Opajë, (maqedonisht: Опае/Opae) ёshtё fshat nё komunën e Likovës, Maqedoni.

Opajë
Опае
Fshat
Vendndodhja
Opajë is located in Maqedonia e Veriut
Opajë
Opajë
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Verilindor
Komuna Likovë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 351 m (m.n.d.)
Prefiksi 031 478
Targa KU
Koordinatat 42° 9′ 34″ Veri

21° 39′ 23″ Lindje

Popullsia 1996 banorë (2002)


DemografiaRedakto

Opaja ka pasur në vite një rritje të ndjeshme të popullsisë të ardhur nga shtimi natyral dhe shpërguljes së banorëve nga fshatrat malore të Komunës së Kumanovës (sot pjesë nga Komuna e Likovës), megjithë emigrimin që ngelet në shifra shumë të larta.

  • Viti 1953 - 580 banorë
  • Viti 1971 - 1553 banorë (75,7% shqiptarë)
  • Viti 2002 - 1996 banorë (91,1% shqiptarë)

EkonomiaRedakto

Fshati Opaj kryesisht shumica e popullsis mireet me bujqsi pjesa tjeter jan te punsuar ne firma te ndryshme institucione ose kan ndonje biznes persononal.dhe pjesa tjeter punojn dhe jetojn ne shtetet e Evropes.Lidhje të jashtmeRedakto