Festivali i 46-të i Këngës në RTSH

Festivali i 46-të i Këngës në RTSH u zhvillua në datat 14, 15 dhe 16 dhjetor 2007 në Pallatin e Kongreseve në Tiranë. Kënga fituese "Zemrën e lamë peng", kënduar nga Olta Boka, Kompozitor Adrian Hila.[1]

Festivali i 46-të i Këngës në RTSH
Edicioni 46-të
Qyteti Organizatorë Tirana
Vendi Pallati i Kongreseve
Data e Festivalit Gjysëm-Finalet
14 dhjetor 2007
15 dhjetor 2007
Finalja
16 dhjetor 2007
Prezantues Elsa Lila dhe Pirro Çako
Sistemi Votues 7 juri dhanë 1 deri 12 pikë për këngën e votave.
Artisti Fitues Olta Boka
Kënga Fituese Zemrën e lamë peng
Festivali Evropian i Këngës 2008
Shteti Shqipëria Shqipëria
Përzgjedhjet
Procesi i përzgjedhjes Festivali i Këngës 46
Data e përzgjedhjes Gjysëm-Finalet
14 dhjetor 2007
15 dhjetor 2007
Finalja
16 dhjetor 2007
Performues Olta Boka
Kënga e përzgjedhur "Zemrën e lamë peng"
Performancat Finale
Rezultatet në gjysmëfinale Kualifikuar (9-të, 67 Pikë)
Rezultatet në finale 16-të, 55 Pikë

Shqipëria në Festivalin Evropian të Këngës 2008Redakto

Për Shqipërinë kjo ishte hera e 5-të që merrte pjesë në Festivalin Evropian të Këngës. Atë vit Eurovizioni mbahej në kryeqytetin e Serbisë, Beograd. Eventi Përzgjedhës për Shqipërinë ishte Festivali i Këngës në RTSH që atë vit ishte i 46-ti me radhë. Në atë vit si rregull ishin 2 gjysmë-finale dhe disa pjesmarrës u kualifikuan.

RezultatetRedakto

FinaljaRedakto

! Radha Artisti Kënga Pikët Vendi
1 Manjola Nallbani Kjo botë merr frymë nga dashuria 27 7
2 Produkt 28 30 sekonda 3 15
3 Eneida Tarifa E para letër 11 10
4 Mariza Ikonomi Mall i tretur 20 9
5 Greta Koçi Natën të kërkova 35 6
6 Flaka Krelani & Doruntina Disha Jeta kërkon dashuri 57 2
7 Mira Konçi & Redon Makashi Nën një qiell 37 5
8 Kthjellu Dhoma 9 11
9 Kozma Dushi Tatuazh në kujtesë 1 16
10 Devis Xherahu Endacaku 0 17
11 Teuta Kurti Qyteti i dashurisë 3 14
12 Samanta Karavello Pse u harrua dashuria 23 8
13 Juliana Pasha Një qiell të ri 54 3
14 Agim Poshka Kujt i them të dua 8 12
15 Jonida Maliqi S'ka fajtor në dashuri 36 4
16 Olta Boka Zemrën e lamë peng 67 1
17 Rosela Gjylbegu Po lind një yll 8 13

Gjysëm-Finalja 1Redakto

Gjysëm-Finalja 1, 14 dhjetor
Radha Artisti Kënga
1 Arbër Arapi "Mall"
2 Besiana Mehmeti "Di të jetoj"
3 Ani Cuedari & Mateus Frroku "Testament dashurie"
4 Juliana Pasha "Një qiell të ri"
5 Produkt 28 "30 sekonda"
6 Adela Bezhani "Mos thuaj jo"
7 Saimir Çili "Ninullë për ty"
8 Rovena Dilo "Rrëfimi"
9 Evans Rama "Drita e hënës"
10 Joe Artid Fejzo "K'të natë te ty"
11 Flaka Krelani & Doruntina Disha "Jeta kërkon dashuri"
12 Eneida Tarifa "E para letër"
13 Teuta Kurti "Qyteti i dashurisë"
14 Rosela Gjylbegu "Po lind një yll"
15 Manjola Nallbani "Kjo botë merr frymë nga dashuria"

Gjysëm-Finalja 2Redakto

Gjysëm-Finalja 2, 15 dhjetor
Radha Artisti Kënga
1 Kozma Dushi "Tatuazh në kujtesë"
2 Devis Xherahu "Endacaku"
3 Blerina Shalari "Zgjohem nga heshtja"
4 Voltan Prodani "Pse humbe dashurinë"
5 Ada Gurra "Veç dashuri"
6 Agim Poshka "Kujt i them të dua"
7 Greta Koçi "Natën të kërkova"
8 Olta Boka "Zemrën e lamë peng"
9 Samanta Karavello "Pse u harrua dashuria"
10 Mariza Ikonomi "Mall i tretur"
11 Vesa Luma "Një natë për mua"
12 Jonida Maliqi "S'ka fajtor në dashuri"
13 Mira Konçi & Redon Makashi "Nën një qiell"
14 Kthjellu "Dhoma"

VotimetRedakto

Finalja, 16 dhjetor
Radha Artisti Kënga Rangu Pikët A. Krajka Gj. Leka B. Haxhia D. Tukiqi R. Magjistari Gj. Xhuvani A. Skënderaj
1 Manjola Nallbani "Kjo botë merr frymë nga dashuria" 7 27 3 4 4 7 8 1 0
2 Produkt 28 "30 sekonda" 15 3 0 0 0 1 1 0 1
3 Eneida Tarifa "E para letër" 10 11 0 1 0 0 0 7 3
4 Mariza Ikonomi "Mall i tretur" 9 20 2 3 0 3 3 3 6
5 Greta Koçi "Natën të kërkova" 5 35 5 5 3 6 4 8 4
6 Flaka Krelani & Doruntina Disha "Jeta kërkon dashuri" 2 57 12 12 12 12 9 0 0
7 Mira Konçi & Redon Makashi "Nën një qiell" 6 35 6 6 6 9 6 2 0
8 Kthjellu "Dhoma" 11 9 0 0 1 0 0 0 8
9 Kozma Dushi "Tatuazh në kujtesë" 16 1 1 0 0 0 0 0 0
10 Devis Xherahu "Endacaku" 17 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Teuta Kurti "Qyteti i dashurisë" 14 5 0 0 5 0 0 0 0
12 Samanta Karavello "Pse u harrua dashuria" 8 23 4 2 2 5 0 5 5
13 Juliana Pasha "Një qiell të ri" 3 54 9 9 9 4 5 9 9
14 Agim Poshka "Kujt i them të dua" 12 8 0 0 0 0 2 4 2
15 Jonida Maliqi "S'ka fajtor në dashuri" 4 36 0 7 7 2 7 6 7
16 Olta Boka "Zemrën e lamë peng" 1 67 7 8 8 8 12 12 12
17 Rosela Gjylbegu "Po lind një yll" 13 8 8 0 0 0 0 0 0

ReferimeRedakto

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 19 shkurt 2012. Marrë më 19 shkurt 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)