1°15′N 173°00′E / 1.25°N 173.00°E / 1.25; 173.00

Republic of Kiribati
Emblema - Kiribati
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: Te Mauri, Te Raoi ao Te Tabomoa
Gil.: Shëndet, paqe dhe Përparim
Vendndodhja - Kiribati
Vendndodhja - Kiribati

Kiribati është shtet ndodhet në pjesën qendrore të Oqeanit Paqësor. Kiribati shtrihen mbi 1.351.000 kilometra katrorë në rajonin rreth ekuatorit. I përket vendeve të Komonuveltit. Ai është e vendosur rreth 4.000 milje në jugperëndim të Hawait.I takon ishujve të Oqeanit Paqësor, të cilat janë të referuara si Micronesia. Janë të ndarë në tri grupe ishujsh të cilët janë të përbërë nga: Ishujt Gilbert, Phoenix dhe ishujt e Lynn. Kryeqyteti i Kiribati është Bairiki i cili është i vendosur në jug të Tarava. Ajo është qendra administrative

Historia Redakto

Artikulli kryesor : Historia

Historia e Hershme Redakto

Zona që tani quhet Kiribati ka qenë e banuar nga Micronesians.Zona nuk ishte e izoluar,pushtuesit nga Tonga,Samoa dhe më vonë nga Fixhi.Martesa e prirur për turbullira nga dallimet kulturore dhe ka rezultuar në një shkallë të lartë homogjenizimit kulturor.

Epoka Koloniale Redakto

Politika Redakto

Artikulli kryesor : Sistemi shtetror

Njësit administrative Redakto

Artikulli kryesor : Njësit administrative

Gjeografia Redakto

Artikulli kryesor : Gjeografia

Ekonomia Redakto

Artikulli kryesor : Ekonomia

Demografia Redakto

Artikulli kryesor : Demografia

Kultura Redakto

Artikulli kryesor : Kultura
Telekomunikacioni
Transporti
Ushtria
Turizmi

Lidhje të jashtme Redakto

  Commons: Kiribati – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
  Commons: Kiribati – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale