Përdoruesi:Ragmon69/Lepa Brena

Lepa Brena në ishullin e Brijuni, 2007

Lepa Brena, "Brena e Bukur ", Cirilik: Лепа Брена,me  emrin civil: Fahreta Jahić-Živojinović; Cirilik: Фахрета Јахић-Живојиновић (* 20. Tetor, 1960 në Tuzla, FVR Jugosllavi) është një kengetareJugosllave , dhe Popkëngëtare e muzikes folklorike dhe popullore e njohur ne kto vende, e cila veçanërisht në ish - Jugosllavi, në Bullgari, Turqi dhe Rumani .

JetaRedakto

Vitet 1980Redakto

Lepa Brena u rrit si  fëmijë i trete i Teknikut mjekësor-ndihmës , Adib dhe rrobaqepses Ifeta Jahić në Brčko . Në Brčko, e kreu shkollen fillore dhe u diplomua ne Gjimnazin Brcko. Brena ishte disa herë si një me e  mirë e vitit shkollor dhe ka marrë pjesë në gara të ndryshme e njohura.[1][2] përveç  shkollës, ajo këndoi rregullisht në qendrën kulturore Vasa Pelagić. Gjatë kësaj kohe, ajo fitoi talentin konkurrues Mladi Graditelji me një këngë të Kemal Monteno. Ajo gjithashtu ka luajtur Basketboll në Klub Interplet Brčko. Ekipi i saj çifte të gjithë kishin emra të shkurtër dalluese,  Emri i saj (Fahreta) ishte  megjithatë i gjatë,per trejnerin kur ai gjate Trajnimit në turne, duke i dhënë udhëzimet , kështu që ai i dha asaj pseudonimin Brena , e më vonë behet emri i saj artist Brena per jetë.

Me qëllim te lajmrohet në Fakultetin Matematikore-natyrore e shkencore ne Universitetitin e Beogradit per te studjuar shkencat e turizmit, shkoiLepa Brena ne vitin1979 në Beograd. Pas studimit në vitin e parë të studimit, të përzunë, kishte,[3] i bashkoi Jahić në Brčko në ngjarje të ndryshme, në dhe për të mësuar në këtë mënyrë, Saša Popović e di. Kjo ishte në kërkim për Bandën e tij, e cila në atë kohë ende nën emrin e Lira Show Band (Lira Šou Bëj) ka ndodhur, një të ri të këngëtares, si paraardhësi, Spasa ishte qëllimi i grupit të largohet. Lepa Brena u bashkuan me grupin, u zhvendos në Novi Sad , dhe shkoi bashkë me ta në turne.

Së pari, a keni qenë në një hotel, të tilla si, përshembull, në Hotel Park në Novi Sad apo në hotel Taš dhe Jugoslavija në Beograd.

Albumin e saj të parë të botuar Brena dhe të Lira Šou në vitin 1981, pas kompozitor Milutin Popovic (Zahar) ata në vëmendjen e bërë. Në këshilla e tij, ishte emri i grupit të Lira ŠouSlatki Greh (të"ëmbël tundimit", fjalë për fjalë "mëkat të Ëmbël") janë ndryshuar. E njohur këngë në album janë Ljubi më Omere, Žeravica dhe, në veçanti, Čačak, e cila menjëherë ka gëzuar sukses të madh. Këngët shpesh kishin një shaka apo e paqartë tekste.

Brena dhe Grupi Slatki Greh ishin në muzikë tregojnë Popullore Parada e ftuar në këngë Čačak . Breñas pamja nuk ishte transmetuar. Në të njëjtën kohë, popullore tregojnë master Milovan Ilić (Minimaks), pamjen kishin dëgjuar për të, mori me regjistrimin nga arkivi, për ju, në misionin e tij Pretežno vedro (Kryesisht qartë) për të treguar. Ilićs qëllimi ishte, në fakt, rreth Brena dhe Slatki Greh argëtim për të bërë, dhe efekti ishte e kundërta e saktë. Nga kjo pikë e tutje, mori breñas karrierë mbi një prirje rritëse. Ilić ishte gjithashtu që të Brena prefiksin Lepa (e Bukur). Kështu që në Albumin e dytë Brena unë Slatki Greh, por Lepa Brena unë Slatki Greh.

