Festivali Evropian i Këngës 2005

Festivali Evropian i Këngës 2005 ishte edicioni i 50-të i Festivalit Evropian të Këngës. Ai u zhvillua në Kiev, Ukrainë, pas fitores së Ruslanëskonkursin e vitit 2004Stamboll, Turqi me këngën "Wild Dances". Ishte hera e parë që Ukraina kishte pritur konkursin - vetëm 2 vjet pasi vendi bëri debutimin e saj. Organizuar nga Bashkimi Evropian i Transmetuesve (EBU) dhe transmetuesi pritës i Kompanisë Televizive Kombëtare të Ukrainës (NTU), konkursi u mbajt në Pallatin e Sportit, dhe përbëhej nga një gjysmëfinale më 19 maj, dhe finalja më 21 maj 2005. Dy shfaqjet live u pritën nga Maria Efrosinina dhe Pavlo Shylko.

Festivali Evropian i Këngës 2005
Awakening
Stamp of Ukraine s653.jpg
Datat
Gjysmëfinalja19 maj 2005
Finalja21 maj 2005
Pritës
VendiPallati i Sporteve
Kiev, Ukrainë
Prezantues
KryetarSven Stojanovic
Mbikëqyrës ekzekutivSvante Stockselius
Producent ekzekutivPavlo Grytsak
Transmetuesi pritësNational Television Company of Ukraine (NTU)
Akti hapës
  • Gjysmëfinalja: The Song and Dance Company of Ukraine Military Forces, A-6 Ballet and Diezel DJ Power (Freak show)
  • Finalja: Ruslana performon një përzierje të "Wild Dances" dhe "Heart on Fire"
Akti interval
  • Gjysmëfinalja: Irina Mazur's Ballet "Life"
  • Finalja: Kiev Percussion Ensemble ARS NOVA, Anatoliy Zalevskiy dhe Ruslana performojnë "The Same Star"
Faqja zyrtarehttps://eurovision.tv/event/kyiv-2005
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve39
Shtetet debutuese
Shtetet që kthehenFlag of Hungaria Hungaria
Shtetet që nuk kthehenAsnjë
Votimi
Sistemi i votimitSecili shtet jep nga 12, 10, 8–1 pikë për dhjetë këngët e tyre të preferuara.
Zero pikëAsnjë
Kënga fituese

Fitues ishte Greqia me këngën "My Number One", e realizuar nga Helena Paparizou dhe shkruar nga Christos Dantis dhe Natalia Germanou. Kjo ishte fitorja e parë e Greqisë në konkurs, në 31 vjet pjesëmarrje. Malta, Rumania, Izraeli dhe Letonia rrumbullakuan pesë të parat. Malta barazoi me rezultatin e tyre më të mirë nga 2002, ndërsa Rumania arriti rezultatin e tyre më të mirë në historinë e tyre të Eurovizionit. Në mënyrë të pazakontë, të gjitha vendet e "Big Four" (Franca, Gjermania, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar) përfunduan si "Katër të Fundit", duke vendosur të gjitha në katër pozicionet e fundit në finale.

Organizatorët shpresuan se nga organizimi i Eurovisionit, ajo do të nxisë imazhin e Ukrainës jashtë vendit dhe për të rritur turizmin, ndërsa qeveria e re e vendit shpresonte se ajo do të japë një nxitje modeste për qëllimin afatgjatë të marrjes së anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Ky ishte edhe edicioni i parë që u transmetua në formatin ekran të gjerë 16:9.[1]

VendndodhjaRedakto

Kievi është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Ukrainës, i vendosur në pjesën veriore qendrore të vendit në Dnieper. Pallati i Sporteve, një arenë shtëpie me shumë qëllime, u konfirmua nga zyrtarët si vendi pritës në shtator 2004.[2] Sidoqoftë, për të pritur konkursin, pajisjet ishin arritur në standardin e kërkuar nga Bashkimi Evropian i Transmetimit (EBU).

RezultatetRedakto

GjysmëfinaljaRedakto

Gjysmëfinalja u mbajt më 19 maj 2005 në orën 21:00 (CET). 25 vende performuan dhe të 39 pjesëmarrësit votuan.

