Monkey D. Dragon është personazh fiktiv në serialin e animuar One Piece. Ai është babai i protagonistit Monkey D. Luffy dhe djali i Monkey D. Garp. Ai është udhëheqës i Ushtrisë Revolucionare që përpiqet ta rrëzoj Qeverinë Botërore dhe është etiketuar si "Krimineli më i Keq në Botë".[1] Ai ishte gjithashtu përgjegjës për shpëtimin e jetës së Sabos, pasi ky i fundit pothuajse u mbyt nga një sulm Fisnik Botëror, duke e kthyer në fund djalin në të dytin në komandë.

Personaliteti Redakto

Nuk mund të ketë lumturi në një botë ku ata që konsiderohen të panevojshëm hiqen dhe eliminohen...!! Një ditë do ta ndryshoj këtë botë... ti shëno fjalët e mia.!!

- Dragon ndërsa ishte në Goa 12 vite më parë.

Si udhëheqës i Ushtrisë Revolucionare, Dragon është i përkushtuar për të çmontuar Qeverinë Botërore dhe sistemin e saj të korruptuar të fisnikërisë që lejon fisnikët e tij botërorë të shtypin qytetarët e klasës së ulët si të duan. Ai e konsideron fisnikërinë e korruptuar në atdheun e tij të Mbretërisë Goa si të njëjtin problem në një shkallë më të vogël dhe u tërbua kur veprimet e tyre egoiste bënë që një djalë i pafajshëm fisnik si Sabo t'i denonconte.[2][3] Kur e shpëtoi Sabon të nesërmen nga sulmi nga anija e një bote fisnike, Dragoi u shfaq me një shkëlqim të fuqishëm zemërimi në fytyrën e tij.[4]

Dragon zakonisht shihet me një prirje serioze, me prirje biznesi dhe kujdeset të qëndrojë shumë i informuar për ngjarjet e botës dhe të edukojë vartësit e tij për objektet dhe ngjarjet përkatëse në çështjet aktuale. Dragon është i shpejtë për t'i paralajmëruar vartësit e tij që të mos festojnë fitore të vogla, duke u kujtuar atyre luftën në të cilën janë dhe fuqinë e madhe të Qeverisë Botërore. Megjithatë, ai është treguar i buzëqeshur kur reflekton për rrjedhën në ndryshim të botës, veçanërisht rolin e djalit të tij Luffy në të si pirat. Dragon është jashtëzakonisht i fshehtë për jetën dhe historinë e tij personale, pasi ai nuk i tha askujt në Ushtrinë Revolucionare se ai ishte djali i Garp ose babai i Luffy, dhe një herë mbylli një përpjekje të Ivankovit për të pyetur nëse kishte familje jashtë botës. Kur lajmi për lidhjet e tij familjare doli pas Luftës së Marinefordit, Dragon vuri në dukje se do t'i ndihmonte vartësit e tij ta shihnin atë si një njeri për një herë.

Dragon e ka treguar veten si një person empatik, veçanërisht për ata që janë të shtypur nga sistemi i qeverisë botërore. Ai kontrolloi për të parë nëse një Sabo i ri ishte në rregull pasi e pa atë të hedhur në tokë dhe nuk ngurroi ta merrte jashtëzakonisht seriozisht denoncimin e tij ndaj fisnikëve të Mbretërisë Goa. Ai kujdeset shumë për vuajtjet e njerëzve që janë të shtypur nga Qeveria Botërore dhe ishujt e tyre anëtarë, dhe i kërkon që t'i ftojë ata të bashkohen në luftën e tij për liri. Ai gjithashtu kujdeset për anëtarët dhe bashkëpunëtorët e ushtrisë së tij, siç tregohet kur ai e pyeti Koalën nëse Nico Robin po shkonte mirë. Kur ai kishte përshtypjen se Portgas D. Ace ishte djali i Dragon, Emporio Ivankov priste që Dragon të shkonte në Marineford për të shpëtuar Ace,[5] duke treguar se Dragon mban dashuri dhe kujdes për familjen e tij dhe ndoshta djalin e tij, Luffy, pavarësisht se nuk përfshihet në fëmijërinë e tij.

Aftësitë dhe fuqitë Redakto

Si komandant suprem i Ushtrisë Revolucionare, Dragon ka autoritetin më të madh mbi një paraushtarak të fuqishëm, aktiv global, i cili është ngritur për t'u bërë një kërcënim i spikatur për qeverinë e shtrirë dhe shekullore botërore në vetëm pak vite. Veprimet e Dragon i kanë dhënë atij dallimin e të qenit "Krimineli më i Keq në Botë", megjithatë ai ka arritur të udhëheqë një ekzistencë kryesisht të sigurt pavarësisht se fuqitë më të mëdha të botës janë pas tij. Ndërsa aftësitë e tij individuale luftarake janë kryesisht të panjohura, ai është në gjendje të komandojë zyrtarë jashtëzakonisht të fuqishëm të ushtrisë si shefi i tij i shtabit Sabo dhe pesë komandantët, të cilët janë treguar të gjithë duke luftuar dhe mposhtur piratët dhe marinsat e shquar në Grand Line.

Vetë Dragon ishte në gjendje të rrëmbente jiite e Smoker kur kapiteni i Marinës po përgatitej ta përdorte atë në Luffy, duke e ndaluar shpejt atë në gjurmët e tij, dhe pavarësisht statusit të madh kriminal të Dragonit, Smoker nuk u pa duke bërë përpjekje për ta kapur atë. Për më tepër, Ivankov vuri në dukje se vullneti çnjerëzor i Luffy për të jetuar në Impel Down kishte kuptim për djalin e Dragon, duke treguar se Dragon ka një nivel të ngjashëm këmbënguljeje.

