Faye Dunaway

aktore amerikane


Dorothy Faye Dunaway lindi më 14 janar 1941Bascom. Është një aktore, regjisore, skenariste dhe producente e filmit amerikane. Për satirën "Network" më 1976 e fitoi ajo Globin e artë dhe çmimin Oscar, ndërsa për filmin kriminalistik "Bonnie dhe Clyde" më 1967 çmimin BAFTA.

Faye Dunaway
Faye Dunaway - Festiwal Gwiazd in Gdańsk.jpg
Faye Dunaway.
Informacione personale
Vendlindja Bacom Florida, SHBA
Bashkëshort(ja) Peter Wolf (1974–1979)
Terry O'Neill (1983–1987)
Kombësia amerikane

FilmografiaRedakto

Lidhjet e jashtmeRedakto