Felix Philipp Kanitz (hebraike: פליקס פיליפ קאניץ. 2 gusht 1829 – 8 januar 1904) ishte një natyralist austro-hungarez, gjeograf, etnograf, arkeolog, piktor dhe autor i shënimeve të udhëtimit, të trashëgimisë hebraike. Ka dhënë kontribut edhe në zhvillimin e ilirologjisë dhe arkeologjisë shqiptare.

Felix Philipp Kanitz
פליקס פיליפ קאניץ
Felix Philipp Kanitz.jpg
Photography from ca. 1865.
U lind në2 August 1846
Vdiq8 January 1904
ShtetësiaHungarian
ShkollimiUniversiteti i Vjenës
Karriera shkencore
FushatArkeologjia
Etnografia
Gjeografia
Historia natyrore
Piktura

BiografiaRedakto

Kanitz lindi në Budapest në një familje të pasur hebreje dhe u regjistrua në art në Universitetin e Vjenës në 1846, në moshën shtatëmbëdhjetë vjeç. Ai udhëtoi shumë pas 1850, duke vizituar Gjermaninë, Francën, Belgjikën dhe Italinë . Ai u vendos në Vjenë në 1856 dhe ndërmori një udhëtim në Dalmaci dhe viset tjera në Ballkan në 1858, i cili shënoi fillimin e kërkimit të tij të plotë mbi sllavët e jugut . Përveç Dalmacisë, ai vizitoi edhe Hercegovinën, Bosnjën, Mbretërinë e Malit të Zi, Serbinë dhe Bullgarinë . Ai punoi në këtë temë deri në 1889, njohuritë që ai mblodhi u vlerësuan si veçanërisht të rëndësishme për atë periudhë. Duke qenë edhe një piktor i mirë, Kanitz ishte gjithashtu autor i një numri vizatimesh bardh e zi që lidheshin me jetën e popullsisë në Ballkan. I lindur hebre, ai më vonë u konvertua në krishterim. Midis viteve 1870 dhe 1874 ai ishte kujdestari i parë i Muzeum Anthropologisch-Urgeschichtliches në Vjenë. Ai vdiq në kryeqytetin austriak më 8 janar 1904.

Kanitz konsiderohet si një nga etnografët e parë të thellë të sllavëve të jugut. Si i tillë, ai ka fituar respekt të madh veçanërisht në Serbinë dhe Bullgarinë moderne. Kanitz ishte anëtar i Akademisë Serbe të Shkencave dhe Arteve. [1] [2]

VepraRedakto

 • 1861: Die römischen Funde in Serbien (The Roman Finds in Serbia). Vienna.
 • 1862: Serbiens byzantinische Monumente (The Byzantine Monuments of Serbia). Vienna.
 • 1863: Beiträge zur Kartographie des Fürstenthums Serbien, gesammelt auf seinen Reisen in denJahren 1859-61. Wien.
 • 1868: Reise in Südserbien und Nordbulgarien (A Journey to South Serbia and North Bulgaria). Vienna.
 • 1868: Serbien — historisch-ethnographische Reisestudien (Serbia — Ethnographic and Historical Travel Studies). Leipzig.
 • 1868: Reise in Südserbien und Nordbulgarien.
 • 1877: Katechismus der Ornamentik (Catechism of the Decoration). Leipzig.
 • 1882: Donau-Bulgarien und der Balkan (Danubian Bulgaria and the Balkans). Three volumes. Leipzig.
 • 1889: Die prähistorischen Funde in Serbien bis 1889. Aeltere und neuere Grabdenkmalformen im Königreich Serbien.
 • 1892: Römische Studien in Serbien. Der Donau-Grenzwall, das Strassennetz, die Städte, Castelle, Denkmale, Thermen und Bergwerke zur Römerzeit im Königr. Serbien.
 • 1892: Römische Studien in Serbien (Roman Studies in Serbia). Vienna.
 • 1904: Das Königreich Serbien und das Serbenvolk von der Römerzeit bis zur Gegenwart (The Kingdom of Serbia and the Serbian People from Roman Times until the Present). First volume. Leipzig.

GaleriaRedakto

Shih edheRedakto

ReferimeRedakto

 1. ^ Singer, Isidore; Ferederick T. Haneman. "Jewish Encyclopedia: KANITZ, FELIX PHILIPP". Marrë më 2006-06-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Geschichte und Ziele der Anthropologischen Gesellschaft in Wien" (në gjermanisht). Marrë më 2006-06-05.