Festivali Evropian i Këngës 2006

Festivali Evropian i Këngës 2006 ishte festivali i 51 me radhë, i mbajtur në Olympic Indoor Hall në Athinë, Greqi më 18 maj (gjysëm-finalja) dhe 20 maj 2006 (finalja). Transmetuesi Kombëtar i Festivalit ishte Ellinikí Radiofonía Tileórasi (ERT). Banda Finlandeze Lordi fitoi me 292 pikë festivalin me këngën "Hard Rock Hallelujah", e shkruar nga vokalisti Mr. Lordi. (Megjithatë ky rekord u thye me fitoren e Norvegjisë me 387 pikë në Festivali Evropian i Këngës 2009). "Hard Rock Hallelujah" ishte kënga e parë hard rock që fitoi festivalin, meqënëse Festivali Evropian është normalisht i shoqëruar me Muzikë Pop. Kjo ishte fitorja e parë e Finlandës e cila nuk kishte fituar që 45 vjet. Prezantuesit e Festivalit Evropian në Athinë ishin këngëtari grek Sakis Rouvas, përfaqësues i Greqisë në Festivali Evropian i Këngës 2004 dhe 2009, dhe aktorja dhe prezantuesja Greko-Amerikane, Maria Menounos.[1]. Elena Paparizou, e cila performoi këngën fituese në Kiev, u rikthye të performonte në Athinë. Ajo këndoi dy herë në finale, "My Number One" në hapje dhe këngën e saj më të fundit "Mambo!" në një interval. Një CD dhe DVD zyrtar u realizua dhe gjithashtu një libër i fansave.

Festivali Evropian i Këngës 2006
Feel The Rhythm
ESC 2006 Map.svg
Datat
Gjysmëfinalja 18 maj 2006
Finalja 20 maj 2006
Pritës
Vendi Nikos Galis Olympic Indoor Hall
Athinë, Greqi
Prezantues
 • Maria Menounos
 • Sakis Rouvas
Kryetar Volker Weicker
Mbikëqyrës ekzekutiv Svante Stockselius
Producent ekzekutiv Fotini Yannoulatou
Transmetuesi pritës Hellenic Broadcasting Corporation (ERT)
Akti hapës
 • Gjysmëfinalja: Këngë të Eurovisionit performuar nga hyjni dhe hyjnesha greke;

  "Love Shine a Light" performuar nga Sakis Rouvas dhe Maria Menounos

 • Finalja: "The Mermaid Song" performuar nga Foteini Darra shoqëruar nga valltarë grekë; "My Number One" performuar nga Helena Paparizou
Akti interval
 • Gjysmëfinalja: Emilia Tsoulfa dhe Dimosthenis Tampakos;

  "I'm In Love With You" performuar nga Sakis Rouvas; Pjesë muzikore dhe vallëzimi greke (kompozuar nga Dimitris Papadimitriou, me koreografi nga Fokas Evangelinos)

 • Finalja: "Mambo!" performuar nga Helena Paparizou; 4000 Years of Greek Song (kompozuar nga Dimitris Papadimitriou, me koreografi nga Fokas Evangelinos); Nana Mouskouri
Faqja zyrtare https://eurovision.tv/event/athens-2006
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve 37
Shtetet debutuese Flag of Armenia Armenia
Shtetet që kthehen Asnjë
Shtetet që nuk kthehen
Votimi
Sistemi i votimit Secili shtet jep nga 12, 10, 8–1 pikë për dhjetë këngët e tyre të preferuara.
Zero pikë Asnjë
Kënga fituese

FormatiRedakto

DizanjiRedakto

Logoja Zyrtare e festivalit mbeti e njëjta që nga 2004 dhe 2005 vetëm flamuri i vendit në zemër ndryshoi. Following Istanbul's "Në të njëjtin qiell" dhe Kiev's "Awakening", slogani për Festivalin e 2006 ishte "Ndjeje Ritmin".

VotimiRedakto

Për të ruajtur kohën në finale, koha e votimit zgjati 10 minuta dhe procesi i votimit u ndryshua: pikët nga 1-7 u shfaqën automatikisht në ekran. The spokespersons only announced the countries scoring 8, 10 and 12 points. Ky lloj votimi u kritikua sepse. And for the first time, the display for the Macedonian entry had the title spelled out in its entirety (as "Former Yugoslav Republic of Macedonia") instead of being abbreviated as it has been in previous years (as "FYR Macedonia").

Vendet PjesëmarrëseRedakto

Vendet Pjesëmarrëse në Festivalin Evropian duhet të jenë anëtarë të EBU active members.

