Sllupçani

fshat në Maqedoni

Sllupçan, (maqedonisht: Слупчане/Slupčane) ёshtё fshat nё komunën e Likovës, Maqedoni.

Sllupçan
Слупчане
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Verilindor
Komuna Likovë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Mali i Zi i Shkupit
Lartësia 395 m (m.n.d.)
Prefiksi (+389) (031) 461
Targa KU
Sipërfaqja dhe demografia
Sipërfaqja 18.9 km2
Popullsia 3.789 banorë (2002)

GjeografiaRedakto

ToponimetRedakto

Varrezat e deshmoreve, muzeu i lirisë, çeshma e gorkiçve, te prroni thatë,laki parë,gulaku, kojria e plakë,hisari madh, hisari vogel, te kulla, te bunari bejës, guri i shqipes, prroi i maslinkes, lugina e ujqëve, brija e keqe, terrlaz, kodra madhe, arbanas, tuma e therres, çeshma e haxhi Danit, ara e ibish agës, ku plas bualli, plepi egër, te kalaja,..

DemografiaRedakto

Në vitin 2002 sipas numerimit të popullsisë në maqedoni fshati kishte 3789 banorë, të gjithë shqiptarë.

KulturaRedakto

SportRedakto

Fshati ka klubin futbollistik "Besa" që garon në ligën e tretë të Republikës së Maqedonisë. BESA eshte nje nder ekipet mete medha ne maqodoni ajo eshte loje e bukur dhe kur luajne neve na falenderojn me shum suksese uroj qe te jet me e mira ne maqedoni...

Njerëz të shquarRedakto

Jakup Hasipi - Hoxhë

Lidhje të jashtmeRedakto