Në vitin 1982 e tyre të ardhshëm Albumi doli në treg, Brena themeluar si një Jugosllave Pop-madhësia. Titulli i shkroi përsëri në Zahar. Në seri Popullore-Parada tani ishte një mysafir i mirëpritur. Tuaj prodhuesi , nga viti 1983, u Raka Đokić, ndërsa në vitet e hershme të Vladimir Cvetković kujdes. Në shkurt të vitit 1984, u bashkua me Lepa Brena, në kuadër të ceremonisë së hapjes së lojrat Olimpike dimëroreSarajevë .[4] audienca E kundërshtuar, jo për faktin se këngë e saj Mače moje vitin 1985, në "Indeksin". Autoritetet Jugosllave e kishin atë për arsye se Teksti ishte e turpshme, e ndaluar.

Ata kanë marrë pjesë dy herë në Jugosllave preselection për Eurovision Song Contest si përfaqësues të Radio-Televizija Beograd (RTB, pasuese Radio-Televizija Srbije). Në vitin 1983, ajo fitoi në gjashtëmbëdhjetë pjesëmarrësit në shtatë. Në tuaj përpjekja e dytë ajo arriti në vitin 1986, në vendin e dhjetë me pesë nga dhjetë pjesëmarrës.

Në vitin 1982, mori Lepa Brena e tyre të parë e vogël e filmit në rolin humoristik Tesna koža, ajo ka luajtur në një klub këngëtar. Dy vite më vonë ajo luajti në filmin Nema problema . Në mes të vitit 1987 deri në 1991, kishte pastaj në një nga më të suksesshme muzikore, filmat e Jugosllavisë, tre pjesë të filmit seri Hajde da se volimo ishte pas tyre më të mëdha për të Goditur, të quajtur. Nga një mysafir rol në Hajde da se volimo 2 ishte edhe Džej Ramadanovski në anën tuaj për lavdi. Kanë vazhduar bashkëpunimin e suksesshëm më vonë, në Formën e dy koncerte majë të shpeshta.

Në fund të viteve 1980, Brena ishte një nga Yjet më të mëdha të Jugosllavisë. Ajo mbushur edhe në vendet fqinje, Rumania dhe Bullgaria të gjitha stadiume të futbollit. Një Lepa Brena-Barbie kukull ka qenë shumë sukses tregtohet. Ajo ka fituar çmime të panumërta dhe ngjarjet, të tilla si Oskar Popularnosti disa herë për "këngëtarja e vitit" është zgjedhur. E tyre regjistrimet kanë qenë rregullisht me platinum award. Lepa Brena ishte i përkushtuar ndaj vendit të saj dy këngë, Živela Jugoslavija dhe Jugoslovenka. Ndërsa karriera e saj në mesin e tetëdhjeta, kulmi është arritur, zë si Brena nacionale.

Vitet 1990Redakto

E Jugosllavisë, lufta e sollën karrierën e saj të lëkunden. Boshnjakët akuzuar Brena, fotot e publikuara, ku Uniformën e ushtrisë së Republika Srpska kontribuon tyre solidariteti me këtë Express. Ajo ishte thjesht një Safari kostum, çfarë ju në Film Hajde da se volimo 3 kishte veshur.[5][6] Si lufta në shtëpinë e tyre në qytetin e Brčko shtëpi kërkuar, ajo solli prindërit e saj në shtëpinë e tyre në Novi Sad, në më herët vetë kishte jetuar.

