Marco Benassi

futbollistë italian

Marco Benassi (lindur më 8 shtator 1994) është një futbollistë italian i cili luan me klubin italian TorinoSerie A si mesfushor.

Marco Benassi
Zenit-Torino (3).jpg
Benassi me Torinon në vitin 2015
Të dhënat personale
Data e lindjes (1994-09-08) 8 Shtator 1994 (25 vjeç)
Vendi i lindjesModena, Itali
Gjatësia1.83 m (6 ft 0 in)
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualTorino[1]
Numri94
Karriera në rini
2007–2011Modena
2011–2012Internazionale
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2012–2014Internazionale6(0)
2013–2014Livorno (huazim)20(2)
2014–Torino25(3)
Ekipi kombëtar
2011–2012Italia U–188(1)
2012–2013Italia U–1913(1)
2013–Italia U–2110(2)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 26 qershor 2015.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 26 qershor 2015

Karriera me klubeRedakto

InternazioanleRedakto

Lindur në Modena, Benassi filloi karrierën e tij në Serie B te Modena në vitin 2007. Në janar 2011, ai u ble nga Interi dhe u vendos te skuadra e të rinjëve. Pas një gjysëm sezoni me Interin U–17, Benassi u ble nga Interi në një marrëveshje bashkëpronësie për 180.000 .[2] Benassi ishte pjesë e skuadrave Interit U–18 dhe U–19 në sezonin 2011–12, duke arritur të fitonte kampionatin primavera dhe NextGen Series (Kupa Evropiane e të rinjëve). Më skuadrën U–18, ai luajti në ndeshjet e play–off në kampionat dhe arriti të fitonte kampionatin Berretti.

Benassi u bashkua me skuadrën e parë nga ish trajneri i tij te Primavera Andrea Stramaccioni, duke fituar edhe Trofeun TIM. Benassi gjithashtu ishte njëri nga 25 lojtarët që u zgjodhën për të luatjur në Ligën e Europës.[3] Në tetor 2012, Benassi firmosi një kontratë të re pesë-vjeçare.[4].

Ai bëri debutimin e tij me skuadrën e parë më 22 nëntor kundër Rubin Kazan në ndeshjen e fazës së grupeve të Ligës së Europës, ai luajti si titullar me shumë lojtar të rinjë me Interin që humbi me rezultatin 3–0. Më 12 janar 2013, ai bëri debutimin e tij në Serie A në fitoren 2–0 të Interit në San Siro kundër Pescarës, ai luajti si startues. Më 21 shkurt, Benassi shënoi golin e tij të parë me skuadrën e parë në fitoren 0–3 kundër CFR Cluj në ndeshjen e parë e raundit të 16 të Ligës së Europës. Ai e mbylli sezonin e parë si profesionist me Interin duke luajtur 13 ndeshje të të gjithë kompedicionet dhe duke shënuar një gol.

LivornoRedakto

Më 9 korrik 2013, Benassi u huazua zyrtarisht te Livorno, duke zgjedhur numrin 24. Më 17 gusht, Benassi bëri debutimin e tij zyrtar me klubin në Kupën e Italisë në humbjen 0–1 kundër Sienës. Ai shënoi golin e parë në elitën e futbollit italian më 26 janar 2014 kundër Sassuolos, para se të shënonte dhe të dytin kundër Bolonjës më 16 Mars.

Karriera ndërkombëtareRedakto

Ai ka luajtur për kombëtaret U–18, U–19 dhe U–21, ai luajti me Italinë U–18 në të tre ndeshjet kualifikuese të UEFA Euro U–21 2013.[5]

Stili i lojësRedakto

Ai është një mesfushor i talentuar me aftësi në ndërhyrje dhe me një vizion të mirë në lojë.

TrofeRedakto

Inter

ReferimetRedakto

  1. ^ "Marco Benassi". Goal.com. Marrë më 26 tetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ FC Internazionale Milano SpA Report and Accounts on 30 June 2012 Stampa:It
  3. ^ "Europa League, group stage: Inter's squad list". www.inter.it. 3 shtator 2012. Marrë më 24 nëntor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Marco Benassi re-signs with Inter until 2017". www.inter.it. 23 tetor 2012. Marrë më 24 nëntor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ UEFA.com

Lidhje të jashtmeRedakto