GjysmëfinaljaRedakto

Gjysmëfinalja u mbajt më 18 maj 2006 në orën 21:00 (CET). 23 shtete performuan dhe të gjithë shtetet pjesëmarrëse votuan dhe Serbia dhe Mali i Zi.

Vendet me ngjyrë të verdhë u kualifikuan për në finale

Rradha Shteti Gjuha Artisti Kënga Përkthimi Vendi Pikët
01   Armenia Angleze André "Without Your Love" "Pa dashurinë tënde" 6 150
02   Bullgaria Angleze Mariana Popova "Let Me Cry" "Më lër të qaj" 17 36
03   Sllovenia Angleze Anžej Dežan "Mr Nobody" "Z. Askushi" 16 49
04   Andorra Katalanase Jenny "Sense tu" "Pa ty" 23 8
05   Bjellorusia Angleze Polina Smolova "Mum" "Mama" 22 10
06   Shqipëria Shqipe Luiz Ejlli "Zjarr e ftohtë" - 14 58
07   Belgjika Angleze Kate Ryan "Je t'adore" "Të Adhuroj" 12 69
08   Irlanda Angleze Brian Kennedy "Every Song Is a Cry for Love" "Çdo këngë është një e qarë për dashuri" 9 79
09   Qiproja Angleze Annet Artani "Why Angels Cry" "Pse ëngjëjt qajnë" 15 57
10 Stampa:Country data Monaco Franceze, Tahitian Séverine Ferrer "La Coco-Dance" "Kërcimi Koko" 21 14
11   Maqedonia Angleze, Maqedonase Elena Risteska "Ninanajna" (Нинанајна) - 10 76
12   Polonia English, Polake, Gjermane,
Ruse[2]
Ich Troje feat. Real McCoy (dance group) "Follow My Heart" "Ndiq zemrën time" 11 70
13   Rusia Angleze Dima Bilan "Never Let You Go" "Kurrë nuk të lë të ikësh" 3 217
14   Turqia Turke Sibel Tüzün "Süper Star" "Superstar" 8 91
15   Ukraina Angleze Tina Karol "Show Me Your Love" "Më trego dashurinë tënde" 7 146
16   Finlanda Angleze Lordi "Hard Rock Hallelujah" "Hard-Rrok Haleluja" 1 292
17   Holanda Angleze, Gjuha Imagjinare Treble "Amambanda" 20 22
18   Lituania Angleze, Franceze[3] LT United "We Are the Winners" "Ne jemi fituesit" 5 163
19   Portugalia Angleze, Portugeze Nonstop "Coisas de nada (Gonna Make You Dance)" "Gjëra të pakuptimta" 19 26
20   Suedia Angleze Carola Häggkvist "Invincible" - 4 214
21   Estonia Angleze Sandra Oxenryd "Through My Window" - 18 28
22   Bosnja dhe Hercegovina Boshnjake Hari Mata Hari "Lejla" "Lejla" 2 267
23   Islanda Angleze Silvía Night "Congratulations" "Urime" 13 62

FinaljaRedakto

Finalistët ishin:

 • Katër vendet e kualifikuara automatikisht Franca, Gjermania, Spanja dhe Britania e Madhe;
 • 10 vendet e para nga finalja e 2005 (të tjera nga të kualifikuarit automatikisht);
 • 10 vendet e para nga gjysëm finalja e 2006.

Finalja u mbajt më 20 maj 2006 në orën 21:00 (CET) dhe fitoi Finlanda.

Vendet në bold u kualifikuan automatikisht për finalen e Festivali Evropian i Këngës 2007.

Draw Country Language Artist Song English translation Place Points
01   Zvicra English six4one "If We All Give a Little" 16 30
02   Moldavia English Arsenium feat. Natalia Gordienko
& Connect-R
"Loca" Crazy 20 22
03   Izraeli English, Hebrew Eddie Butler "Together We Are One" 23 4
04   Letonia English Vocal Group Cosmos "I Hear Your Heart" 16 30
05   Norvegjia Norwegian Christine Guldbrandsen "Alvedansen" The Elf Dance 14 36
06   Spanja Spanish Las Ketchup "Bloody Mary" A Bloody Mary 21 18
07   Malta English Fabrizio Faniello "I Do" 24 1
08   Gjermania English Texas Lightning "No No Never" 14 36
09   Danimarka English Sidsel Ben Semmane "Twist of Love" 18 26
10   Rusia English Dima Bilan "Never Let You Go" 2 248
11   Maqedonia English, Macedonian Elena Risteska "Ninanajna" (Нинанајна) 12 56
12   Rumania English, Italian Mihai Trăistariu "Tornero" I'll return 4 172
13   Bosnja dhe Hercegovina Bosnian Hari Mata Hari "Lejla" Layla 3 229
14   Lituania English, French[3] LT United "We Are the Winners" 6 162
15   Britania e Madhe English Daz Sampson "Teenage Life" 19 25
16   Greqia English Anna Vissi "Everything" 9 128
17   Finlanda English Lordi "Hard Rock Hallelujah" 1 292
18   Ukraina English Tina Karol "Show Me Your Love" 7 145
19   Franca French Virginie Pouchain "Il était temps" It was time 22 5
20   Kroacia Croatian Severina "Moja štikla" My high-heel 12 56
21   Irlanda English Brian Kennedy "Every Song Is a Cry for Love" 10 93
22   Suedia English Carola "Invincible" 5 170
23   Turqia Turkish, English Sibel Tüzün "Süper Star" Superstar 11 91
24   Armenia English André "Without Your Love" 8 129