Në 7. Në dhjetor të vitit 1991, ajo u martua me ish-lojtar tenisi profesionist Sllobodan Živojinović ("Bobo") dhe u zhvendos nga Novi Sad për të Beogradit.[7] në vitin 1993, ajo publikoi Albumin e kam da odem iza ledja bogu dhe në vitin e ardhshëm, një koncert në të shitur-nga Tašmajdantë stadiumit të futbollit. Në të njëjtin vit, vdiq në e saj një kohë të gjatë i prodhuesve Raka Đokić.[8] në vitin 1994 dhe 1996 u pasuan nga dy e më shumë albume. Në vitin 1994 ajo ishte e para këngëtare nga Jugosllavia, një koncert në tani të pavarur nga Sllovenia . 1996 ishte gjithashtu e parë Jugosllave MultimedialCD Brena multimedia në treg, i cili përveç videoklipet dhe fotot, një listë të të gjitha këngët e juaja dhe shumë të tjera informacione për Personin.[9] në vitin 1999, ajo themeloi etiketë rekord të Madh të Prodhimit. Gjatë luftës në Kosovë, ajo këndoi në vitin 1999, rregullisht e përditshme ngjarje Pesma nas je održala ("këngë e ka ruajtur"), për të Jugosllavisë, për të treguar solidaritet.

Lepa Brena-drejton sot me burrin e saj, kompania Grand Slam. Ndër të tjera, të shpërndarë e Pijeve energjike Red Bull në gjuhën serbe treg, dhe janë përfaqësues të prodhuesi i makinave Ford në Beograd.[10]

Vitet 2000Redakto

Në rastin e 2000 album muzikor Pomračenje Sunca mbledhur, edhe një herë, grupi Slatki Greh për Lepa Brena. 23. Në nëntor të vitit 2000 Lepa Brena tetë-vjeçar biri Stefan ishte rrëmbyer. E pengjeve konsumues pasur atë në 28. Në nëntor të vitit 2000, pas disa Živojinović 2.5 milion Mark shpërblim kishte paguar, të lirë. Autorët ishin në vitin 2003 në kuadër të aksionit policor Sablja marrë.[11] më pas, e vënë Jahić-Živojinović, një artistike të thyer, të majtë e luftës plagosur Jugosllavisë, dhe ka jetuar për dy vjet në Shtetet e Bashkuara të amerikës.

Në vitin 2002 ajo u dha Lepa Brena një çmim special e tyre të mëparshme të kompanisë regjistruar PGP-RTS. Ajo u krye grossing artist ndonjëherë në rastin e PGP-RTS sipas kontratës qëndronte. Në këtë rast, ishte gjithashtu një i ri hartimin e saj me Hitet më të mëdha të lëshuar.

Në vitin 2004, ajo i dha një koncert në Tuzla, ku grupet Islamike parë tuaj Bojkotin . Me parulla si "mos Shkoni në koncert nga Znj Živojinović!" (në bazë të saj serb mbiemri) u përpoq për të ndikuar në popullatë.[12] Megjithatë, koncerti ishte plotësisht të shitur jashtë. Një guest star ishte Bosnjës këngëtarja Kemal Monteno, gjatë prezantimin e tij tha: "sot Këtu, dashuria triumfuar mbi urrejtjen!"[13]

Pas tyre të fundit të performancës në Zagreb më 29. Në nëntor të vitit 1990, në Studentski CentarDan Republike ("Republika ditore"), i përfunduar në vitin 2005, me një paraqitje në TV popullor tregojnë, Kroacia na Kroacia , këngëtar, shkrimtar dhe VETË prezantuesja Alka Vuica në 7. Në Mars të vitit 2005 kroate private stacioni Nova TV Replikë në Kroaci nisur. Lepa Brena gjuhës në shfaqje, në një Intervistë të detajuar në lidhje me familjen, karrierën, historia e saj kompani, dhe shumë gjëra të tjera.[14] Në qershor të vitit 2006, dha Lepa Brena kroate gazetar Darko Hudelist një Intervistë Ekskluzive në revistë javore Globus publikohen. Ky ishte në të njëjtën kohë Lepa Brenas parë të gazetës Intervistë pasi që një kohë të gjatë.

Pas tetë vjetëve, publikuar nga Lepa Brena në fund të vitit 2008, Albumi, Uđi slobodno. Me këngë të kompozuara nga Aleksandar Milliq, më parë me Ceca Ražnatović kishte punuar. Tekstet janë shkruar nga Marina Tucaković. Premiera ishte një dokumentar i qëlluar, të cilën publiku e Albumit dhe krijimin e saj procesit të imagjinohet. E këngë të reja, ishin shumë të ndryshme nga ajo Brena më parë të vendosur në muzikë. Këngët ishin melancholic. Të gjallë dhe të gjallë këngë, ish-shenjë dalluese e breñas, në Album nuk do të gjenden.

