mbushur me aksion, X-Men sjell në ekran një listë të mbushur me personazhe klasike të Marvel me një grup të talentuar të aktorëve dhe fokus narrativ çuditërisht të mprehtë."[3] Metacritic i caktoi filmit një rezultat mesatar të ponderuar prej 64 nga 100 bazuar në 33 kritikë, që tregon "vlerësime përgjithësisht të favorshme".[4] Audiencat e anketuara nga CinemaScore i dhanë filmit një notë mesatare "A−" në një shkallë A+ në F.[5]

Vazhdimi Redakto

Pas suksesit kritik dhe financiar të filmit, pasuan një seri filmash, duke filluar me X-Men 2 (2003).

Referime Redakto

  1. ^ "X-Men" (në anglisht). British Board of Film Classification. 13 korrik 2000. Marrë më 29 prill 2016.
  2. ^ a b "X-Men" (në anglisht). Box Office Mojo. Marrë më 7 gusht 2008.
  3. ^ "X-Men". Rotten Tomatoes. Fandango. Marrë më 10 maj 2022.
  4. ^ "X-Men (2000): Reviews". Metacritic. Marrë më 8 gusht 2008.
  5. ^ "Cinemascore" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2018. Marrë më 6 qershor 2019.

Lidhje të jashtme Redakto