Votimi gjatë FinalesRedakto

Vendet i dhanë votat në këtë rend:

 1.   Sllovenia
 2.   Andorra
 3.   Rumania
 4.   Danimarka
 5.   Letonia
 6.   Portugalia
 7.   Suedia
 8.   Finlanda
 9.   Belgjika
 10.   Kroacia
 11. Stampa:Country data Serbia and Montenegro
 12.   Norvegjia
 13.   Estonia

 1.   Irlanda
 2.   Malta
 3.   Lituania
 4.   Qiproja
 5.   Holanda
 6.   Zvicra
 7.   Ukraina
 8.   Rusia
 9.   Polonia
 10.   Britania e Madhe
 11.   Armenia
 12.   Franca
 13.   Bjellorusia

 1.   Gjermania
 2.   Spanja
 3.   Moldavia
 4.   Bosnja dhe Hercegovina
 5.   Islanda
 6. Stampa:Country data Monaco
 7.   Izraeli
 8.   Shqipëria
 9.   Greqia
 10.   Bullgaria
 11.   Maqedonia
 12.   Turqia

TërheqjeRedakto

 • On 18 June 2005, Austrian newspaper Kurier reported that the Austrian broadcaster ORF would not be taking part in the 2006 contest.
 • On 5 October 2005 the managing director of Georgia Television & Radio Broadcasting stated that Georgia would not enter the 2006 contest.
 • On 6 October 2005 Česká televize announced that the Czech Republic would not participate.
 • On 9 December 2005 Hungarian broadcaster Magyar TV announced that Hungary would not participate for financial reasons.
 • Italy did not take part in the Contest between 1997 and 2011.
 • Serbia and Montenegro withdrew from the contest due to a scandal in the selection process, which has caused tensions between the Serbian broadcaster, RTS, and the Montenegran broadcaster, RTCG. Serbia and Montenegro did retain voting rights for the contest. Serbia and Montenegro's withdrawal left a vacancy in the final. In the delegations meeting on 20 March, it was decided that Croatia, who finished 11th in the 2005 Contest, would fill the empty spot.

RatingsRedakto

After the Contest, EBU officials that the overall ratings for the Semi-Final were 35% higher than in 2005, and for the Final had risen by 28%.

In France, average market shares reached 30.3%, up by 8% over the 2005 figure. Other countries that showed a rise in average market shares included Germany with 38% (up from 29%), United Kingdom with 37.5% (up from 36%), Spain with 36% (up from 35%), Ireland with 58% (up from 35%) and Sweden, which reached over 80% compared to 57% the year previously.

Voting revenues had also risen from the Kiev Contest, and the official Eurovision website, www.eurovision.tv, reported visits from over 200 countries and over 98 million page views, compared with 85 million in 2005.