Në janar të vitit 2009, vizitoi Lepa Brena Bullgari, ku ajo ishte për të marrë, ndër të tjera, Princesha bullgare Sofija.[15] Gjatë qëndrimit në Bullgari ajo ishte një mysafir i gjykatës në të bullgarisë Pop Idol , dhe një mysafir në emisionin e bullgarisë këngëtarja Azis.[16][17]

15. Shkurt 2009 Lepa Brena për herë të parë që nga viti 1990, një mysafir i televizionit publik kroat HRT. Aleksandar Stanković ishte me një audiencë prej 1.2 milionë shikues dhe një mesatare të përgjithshme prej 25 % (dhe ndonjëherë 75 %) të vendosur një rekord për shumë vite të transmetuar Nedjeljom u dva . Lepa Brena shfaqja në shfaqje ishte nga kroate shtyp, objekt i diskutueshëm për diskutim, pasi në të tregojë deri më tani, kryesisht njerëz nga bota e politikës për të pritur dhe jo nga industrinë e argëtimit.[18] Kjo u pasua nga paraqitjet në Sllovenisht televizive, të tilla si, për shembull, në Paraqitni, Si ti tud nuk paymenyou, ku ju mund edhe në skica.[19] tërhequr shumë vëmendje për pamjen e saj në gjuhën Boshnjake e dërgesës Veče sa Emirom. Kjo ishte hera e parë në 18 vitet që ata ishin në Sarajevë.

Të mëdha në mbarë botën Turne, me titullin Uđi slobodno, duhet Promovimin e rrumbullakët. Në Bosnje-Hercegovinë ka qenë radikale, protestat kundër Lepa Brena, e mbështetur masivisht nga stacionet TV Hayat. Çdo ditë në lajmet kryesore të transmetuara në lidhje me bojkotin përpjekje janë raportuar. Si një arsye shpesh quhet, Lepa Brena në vitet ' 90 nuk e vjetër e tyre në shtëpi përdorur për ketë, edhe pse rang social është shumë i lartë. Në mënyrë të ngjashme, të shqetësuar Boshnjake audiencës, Lepa Brena dhe shtesa në videoklipin e Këngës Ljubav je, lek za sve 1996 stilizuar policor uniformat ishin të mbante atë që disa e MPB-së serbe mend.[20][21] në lidhje me vërtetësinë e fotove në të ashtuquajturën Uniforme të Republika Srpska nga viti 1993, përsëri u diskutuar.[6] Në një gjysmë ore transmetim gjatë lajmet kryesore të transmetuar nga transmetues Hayat referuar Lepa Brena pozicion në pretendime.[22] të Tjera radikale, të organizatave, të tilla si, për shembull, Patriotska liga, e fyen Lepa Brena publike si Četnikuša vend dhe tradhtar, i cili portat e qytetit, për të përgjithmonë të mbesin të mbyllura.[23]

Në kthim, disa nga kolegët tanë për Lepa Brena përdorur. Kështu gjuhë Kemal Monteno, Halid Bešlić dhe Hanka Paldum mbështetjen e publikut.[24]

Të gjitha protestat, në Dritën e Lepa Brena ishte në 30. Në maj 2009, e saj të planifikuar koncert në Sarajevë, në të shitur-nga salla Zetra, pa ndonjë negative incidente.[25] ithtarët e të protestuar kundër Lepa Brena e saj të koncerteve duhet të Paraqitet Naser Orićs, ish-komandanti ushtarak i Bosnjës forcave të armatosura gjatë Jugosllavisë luftës, habia.[26]

Në Kroaci, ka pasur edhe protesta. E Udruženje ishte dhënë për të pohuar në fillim se koncertin në Zagreb është e ndaluar. Më vonë ata kanë kërkuar nga Lepa Brena, koncerti vullnetarisht të anulluar. Edhe nga ana e qeverisë kroate dhe nga Ministria e arsimit, ata kanë kërkuar që shpenzimet për Arena në Zagreb, për të marrë për një koncert të Lepa Brena për të parandaluar. Si mjetin e fundit, ajo u ka kërkuar që të gjithë të ardhurat e koncertit, një kroate mirëdashës Shoqata të përfitojnë. E politikan Jadranka Kosor folën edhe publikisht kundër Lepa Brena koncert.[27][28] Kryetari i Nezavisno Udruženje i është dhënë (të Pavarur Vullnetarë të Kroacisë) njoftoi se rimorkio 20 të ndryshme të shoqatave të Branitelji, në Zagreb është Trg Ban Jelačić fotot e Lepa Brena në pretenduar serbe Uniforme nga vitet 1993 për të shpërndarë. Veprimi zhvillohet nën Moton Odbrana unë čast (dhe të mbrojtjes së nderit). Fillimisht duhet të jetë në anën e pasme të fotove është një listë me emrat e rënë Branitelji gjatë luftës në Jugosllavi, të shtypur, të cilat, në fund të fundit, u anashkalua. 12. Në qershor të vitit 2009, nën drejtimin e njëjtë organizatorët, një Demonstrim në frontin e Arenën Zagreb mbajtur. Demonstruesit qirinj të ndezur për të Rënët në luftën atdhetare, dhe ishin imazhet e luftës për numrin e popullsisë dhe të penguar për të Brenas koncert për të shkuar për të. Fakti që bashkimi muaj më parë është shitur jashtë, dhe publiku anketa ka treguar, megjithatë, se kroate publiku ka një pamje të ndryshme. Në Koncert ditën vetë ishte përsëri një Demonstrim në frontin e Arenën Zagreb. Protestuesit e mbledhur në 18:00 në frontin e ndërtesës dhe mbeti aty deri në fillimin e koncertit. Koncerti goers fyer ato dhe të freskohet me fletëpalosje, në të cilat diskutueshme foto të Brena, në menduar Uniforme, është treguar. Edhe një herë, janë të penguar të rënda dritat dhe fotografi, me skenarët e luftës atdhetare, rreth Stadiumit. Ishin tre raporte të rreme për bomba në Arenën Zagreb. Në të njëjtën ditë u mbajt në Zagreb Krenari u zhvillua. Paralel me Zagreb Krenari nuk ishte një kundër-demonstratë, në të cilën ka dhunë, dhe se shumë kundër protestuesve në dy fronte luftuan dhe gjithashtu kundër Brenas koncert demonstruar. Dhuna qëndruar në Lepa Brenas koncerti, megjithatë. Sipas informacionit të policisë kroate ka qenë gjithashtu, në kundërshtim me raportet e medieve, nuk ka masa shtesë për sigurinë, si në dimensionet e zakonshme.[29][30][31][32][33][34][35][36]

Mostar këndoi Lepa Brena në 10. Në qershor 2009, për Herë të parë pas 26 viteve. Për të nderuar Lepa Brena tradicionale të hidhen në lumin Neretva nga ura e Vjetër e paraqitura.[37] koncerte në Banja Luka , dhe Portorož gjithashtu ishin të suksesshëm.

Në kuadër të VETË-Bulevardit-revistë Qilim të Kuq kërcënuar anëtarët e Shoqatës, HVIDRA, për shpalljet e një koncert në Arenën në Split, se 40 000 njerëz në frontin e Stadiumit të mblidhen për të bërë një paraqitje për të parandaluar. Ish-lojtar futbolli Ivica Hlevnjak tha se ai do të Arenë në ajër goditje para Lepa Brena saj do të ndodhë. Shoqata HVIDRA gjithashtu ngritur një padi kundrejt këngëtares, sepse, si ju tha, "dyshimin e arsyeshëm kanë kundër vlerave të shkelur e drejta ndërkombëtare për t'u mbrojtur". Lepa Brena, tha për mbi këtë temë për të përditshmen Shtyp: "çdo gjë që unë them është që unë jam për pritjen e ngrohtë dua të them faleminderit. Unë çka folur, jo dhe aq të rëndësishme, por unë mendoj se kjo nuk është në rregull që tona artist në Kroaci është vazhdimisht i kërcënuar, madje dhe me vdekje, ndërsa artistët e tyre, janë të mirëpritur në Serbi, dhe pa ndonjë incident të koncerte në rrugën e drejtë."[38]

2010sRedakto

Në Mars të vitit 2010, Lepa Brena zyrtarisht njoftoi se në bashkëpunim me një kompozitor Aleksandar Milliq e tij Miligram Grupi është i mbaruar. Zoran Čaušević "Kiki" themeluar një Bend i ri, cilat janë Lepa Brena në shfaqjet e tyre që të shoqërojnë.[39]

Lepa Brena fitoi Oskar Popularnosti në rrjedhën e karrierës së tyre në kategori të ndryshme dhe rekord drejtës, në drejtim të fituar trofe.[40] në vitin 2010 ajo është përzgjedhur nga revista pulsit edhe një herë si këngëtarja më e mirë në kategorinë e Popullore, me Oskar Popularnosti, të shkëlqyer. Ata ndërruar emëruar kolegët, Seka Aleksić, Dragana Mirković, Tanja Savić , dhe Ceca . Fituesi i lexuesve të revistës vendosur. Si ju natën, por një koncert në Slloven qytetin e Ptuj dha dhe kjo është arsyeja pse Oskar, nuk është personalisht e pranoj ishte, ishte një jetuar qark sipas Ptuj, në të cilën Lepa Brena të pranishmëve, u kthye.[41]

Im März 2011 sagte Lepa Brena ein für den 26. März geplantes Konzert in Osijek ab.[42] Zuvor hatten Domobrani mit Bildern von Lepa Brena und Friedhofsnachbauten in den Händen demonstriert und angekündigt, am Tag des Konzertes, alle Eingänge zu blockieren, damit niemand der Veranstaltung beiwohnen kann.[43] Lepa Brena entschuldigte sich bei ihren Anhängern für die Absage des Konzertes, sie wolle jedoch nicht mit Politik in Verbindung gebracht werden. Andere Konzerte in Kroatien waren zuvor problemlos abgelaufen, so zum Beispiel in Rijeka.

29. Maj 2011 botuar Brena e tyre të reja të Vetme, Metak sa posvetom. Për herë të parë isha e Vetme si një Shkarko në faqen tuaj te Internetit dhe Faqet e internetit të ndryshme të revistave të dhënë. E Vetme njoftuar Album të ri Začarani shtambë .[44] Kjo ka ndodhur në të njëjtën kohë me të vetëm liron nga Dragana Mirković dhe Ceca, çfarë të tabloids me interes të madh.[45] Kënga ishte nga kroate kompozitorëve dhe interpretuesve Petar Grašo dhe Antonija Šola shkruar.[46]

Për lirimin e tyre albumin Začarani kanë kalaja Lepa Brena, përveç parë të Vetme-promovime nëpërmjet Internetit, një kontratë me të naftës të kompanisë Lukoil . Kjo ofruar atë të Albumit së bashku me një Lukoil-të konsumatorëve kartë, në 20. Në korrik të vitit 2011, në zyrat e saj në një preferenciale të çmimeve.[47] zyrtare në lirimin e rregullt të tregtisë, ishte për 20. Gusht 2011 njohur, pastaj në çmimi normal.[48]

Tuaj 51. Ditëlindjen e dha Lepa Brena koncert në BeoArena.[49] për Shkak të mira të kërkesës, ai ishte edhe dita, pas një koncerti në BeoArena.[50] Në kontekstin e tyre PR Turne nëpër Bullgari ishte e Kryeministrit Boyko Borisov ju ftoi në Narodno Sabranie marrë.[51][52] Në 3. Në dhjetor të vitit 2011 u pasua nga një koncert të madh në Arenën Armeec në Sofje, si dhe 8. Në dhjetor të vitit 2011 në Arenën Čairnë Nish.[53][54]

Tashmë në vitin 2004 Lepa Brena shëndetësore probleme. Pas kryerjes së Dorën kthyer blu dhe Taubheitsgehühl kishin qenë të diagnostikuar në lidhje me Vojnomedicinska akademija (Akademinë mjekësore ushtarake) në Beograd, një thrombosis. Ajo u shoqërua nga një stacionare të qëndrojnë në të njëjtin spital. 2012 ishte sërish gjetur të ketë një thrombosis, e cila rezultoi në një të mëtejshëm në spital për trajtim. Lepa Brena ndryshuar për këshilla mjekësore, shumë zakone të jetës dhe tha: "paraqitjet e shumta.[55][56]

Në vitin 2013 ishte Brena në Velikogospojinski dani, Novi Bečej, në prani të mbi 60 000 njerëz për një koncert.[57] Pak para Krishtlindjeve dhe vitit të ri 2013 duket të jetë një përmbledhje e Boshnjake, serbe dhe maqedonase këngë popullore, të cilat Lepa Brena nëna e tyre ishte përkushtuar, si dhe Shkarko Teke Ljubav čuvam za kraj dhe Zaljubljeni veruju u sve. Kjo e fundit kënga është kompozuar nga Hari Varešanović.[58][59]ditën e shën valentinit të vitit 2014 këndoi Brena, pas 18 vjet të thyer në Novi Sad, në të shitur-nga qendra SPENS, para 10 000 spektatorë.[60]

PritjaRedakto

Lepa Brena deklaruar sot si një Yougoslavian dhe Jugonostalgikerin.[61] Shpesh është cituar thënien e saj nga një Intervistë për gazetën e përditshme për Shtyp: "Nëse dikush ka të drejtë për të, si një Kroate ose Serbe të deklarohet, atëherë unë kam të drejtë Yougoslavian për të." (Origjinale deklaratë: "Ako neko ima rrahës da se deklariše kao Hrvat ili Srbin, unë ja imam rrahës da budem Jugoslovenka)." Kompozitori Milutin Popović, e njohur më mirë me anë të tij emrin fazë Zahar, të cilat disa prej tyre Godet me shkrim ka thënë për Lepa Brena, ajo ishte "i fundit në shtyllën e vëllazërisë dhe unitetit" (origjinal deklaratë: "poslednji stub bratstva unë jedinstva"). Edhe nga ish-Jugosllavisë e shtypit është Lepa Brena shpesh si një Simbol i "Jugoslawentums".[62][63]

Me fenomenin e "Lepa Brena" gjithashtu është trajtuar nga shumë sociologë dhe profesionistët e mediave të industrisë. Nuk janë të panumërta të jetë e mundur teoritë e tyre për sukses të madh. Ndër të tjera, media pedagogu Milena Dragićević-Šešić, ajo ishte vendimtar se, Lepa Brena, e para këngëtare në ish-Jugosllavi ishte, çfarë, një strategji marketingu të aplikuara në muzikë popullore fushën e pazakontë dhe më parë në dispozicion vetëm në Pop dhe rok muzikën e biznesit. Ju mund të, si i pari përkthyes i shoqërisë qarqet për muzikën tuaj të interesit, atë që kurrë muzika popullore është dëgjuar. Gjithashtu, ajo ishte një pionier si ju të fëmijëve, si një treg të lidhura me faktor, perceptohet dhe qëllimisht si publiku foli. Për më tepër, ajo është nga faqet e ndryshme shpesh theksuar se sot "Simbol i një kohe që më Jugosllavët ende të lumtur dhe të shqetësuar e lirë e mallrave", kështu që Lepa Brena kryesisht vetëm gjëra pozitive lidhur (origjinal deklaratë: [...] svi vole Brenu jer je simbol jednog vremena – kada svi smo bili srećni, bezbrižni [...]).[62]

Për bojkotim Masiv përpjekjet individuale të medias dhe shoqatave, Lepa Brena koncerte në Kroaci dhe Bosnje dhe Hercegovinë pas përfundimit të luftës dhe për të diskredituar ju si artiste dhe njerëzore, ishin të pasuksesshme. E tyre koncerte gjithmonë ka qenë e shitur dhe publiku e mirëpriti me një mendje të hapur me një ovacion këmbë, si për të kohës së Jugosllavisë.[31][64][65]

