Guldbollen (shqip: Topi i artë) është një çmim futbolli suedez i cili jepet nga Aftonbladet dhe Federata Suedeze e Futbollit për futbollistin më të mirë suedez të çdo viti.

Guldbollen
Jepet për Konsideruar të jetë performuesi më i mirë suedez i vitit
Shteti Suedi
Prezantuar nga Aftonbladet
Federata Suedeze e Futbollit
Çmimi i parë 1946
Current holder Victor Lindelöf (2018)
Highlights
Më shumë çmime Zlatan Ibrahimović (11)
Most consecutive wins Zlatan Ibrahimović (10)

Çmimi i parë u dhurua në vitin 1946 për Gunnar Gren,[1] dhe u krijua nga Bengt Liljedahl.[2] Në vitet 1946-65, çmimi jepej në bashkëpunim me Stockholms-Tidningen.[2]

Zlatan Ibrahimović e ka fituar çmimin 11 herë (në vitet 2005, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 dhe 2016) dhe është lojtari i vetëm që e ka fituar më shumë se dy herë.[3] Bo Larsson i Malmö FF ishte lojtari i parë që e fitoi çmimin dy herë (ai e fitoi në vitet 1965 dhe 1973). Diamantbollen, çmimi i cili dhurohet për futbollistet femra, u themelua në vitin 1990. Të dyja çmimiet mbahen në të njëjtën datë.

FituesitRedakto

 
Erik Nilsson, fitues në 1950
 
Orvar Bergmark, fitues në 1958
 
Prawitz Öberg, mori çmimin në 1962
 
Ljungberg e fitoi çmimin në 2006
 
Zlatan Ibrahimović, fitues në vitet 2005, 2007 deri në 2016
Viti Lojtari Klubi
1946
Gunnar Gren   IFK Göteborg
1947
Gunnar Nordahl   IFK Norrköping
1948
Bertil Nordahl   Degerfors IF
1949
Knut Nordahl   IFK Norrköping
1950
Erik Nilsson   Malmö FF
1951
Olle Åhlund   Degerfors IF
1952
Kalle Svensson   Helsingborgs IF
1953
Bengt Gustavsson   IFK Norrköping
1954
Sven-Ove Svensson   Helsingborgs IF
1955
Gösta Löfgren   Motala AIF
1956
Gösta Sandberg   Djurgårdens IF
1957
Åke Johansson   IFK Norrköping
1958
Orvar Bergmark   Örebro SK
1959
Agne Simonsson   Örgryte IS
1960
Torbjörn Jonsson   IFK Norrköping
1961
Bengt Nyholm   IFK Norrköping
1962
Prawitz Öberg   Malmö FF
1963
Harry Bild   IFK Norrköping
1964
Hans Mild   Djurgårdens IF
1965
Bo Larsson   Malmö FF
1966
Ove Kindvall   IFK Norrköping /   Feyenoord
1967
Ingvar Svahn   Malmö FF
1968
Björn Nordqvist   IFK Norrköping
1969
Tommy Svensson   Östers IF
1970
Jan Olsson   VfB Stuttgart
1971
Ronnie Hellström   Hammarby IF
1972
Ralf Edström   Åtvidabergs FF
1973
Bo Larsson (2)   Malmö FF
1974
Ralf Edström (2)   PSV
1975
Kent Karlsson   Åtvidabergs FF
1976
Anders Linderoth   Östers IF
1977
Roy Andersson   Malmö FF
1978
Ronnie Hellström (2)   1. FC Kaiserslautern
1979
Jan Möller   Malmö FF
1980
Rolf Zetterlund   IK Brage
1981
Thomas Ravelli   Östers IF
1982
Torbjörn Nilsson   IFK Göteborg /   1. FC Kaiserslautern
1983
Glenn Hysén   IFK Göteborg /   PSV
1984
Sven Dahlkvist   AIK
1985
Glenn Strömberg   Atalanta
1986
Robert Prytz   Young Boys
1987
Peter Larsson   IFK Göteborg /   Ajax
1988
Glenn Hysén (2)   Fiorentina
1989
Jonas Thern   Malmö FF /   Benfica
1990
Tomas Brolin   IFK Norrköping /   Parma
1991
Anders Limpar   Arsenal
1992
Jan Eriksson   IFK Norrköping /   1. FC Kaiserslautern
1993
Martin Dahlin   Borussia Mönchengladbach
1994
Tomas Brolin (2)   Parma
1995
Patrik Andersson   Borussia Mönchengladbach
1996
Roland Nilsson   Helsingborgs IF
1997
Pär Zetterberg   Anderlecht
1998
Henrik Larsson   Celtic
1999
Stefan Schwarz   Valencia /   Sunderland
2000
Magnus Hedman   Coventry City
2001
Patrik Andersson (2)   Bayern Munich /   Barcelona
2002
Freddie Ljungberg   Arsenal
2003
Olof Mellberg   Aston Villa
2004
Henrik Larsson (2)   Celtic /   Barcelona
2005
Zlatan Ibrahimović   Juventus
2006
Freddie Ljungberg (2)   Arsenal
2007
Zlatan Ibrahimović (2)   Internazionale
2008
Zlatan Ibrahimović (3)   Internazionale
2009
Zlatan Ibrahimović (4)   Internazionale /   Barcelona
2010
Zlatan Ibrahimović (5)   Barcelona /   Milan
2011
Zlatan Ibrahimović (6)   Milan
2012
Zlatan Ibrahimović (7)   Milan /   Paris Saint-Germain
2013
Zlatan Ibrahimović (8)   Paris Saint-Germain
2014
Zlatan Ibrahimović (9)   Paris Saint-Germain
2015
Zlatan Ibrahimović (10)   Paris Saint-Germain
2016
Zlatan Ibrahimović (11)   Paris Saint-Germain /   Manchester United
2017
Andreas Granqvist   Krasnodar
2018
Victor Lindelöf   Manchester United

Burimi: [4]

Sipas klubitRedakto

Klubi Fituesit
  IFK Norrköping 11
  Malmö FF 8
  Paris Saint-Germain 5
  Barcelona 4
  IFK Göteborg 4
  Milan 3
  Arsenal 3
  Helsingborgs IF 3
  1. FC Kaiserslautern 3
  Östers IF 3
  Internazionale 3
  Borussia Mönchengladbach 2
  Celtic 2
  Degerfors 2
  Djurgårdens IF 2
  Manchester United 2
  Parma 2
  PSV 2
  Åtvidabergs FF 2
  AIK 1
  Ajax 1
  Anderlecht 1
  Aston Villa 1
  Atalanta 1
  Bayern Munich 1
  Benfica 1
  IK Brage 1
  Coventry City 1
  Fiorentina 1
  Hammarby IF 1
  Juventus 1
  VfB Stuttgart 1
  Sunderland 1
  Valencia 1
  Young Boys 1
  Örebro SK 1
  Örgryte IS 1
  Krasnodar 1

ReferimetRedakto

  1. ^ "Aftonbladet sport: Guldbollen". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Historia Svensk Fotboll
  3. ^ "Zlatan Ibrahimovic to be honoured with statue as David Beckham calls him 'one of the greatest ever'". The Telegraph. 22 dhjetor 2016. Marrë më 25 dhjetor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Guldbollen

Lidhje të jashtmeRedakto