Noteworthy occurrences and recordsRedakto

 
Lordi performing Hard Rock Hallelujah at the opening of ESC 2007

From the Final

 • Finland had to wait forty-four years since their debut in 1961 to achieve their first victory. The Finns have been waiting since 1977 for their fourth set of 12 points; this year they finally achieved one again - in fact, they received eight.
 • Bosnia & Herzegovina reached third place, its highest position ever. The seventh place reached in 1999 was its most successful entry.
 • Sweden's Carola obtained 170 points without getting any 12-pointers and reached 5th place.
 • Though Turkey was the fourth country with the most 12s (received from France, Germany and Netherlands), the entry by Sibel Tüzün only reached 11th place with 91 points.
 • Lithuania waited 12 years to receive their first 12 points. This was finally realised by points from Ireland.
 • Runner-up Russia and 4th placed Romania were voted for by 35 countries, more than winner Finland, who received votes from 34 countries.
 • The United Kingdom placed 19th, receiving points from 10 countries, while Macedonia (12th), Croatia (13th) and Denmark (18th) were voted for by 9, 8 and only 5 countries respectively.
 • It is noticed that Turkey received 91 points both in the semi final and the final.
 • So, Finland received 292 points both in the semi final and the final.
 • As of the conclusion of the 2008 contest, Greece holds the record for the most successful run in the Eurovision Song Contest since its shake-up in 2004. It is the only country that has not yet been relegated to the semi-final (excluding the Big Four), after having attained places in the top 10 since then (third in 2004, first in 2005, ninth in 2006). This record has been maintained beyond Athens, reaching seventh in Helsinki 2007, third in Belgrade 2008, seventh in Moscow 2009, eighth in Oslo 2010 and seventh again in Düsseldorf 2011. Turkey is followed after, in 2003 they won with Sertab Erener singing Everyway that I can. In 2004 (4th), In 2007 (4th), In 2008 (7th), In 2009 (4th) and In 2010 (2nd), unfortunately, their break ended when they couldn't participate for the Grand Final in 2011.
 • Despite having withdrawn from the 2006 contest, Serbia and Montenegro retained their voting rights. During the announcement of their votes, spokesperson Jovana Janković said "So, as you know, we don't have a song for you this year, but we promise that next year we will give you the best one". Her promise was fulfilled when Marija Šerifović of Serbia won the contest the following year.[4] Janković would also host the 2008 Contest.
 • Alexis Kostalas, the long-time Greek spokesman, jokingly described Finland's Lordi "beautiful, gorgeous, sweet-looking creatures" before giving them the maximum twelve points, which eventually cemented their victory.
 • The Norwegian entry "Alvedansen" performed by singer, songwriter Christine Guldbrandsen, is the first and until now, the latest entry performed in Norwegian Language since the end of the language-rule in 1999.

Returning artistsRedakto

Artist Country Previous Year(s)
Anna Vissi   Greqia 1980, 1982 (for Cyprus)
Eddie Butler   Izraeli 1999 (part of Eden)
Viktoras Diawara (part of LT United)   Lituania 2001 (part of SKAMP)
Fabrizio Faniello   Malta 2001
Ich Troje   Polonia 2003
Carola   Suedia 1983, 1991 (winner)

BroadcastingRedakto

International broadcastsRedakto

  Australia
Although Australia is not itself eligible to enter, the semi-final and final were broadcast on SBS. As is the case each year, they were not however broadcast live due to the difference in Australian time zones. Australia aired the United Kingdom's broadcast, including commentary from Paddy O'Connell and Terry Wogan. Before the broadcasts, viewers were told by an SBS host that the Eurovision Song Contest was one of their most popular programmes. The final rated an estimated 462,000, and was ranked 21st of the broadcasters top rating programs for the 2005/06 financial year. [1]
  Azerbaijan
Azerbaijan were willing to enter the contest but since AzTV applied for active EBU membership but was denied on June 18, 2007, they missed the contest and have to wait until they're accepted. Another Azerbaijan broadcaster, OTV, broadcast the contest. It is a passive EBU member, and has broadcast it for the last 2 years. It was the only non-participating broadcaster this year to send its own commentators to the contest.[2]
  Italy
Italian television did not enter because RAI, the national broadcaster, is in strong competition with commercial TV stations and they believe that the Eurovision Song Contest would not be a popular show in Italy. They have not broadcast the contest in recent years, although an independent Italian channel for the gay community has shown the show.
  Worldwide
A live broadcast of the Eurovision Song Contest was broadcast worldwide by satellite through Eurovision streams such as Channel One Russia, ERT World, TVE Internacional, TVP Polonia, RTP Internacional and TVR i. The official Eurovision Song Contest website also provided a live stream without commentary using the peer-to-peer transport Octoshape.
Possible broadcasts
Japan, Kazakhstan, the Netherlands Antilles, Suriname and Vietnam may have broadcast as well, as they have also broadcast the contest in the past. While Liechtenstein had no television broadcaster of its own until 1FLTV began broadcasting in 2008, Liechtensteiners could watch the contest on Swiss, Austrian or German television.
  Gibraltar
Gibraltar screened only the final.


ReferencesRedakto

 1. ^ "In pictures: Eurovision 2006". BBC News. 21 maj 2006. Marrë më 2008-08-09. Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ The song is sung proficiently in English, Polish, Russian and German, but also contains some words in Spanish.
 3. ^ a b "We are the winners - lyrics - Diggiloo Thrush". Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 tetor 2011. Marrë më 16 nëntor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ http://www.youtube.com/watch?v=54kQ9OJDKC0

External linksRedakto

  Commons: Eurovision 2006 – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale