"Perandori i Flakës" Sabo[1] është personazh fiktiv në anime dhe manga One Piece krijuar nga Eiichiro Oda. Ai është shef i shtabit të Ushtrisë Revolucionare i njohur si "Numri 2" i organizatës, duke u rradhitur pas Monkey D. Dragon.[2] Ai është gjithashtu vëlla i betuar i Monkey D. Luffy dhe Portgas D. Ace.[3]

I rritur në fisnikëri nga Outlook III dhe Didit në Mbretërinë Goa, Sabo iku në moshën 10 vjeçare me qëllimin për t'u bërë pirat dhe për të shkruar një libër për udhëtimet e tij, dhe takoi Ace dhe Luffy ndërsa jetonte si vagabond në Gray Terminal. Ai u përpoq të lundronte vetëm disa muaj më pas për t'u larguar nga familja e tij, por anija e tij u shkatërrua nga Fisniku Botëror Shën Jalmack. Ai u shpëtua nga Dragon, por humbi kujtesën gjatë procesit, dhe kështu ia kushtoi jetën shërbimit të Ushtrisë Revolucionare. Megjithatë, kujtimet e tij do të ktheheshin 10 vjet më vonë pasi kishte dëgjuar për vdekjen e Ace. Dy vjet pasi kishte rifituar kujtimet e tij, Sabo do të ribashkohej me Luffy dhe gjithashtu do të mbante trashëgiminë e Ace duke konsumuar frutit e tij të detit, Mera Mera no Mi.[4] Ai aktualisht ka një shpërblim prej 602,000,000 beli.

Ai veproi si një aleat i Luffy në Dressrosa, dhe poashtu në filmat One Piece Film: Gold dhe One Piece: Stampede

Personaliteti Redakto

Sabo është i përkushtuar ndaj ëndrrave të tij deri në atë pikë sa u pajtua me Acen që të dy duhej të vrisnin Luffy në mënyrë që ai të mos mund t'i tregonte askujt për thesarin e tyre, megjithëse as Ace dhe as Sabo nuk dinin të vrisnin një person dhe nuk kishin ndonjë përvojë. duke nënkuptuar një shkallë të pafajësisë pavarësisht nga profesioni i tyre. Atij i vjen shumë turp që është fisnik, madje deklaroi se do të donte të mos kishte lindur si i tillë.

Sipas Luffy, Sabo është një vëlla më i madh se Ace. Ai i pranoi fuqitë e Luffy dhe madje e inkurajoi përmirësimin e tij. Ai i ndihmoi Ace dhe Luffy të bashkoheshin kur po ziheshin, duke qenë kështu njëri i këndshëm dhe diplomatik i treshes.

Ëndrra e Sabos përfshin udhëtimin nëpër botë si pirat. Kjo është për të shkruar një libër që përmban historinë e gjithçkaje që ai do të shihte dhe çdo vend që do të vizitonte gjatë udhëtimit të tij. Një nga arsyet pas gjithë kësaj mund të jetë "ndarja" që mbështjell aq shumë nga Mbretëria Goa, një gjë që mund të trazojë lehtësisht një frymë liridashëse si Sabo për të pyetur veten se si ishte në të vërtetë bota jashtë mureve të High Town, dhe jashtë vetë ishullit. Sidoqoftë, ai ishte gati të linte mënjanë ëndrrën e tij për hir të të dashurve të tij. Sabo ishte besnik ndaj miqve dhe, në këtë rast, dy "vëllezërit" deri në atë pikë sa do t'u dorëzohej kërkesave të të atit, duke u bërë i mjerë dhe "i vetmuar" për të shpëtuar si Lufin ashtu edhe Ace. Pasi zgjoi kujtimet e tij, Sabo nuk u largua nga Ushtria Revolucionare për të rifilluar ëndrrën e tij si pirat me lundrim të lirë, pasi duket se mbetet i dënuar për kauzat e Ushtrisë.

Pavarësisht se është bir i një fisniku, Sabo nuk vepron ashtu siç do të sillej një fisnik stereotip dhe as nuk e konsideron veten fisnik. Ai nuk i shikon me përbuzje ata që janë më pak me fat dhe as nuk tregon për statusin e tij. Kjo është në kontrast të plotë me pjesën tjetër të qytetarëve me origjinë fisnike në Mbretërinë Goa, përfshirë familjen e tij, të cilët e shohin statusin e tyre si më të rëndësishëm se çdo gjë tjetër dhe do të bëjnë gjithçka që duhet për të ngritur statusin e tyre shoqëror ose për të ruajtur statusin e tyre aktual. si përçmojnë këdo që e konsiderojnë inferior. Sabo i refuzon plotësisht këto vlera, madje shkoi aq larg sa thotë se ndihet i turpëruar për statusin e tij si fisnik. Kjo mund të shihet si arsyeja pse ai iku nga shtëpia dhe shkoi të jetonte në Terminalin Gri, duke humbur trashëgiminë e tij fisnike. Meqenëse një fëmijë bëhet një fisnik i plotë në moshën tetëmbëdhjetë vjeç, Sabo synoi të largohej nga Mbretëria Goa në moshën shtatëmbëdhjetë vjeç, për t'i shpëtuar idesë për t'u njohur si gjëja që urrente më shumë. Madje ai i referohet fisnikëve si “me erë më të keqe se Mali i Plehrave, pasi janë njerëz të kalbur deri në palcë”.

Në moshën 22-vjeçare, Sabo ka ruajtur shumë nga personaliteti i tij i vjetër, megjithëse duket se ka përshtatur shumë sjellje nga Luffy, duke përfshirë tendencën e vëllait të tij për të shqiptuar gabimisht emrat e të tjerëve. Për më tepër, tendenca e tij për të mbyllur Den Den Mushi në mes të një telefonate i mërzit më tepër shokët e tij. Ai gjithashtu ka shfaqur një brez mbrojtës jashtëzakonisht të ashpër ndaj Luffy-t, deri në pikën ku ai do të shpërfillë gjithçka që po bën aktualisht nëse mendon se Luffy është në ndonjë lloj rreziku, përfshirë detyrat e tij në Ushtrinë Revolucionare. Kjo është kontribuar kryesisht nga paaftësia e Sabo për të shpëtuar Ace nga vdekja, një fakt për të cilin Sabo ende i vjen keq edhe sot e kësaj dite. Kjo është ironike duke pasur parasysh se vetë Ace kishte fituar një brez shumë të ngjashëm mbrojtës pas vdekjes së supozuar të Sabos.

Aftësitë Redakto

Si shef i shtabit të Ushtrisë Revolucionare, Sabo ka komandën mbi të gjithë anëtarët e rangut më të ulët, me vetëm një epror të drejtpërdrejtë, Komandantin Suprem Dragon, për t'iu përgjigjur. Shpërblimi i tij nga 602,000,000 beli dëshmon se Qeveria Botërore e sheh atë si një kërcënim jashtëzakonisht të rrezikshëm. Pas ngjarjeve të Levely, reputacioni i Sabos u ngrit në qiell deri në atë pikë sa ai tani konsiderohet një legjendë, me ndikimin e tij që thuhet se është edhe më i madh se ai i shefit të tij Dragon.

Edhe si fëmijë, Sabo shfaqi tashmë aftësi të larta fizike nga stërvitjet shumë intensive që duroi në mjedisin e ashpër të malit Colubo. Ai dhe Ace së bashku ishin në gjendje të rrëzonin Porchemy, një burrë masiv, kur të dy arritën për të shpëtuar Luffy. Sabo ishte në gjendje të mposhtte Luffy në ndeshje sparring pesëdhjetë herë në një ditë. Ai ishte gjithashtu në gjendje të mundte Ace njëzet e katër herë, edhe pse ai humbi nga Ace njëzet e gjashtë herë.

Sabo ishte i zoti edhe në vjedhje, pasi ai dhe Ace ishin në gjendje të grabisnin shumë njerëz për të marrë paratë dhe sendet e tyre me vlerë. Ai ishte mjaft i shpejtë për të rrëmbyer një thikë nga një pirat pa qenë në gjendje ta ndalonte pirati. Ai gjithashtu ishte jashtëzakonisht i aftë në vjedhje dhe mund të hidhej nga dritarja disa kate pa u lënduar.

Pasi u bashkua me Ushtrinë Revolucionare, Sabo u trajnua personalisht nga Hack and Monkey D. Dragon dhe arriti aftësi të jashtëzakonshme fizike në moshën madhore. Sabo tregohet se ka një shkathtësi të jashtëzakonshme pasi shmangu lehtësisht një sulm nga një Peshku Luftues, si dhe forcë të jashtëzakonshme fizike, duke u përplasur me Jesus Burgess, një pirat i njohur për forcën e tij titanike dhe kapiteni i anijes së parë të Piratëve të Mjekërrziut, i cili është gjithashtu një truprojë personale e Perandorit Mjekërrziu, me pak përpjekje. Ai më vonë shkatërroi të gjithë arenën e Corrida Colosseum, e cila ishte mjaft e ashpër për t'i rezistuar të gjitha betejave të mëparshme midis gladiatorëve të Botës së Re, të cilët përdorën goditje fizike të përforcuara nga Haki. Një kapje e thjeshtë e lejoi atë të shtypte kafkën dhe helmetën e zëvendësadmiralit Bastille.

Sabo ka aftësi të jashtëzakonshme në luftimin dorë më dorë, të cilat u përmirësuan që në fëmijëri nga ndeshjet me Ace dhe Luffy. Si fëmijë, Sabo ishte tashmë mjaft i aftë për të mposhtur plotësisht Luffy, një përdorues i Frutit të Detit, dhe për të luftuar në baza të barabarta me Ace. Edhe pasi humbi kujtimet nga amnezia, Sabo i ruajti ende aftësitë e tij luftarake siç tregohet në anime. Nga të gjithë fëmijët Revolucionarë që ishin ushtarë në stërvitje, vetëm Sabo shkëlqeu në regjimin rigoroz të stërvitjes luftarake të Ushtrisë Revolucionare, duke qenë i aftë të mbante hapin me Hack, një ekspert i fuqishëm në Karate Fish-Man dhe përfundimisht të mundte Hackin ndërsa ishte ende. një fëmijë. Përveç aftësive bazë luftarake dorë më dorë, Sabo gjithashtu fitoi mjeshtëri në artet marciale Ryusoken. Në moshën madhore, Sabo mund të rrëzonte Burgess-in, një burrë të madh me një goditje të vetme kur Burgess u përpoq të vriste një Luffy të rraskapitur për të vjedhur Gomu Gomu no Mi. Ai mund të luftonte në nivel të barabartë me Fujitorën, një admiral detar dhe një shpatar jashtëzakonisht të fuqishëm, dhe doli me vetëm disa mavijosje (megjithëse Sabo dyshonte se ai po frenohej). Më vonë, Sabo mundi i vetëm Burgess, një mundës jashtëzakonisht i fuqishëm, i cili është një nga anëtarët më të fuqishëm të Piratëve të Mjekërrziut, me vetëm përpjekje minimale.

Ryusoken Redakto

Në moshën e rritur, Sabo është bërë mjeshtër i stilit të luftimit Ryusoken (grushti i kthetrave të dragoit), i cili sillet rreth përdorimit të kapjeve, të cilave ai i referohet si "kthetra". Mbërthimet e tij janë mjaft të forta për të thyer forca të blinduara, shpata të mëdha, artileri, madje edhe kafka me lehtësi dhe të mbeten të padëmtuara. Ai pretendon se gishtat e tij janë si kthetrat e një dragoi. Ai gjithashtu përdor Haki për të rritur forcën e gishtërinjve. Ndryshe nga Luffy, i cili me lehtësi zgjedh të shënjestrojë kundërshtarin e tij, Sabo duket se preferon të shkatërrojë armën e kundërshtarit së pari përpara se të shkojë kokë më kokë kundër tyre. Ky ndryshim në qasjen e betejës ishte ajo që e lejoi Diamante të vinte re se Lucy nuk ishte në të vërtetë Luffy kur Sabo erdhi për të luftuar në vendin e Luffy në koliseum.

Fruti i Detit Redakto

Sabo hëngri frutin e zjarrit, një frutë i llojit Logia që e lejon atë të krijojë, kontrollojë dhe transformojë trupin e tij në zjarr sipas dëshirës. Ai fillimisht tregoi vështirësi në kontrollimin e fuqive të tij, gjë që zakonisht shfaqet nga përdoruesit e rinj të frutit të detit.[5] Ai gjithashtu përmend se ende nuk është mësuar plotësisht me aftësinë e tij të re, pasi ai ende e ka zakon të shmangë sulmet, pavarësisht se tani është përdorues i Logia.[6] Ai është përshtatur shpejt me aftësitë e tij të reja dhe që atëherë i është nënshtruar trajnimit dhe praktikës për të zotëruar fuqitë e tij.

Sabo është në gjendje të përdorë teknikën e nënshkrimit të vëllait të tij të ndjerë të betuar, Ace, "Grushti i Zjarrit", duke e lejuar atë të transformojë krahun e tij në një shpërthim zjarri të madh e të fuqishëm. Është mjaft i fortë për të copëtuar katin e poshtëm të Corrida Colosseum, i cili ishte mjaftueshëm i fortë për të mbajtur peshën e një gjiganti, duke ekspozuar objektet nëntokësore.

Sabo gjithashtu mund të përdorë flakët e tij për të shtuar stilin e tij Ryusoken, si dhe për të futur flakë në armët e tij.

Haki Redakto

Busoshoku Haki Redakto

Sabo ka treguar mjeshtëri të madhe të Ambicien e Armatimit, të cilin ai mund ta futë në krahun ose tubin e tij. Ambicia e tij e Armatimit është mjaft i fortë për të thyer armaturën e krahut të djathtë të Haki të Burgess, si dhe shpatën e Diamante. Mjeshtëria e tij në Ambicien e Armatimit është më e lartë se ajo e Bastille, siç tregohet kur zëvendësadmirali u përpoq ta shkatërronte atë me goditje me shpatë të përforcuar me Haki; Jo vetëm që Sabo arriti të bllokonte shpatën e tij, ai madje arriti të shkatërrojë të gjithë tehun me lehtësi relative.

Kenbunshoku Haki Redakto

Sabo zotëron aftësinë për të përdorur Ambicien e Vëzhgimit. Ai është shumë i aftë në përdorimin e Ambicies së Vëzhgimit, siç tregohet në anime kur ndjeu se Haki i Luffy ishte dobësuar gjatë betejës së tij me Doflamingo.[7]

Armët Redakto

Si fëmijë, metoda e preferuar e Sabos për të luftuar ishte luftimi me shkopinj duke përdorur tuba metalikë. Pas kalimit të kohës, ai vazhdon të përdorë një tub të ngjashëm metalik, duke luftuar efektivisht kundër dhe duke u mbrojtur nga sulmet e kundërshtarëve aq të fortë sa Diamante, një ekzekutiv i lartë i Piratëve Donquixote dhe Burgess, kapiteni i anijes së parë të Piratëve të Mjekërrziut. Kur u përdor në lidhje me Ambicien e Armatimit, Sabo ishte në gjendje të thyente lehtësisht armën e Diamantes. Pas marrjes së frutit të zjarrit, Sabo mund të ndezë dy skajet e tubit të tij.

Dublimi Redakto

Në gjuhën japoneze, zëri i tij bëhet nga Junko Takeuchi si i ri dhe nga Tōru Furuya.