Ndërsa ishte në Mbretërinë Goa dhe Loguetown, shpërthime të forta të erës kanë ndodhur në afërsi të Dragon, të cilat e kanë ndihmuar atë të përmbushë objektivat e tij në të dy vendet. Mbetet e pakonfirmuar nëse Dragon ishte drejtpërdrejt përgjegjës për këto shpërthime të erës ose nëse ai ka një fuqi që i mundëson t'i krijojë ato.[6] Për më tepër, Dragon ishte në një farë mënyre në gjendje të arrinte anijen e Sabos ndërsa ajo po fundosej shumë larg brigjeve të ishullit të Agimit dhe ta kapë atë pak para se të fundosej pa tërhequr vëmendjen nga ndonjë shikues.

Historia Redakto

E kaluara e tij Redakto

Dihet shumë pak për jetën e hershme të Dragon, përveç se ai është djali i Monkey D. Garp dhe ka lindur në Mbretërinë Goa 53 vjet para fillimit të tregimit.

Njëzet e katër vjet më parë, Dragon u tregua se kishte qenë dëshmitar i ekzekutimit të Rogerit, por ai nuk e kishte bërë ende tatuazhin e fytyrës së tij në këtë pikë. Dikur më pas, ai u bë revolucionar dhe formoi Ushtrinë Revolucionare midis 24 dhe 19 viteve më parë, me qëllim që të kundërshtonte Qeverinë Botërore. Me kalimin e kohës, idealet e tij u përhapën ngadalë në mbarë botën dhe një nga një, vendet filluan ta mbështesin ngadalë, edhe pse ndonjëherë përmes konflikteve, duke shkaktuar rënien e shumë vendeve. Përfundimisht, Dragon do të konsiderohej si krimineli më i keq në botë.

Në moshën 36 vjeçare, shtatëmbëdhjetë vjet para fillimit të tregimit, Dragon dhe një grua e panjohur lindi një djalë, Monkey D. Luffy, i cili u la për t'u rritur nga babai i Dragon në East Blue.

Dymbëdhjetë vjet përpara historisë aktuale, Dragon u kthye në shtëpinë e tij në Mbretërinë Goa dhe dëshmoi djegien e Terminalit Grey. Pasi dëshmoi pikëllimin e popullit të tij përmes Sabos, me djalin që lutej për ndihmë dhe pretendonte turp për trashëgiminë e tij, Dragon miratoi një plan për të shpëtuar njerëzit dhe për të vënë në siklet qeverinë duke krijuar një rrugë për të lejuar ata që ishin në Plehra. Mal për të shpëtuar dhe për t'u bashkuar me të. Për shkak të veprimeve të tij, fisnikët thjesht vunë re se mbetjet e djegura nga djegia e malit ishin shumë më pak se sa pritej.

Kur Sabo po largohej nga shtëpia për t'u bërë pirat, anija e tij u zhduk nga një Fisnik Botëror. Dragon e shpëtoi nga rrënojat dhe e solli në anijen e revolucionarëve.

Dikur më vonë, Ushtria Revolucionare u ankorua në fshatin Shimotsuki për ushqim dhe furnizime, rastësisht afër vendit ku Roronoa Zoro po stërvitej aktualisht. Atje, Dragoi u pa në anijen e tij, duke u qortuar nga Ivankovi se ishte vonë.[7]

Dragoi pyeti nëse kishin ushqim të mjaftueshëm. Kur dëgjoi se dojo lokale i kishte furnizuar, tundi kokën përpara se të njoftonte se do të ktheheshin në Baltigo.

Pasi Sabo rifitoi vetëdijen, u vërejt se vuante nga humbja e kujtesës. Dragoi shpjegoi se ishte pjesë e një familjeje fisnike nga Goa, por Sabo këmbënguli të qëndronte me revolucionarët, duke mos dashur të kthehej në familjen e tij. Dragon filloi të stërvitte drejtpërdrejt Sabon tre vjet më vonë, pasi Hack nuk kishte asgjë për t'i mësuar djalit.

Kuriozitete Redakto

  • Lidhja në dukje e Dragoit me erën përmendet në paraqitjen e tij si një personazh mbështetës në One Piece Gigant Battle dhe vazhdimin e saj, ku ai mund të ndihmojë Udhëheqësin e tij ose t'i largojë kundërshtarët e tij me një shpërthim ere.
  • Edhe pse nuk përmendet emri gjatë sezonit të parë, imazhi i tij shfaqet në hapjen e parë "We Are!".
  • Të gjithë anëtarët e familjes Monkey kanë treguar se kanë një shenjë të dukshme në anën e majtë të fytyrës. Të dy Luffy dhe Garp kanë një mbresë ndërsa Dragon ka një tatuazh të madh, e cila mbulon pothuajse të gjithë gjysmën e majtë të fytyrës së tij.

Referime Redakto

  1. ^ One Piece Kapitulli 432 dhe Epizodi 314
  2. ^ One Piece Kapitulli 586 dhe Epizodi 501
  3. ^ One Piece Kapitulli 587 dhe Epizodi 502
  4. ^ One Piece Kapitulli 794 dhe Epizodet 737-738
  5. ^ One Piece Kapitulli 539 dhe Epizodi 441
  6. ^ One Piece Kapitulli 100 dhe Epizodi 52
  7. ^ One Piece Kapitulli 589 dhe Epizodi 504