Shtetet e hijezuara u kualifikuan për në finalen e Eurovizionit

Rendi Shteti Artisti Kënga Gjuha[3] Vendi Pikë
01   Austria Global.Kryner "Y así" Anglisht, Spanjisht 21 30
02   Lituania Laura & The Lovers "Little by Little" Anglisht 25 17
03   Portugalia 2B "Amar" Portugalisht, anglisht 17 51
04   Moldavia Zdob și Zdub "Boonika bate doba" Anglisht, Rumanisht 2 207
05   Letonia Walters & Kazha "The War Is Not Over" Anglisht 10 85
06   Monako Lise Darly "Tout de moi" Frëngjisht 24 22
07   Izraeli Shiri Maimon "Hasheket Shenish'ar" (השקט שנשאר) Hebraisht, anglisht 7 158
08   Bjellorusia Angelica Agurbash "Love Me Tonight" Anglisht 13 67
09   Holanda Glennis Grace "My Impossible Dream" Anglisht 14 53
10   Islanda Selma "If I Had Your Love" Anglisht 16 52
11   Belgjika Nuno Resende "Le grand soir" Anglisht 22 29
12   Estonia Suntribe "Let's Get Loud" Anglisht 20 31
13   Norvegjia Wig Wam "In My Dreams" Anglisht 6 164
14   Rumania Luminița Anghel & Sistem "Let Me Try" Anglisht 1 235
15   Hungaria NOX "Forogj, világ!" Hungarisht 5 167
16   Finlanda Geir Rönning "Why?" Anglisht 18 50
17   Macedonia Martin Vučić "Make My Day" Anglisht 9 97
18   Andorra Marian van de Wal "La mirada interior" Katalonisht 23 27
19   Zvicra Vanilla Ninja "Cool Vibes" Anglisht 8 114
20   Kroacia Boris Novković feat. Lado Members "Vukovi umiru sami" Kroatisht 4 169
21   Bullgaria Kaffe "Lorraine" Anglisht 19 49
22   Irlanda Donna and Joe "Love?" Anglisht 14 53
23   Sllovenia Omar Naber "Stop" Sllovisht 12 69
24   Danimarka Jakob Sveistrup "Talking to You" Anglisht 3 185
25   Polonia Ivan & Delfin "Czarna dziewczyna" Polonisht, rusisht 11 81

FinaljaRedakto

 
Pikë dhënë Greqisë.

Finalja u mbajt më 21 maj 2005 në ora 21:00 (CET) dhe u fitua nga Greqia.

Shtetet me shkronja të trasha u kualifikuan automatikisht për Festivalin Evropian të Këngës 2006.

Rendi Shteti Artisti Kënga Gjuha Vendi Pikë
01   Hungaria NOX "Forogj, világ!" Hungarisht 12 97
02   Britania e Madhe Javine "Touch My Fire" Anglisht 22 18
03   Malta Chiara "Angel" Anglisht 2 192
04   Rumania Luminița Anghel & Sistem "Let Me Try" Anglisht 3 158
05   Norvegjia Wig Wam "In My Dreams" Anglisht 9 125
06   Turqia Gülseren "Rimi Rimi Ley" Turqisht 13 92
07   Moldavia Zdob și Zdub "Boonika bate doba" Anglisht, rumanisht 6 148
08   Shqipëria Ledina Çelo "Tomorrow I Go" Anglisht 16 53
09   Qiproja Constantinos Christoforou "Ela Ela" Anglisht 18 46
10   Spanja Son de Sol "Brujería" Spanjisht 21 28
11   Izraeli Shiri Maimon "Hasheket Shenish'ar" (השקט שנשאר) Hebraisht, anglisht 4 154
12   Serbia dhe Mali i Zi No Name "Zauvijek moja" (Заувијек моја) Serbisht 7 137
13   Danimarka Jakob Sveistrup "Talking to You" Anglisht 9 125
14   Suedia Martin Stenmarck "Las Vegas" Anglisht 19 30
15   Macedonia Martin Vučić "Make My Day" Anglisht 17 52
16   Ukraina GreenJolly "Razom nas bahato" (Разом нас багато) Ukrainisht, anglisht 19 30
17   Gjermania Gracia "Run and Hide" Anglisht 24 4
18   Kroacia Boris Novković feat. Lado Members "Vukovi umiru sami" Kroatisht 11 115
19   Greqia Helena Paparizou "My Number One" Anglisht 1 230
20   Rusia Natalia Podolskaya "Nobody Hurt No One" Anglisht 15 57
21   Bosnja dhe Hercegovina Feminnem "Call Me" Anglisht 14 79
22   Zvicra Vanilla Ninja "Cool Vibes" Anglisht 8 128
23   Letonia Walters & Kazha "The War Is Not Over" Anglisht 5 153
24   Franca Ortal "Chacun pense à soi" Frëngjisht 23 11

ReferimeRedakto

  1. ^ Murray, Richard. "The Eurovision Song Contest 2005" (në anglisht). Marrë më 25 mars 2020.
  2. ^ "Eurovision NTU and EBU confirm: Palats Sportu - ESCToday.com" (në anglisht). 6 shtator 2004. Marrë më 8 prill 2018.
  3. ^ "Eurovision Song Contest 2005" (në anglisht). The Diggiloo Thrush. Marrë më 5 mars 2012.

Lidhje të jashtmeRedakto