Kuriozitete Redakto

 • Në kopertinën e kapitullit 596, Sabo u shfaq si i ri. Ai u portretizua si i gjatë dhe muskuloz si Ace, dhe ende mbante të njëjtat veshje që kishte veshur si fëmijë, por ishte bërë më i madh për t'iu përshtatur madhësisë së tij, dhe mbante një staf bosh. Ai ishte i zhveshur si vëllezërit e tij. Dukej se kishte flokë më të gjatë dhe sytë i fshiheshin nga buza e kapelës. Tatuazhi i Ace është shkruar si "ACE" në vend të origjinalit "ASCE". Kjo sugjeron që S ishte një haraç për Sabo, pasi kopertina është një imazh "çfarë nëse" të Ace, Luffy dhe Sabo së bashku si të rritur.
 • Paraqitja e Sabos është e ngjajshme me Artful Dodger prej romanit të Charles Dickens Oliver Twist. Ai gjithashtu ishte pjesë e një bande të hajdutëve të fëmijëve. Pamja e tij e nënshkrimit përfshinte një kapelë të lartë dhe një xhaketë të një të rrituri me mëngë të mbështjellë.
 • Sabo ka gjithashtu pak ngjajshmëri me personazhin Naruto Uzumaki, ushqimi i preferuar i të dyve është ramen. dhe si një 10 vjeçar, ai dublua nga Junko Takeuchi, e cila gjithashtu bën zërin e Narutos.
 • Fati i Sabos u aludua dy herë. Një herë gjatë një bisede midis Ivankovit dhe Dragonit gjatë episodit 504, dhe përsëri në faqen e kopertinës së Kapitullit 668 si tre gota sake u vendosën para varrit të Ace me një artikull gazete për Luffy të varur në varr. Më vonë u zbulua se Sabo ishte ai që e vendosi atje.
 • Roli i Sabos deri më tani ka pasqyruar atë të Ace gjatë gjysmës së parë të serialit në një masë të caktuar.
  • Të dy personazhet prezantohen në afatin kohor aktual gjatë një harku që paraqet një Shichibukai si antagonistin kryesor, dhe që të dy po mashtronin një mbretëri, respektivisht në lidhje me Arabastën dhe Dressrosën.
  • Si Ace ashtu edhe Sabo e mbrojtën Luffy nga një antagonist (ose antagonistë në rastin e Sabos) që ai nuk mund të luftonte në atë kohë (përkatësisht Smoker, Fujitora dhe Burgess)
  • Para se të niseshin, Ace dhe Sabo lanë Kartat Vivre dhe ia besuan sigurinë e Luffy ekuipazhit të tij. Megjithëse këto ngjarje janë paksa të ndryshme, pasi Ace i kishte dhënë një Kartë Vivre Luffy në mënyrë që ai ta gjente atë në të ardhmen dhe Sabo i dha ekuipazhit të Luffy një Kartë Vivre për t'i ndihmuar ata të gjenin Luffy dhe e mbajti një për vete.
 • Sabo gjithashtu ndan disa ngjashmëri me kuzhinierin e Piratëve me Kapelë Kashte, Sanji, pasi që të dy kanë lindur në fisnikëri, por janë lënë për shkak të mos përkujdesjes nga prindërit e tyre. Prindërit e tyre më vonë do të kërkonin ndihmën e piratëve për t'i rikthyer, por asnjëri nga ribashkimet e tyre nuk zgjati shumë.

Referime Redakto

 1. ^ One Piece Kapitulli 1054
 2. ^ One Piece Manga, Kapitulli 744 dhe Epizodi 679
 3. ^ One Piece Kapitulli 585 dhe Epizodi 496
 4. ^ One Piece Kapitulli 731 dhe Epizodi 663
 5. ^ One Piece Kapitulli 744 dhe Epizodet 678-679
 6. ^ One Piece Kapitulli 750 dhe Epizodi 687
 7. ^ One Piece Epizodi 729