Tuaj koncert nga viti 1990, në Vasil Levski stadiumi kombëtarSofje , me 100,000 spektatorë është legjendar. Mbi njëzet vjet më vonë, ajo nuk ka asnjë artist të menaxhohet në mënyrë shumë të tërhequr vizitorët, dhe kjo e stadiumit të futbollit për ta.[66][67] po aq spektakolare ishte Lepa Brenas koncert në vitin 1984 në frontin e 60,000 Tifozët në Rumani, Timișoara. E një vinç ajo këndoi e saj Hit Živela Jugoslavija.

DiskografiaRedakto

Albumet Redakto

 • 1981: Čačak (PGP-RTS)
 • 1982: Milje voli disko (PGP-RTS)
 • 1983: Sitnije Cile sitnije (PGP-RTS) [të Vetëm]
 • 1984: Bato (PGP-RTS)
 • 1984: Šeik (PGP-RTS)
 • 1985: Kroacia dan života, Lepa Brena & Miroslav Ilić (PGP-RTS) [PP]
 • 1986: Miki, Mićo (PGP-RTS)
 • Në vitin 1986 Uske pantalone (PGP-RTS)
 • Në vitin 1987 Hajde da se volimo (Diskoton)
 • 1989: Čuvala mua mama (Diskoton)
 • Në vitin 1990 Boli më uvo za sve (Diskoton)
 • 1991: Zaljubiška (PGP-RTS)
 • 1993: unë da odem iza ledja bogu (ZaM)
 • 1994: Kazna božija (ZaM)
 • 1996: Lluda za tobom + Brena multimedia (ZaM)
 • 2000: Pomračenje sunca (Grand Prodhimit)
 • 2008: Uđi slobodno... (Grand Prodhimit)
 • 2011: Začarani krug (Grand Prodhimit)

Me përjashtim të albumet Zaljubiška, Uđi slobodno... dhe Začarani shtambë, si dhe të Vetme Sitnije, Cile, sitnije dhe PE Kroacia dan života kishte Lepa Brena albume asnjë zyrtar titull. Prandaj, albume për hir të thjeshtësisë colloquially më së shumti për A1 këngë e albumit të quajtur.

Albume nga vitet 1987, 1989 dhe 1990 janë Soundtracks të trilogjisë, Hajde da se volimo.

TekeRedakto

 • 1987: Posle devet godina – Lepa Brena & '"Alisa"
 • 1995: Nisam ja mali – Lepa Brena & Džej Ramadanovski

CompilationsRedakto

 • 1995: Zlatni hitovi 1, 2, 3 (3 veçantë Cd / PGP-RTS)
 • 1995: Nezaboravni hitovi (për Slloven tregut Tioli)
 • 1998: Jedna je... Lepa Brena (për Slloven tregut Tioli)
 • 1999: Najveći hitovi 1, 2, 3, 4, 5 (5 veçantë Cd / PGP-RTS)
 • 2000: Lepa Brena (Isufit Krstic)
 • 2002: Lepa Brena 1, 2 (2 veçantë Cd / PGP-RTS)
 • 2003: Lepa Brena – më i miri (double CD / Grand Prodhimit)
 • 2013: Lepa Brena - Izvorne unë novokomponovane narodne pesme CD 1 (Grand Prodhimit)

FilmografiaRedakto

 • 1982: Tesna koža 1
 • 1983: Kamiondžije 2
 • 1984: Kamiondžije opet voze
 • 1984: Nema problema
 • Në vitin 1987 Hajde da se volimo 1
 • Në vitin 1989 Hajde da se volimo 2
 • 1990: Hajde da se volimo 3
 • 2009: Mahalaši (TV Series, Pamja Mysafir)
 • 2009: Nad lipoma 35 (TV series, pamja mysafir)

WeblinksRedakto

Dëshmi individualeRedakto

 1. ^ http://zena.blic.rs/PULS_poznatih/8108/Lepa_Brena_Ako_ste_mrgud_ne_pomaze_ni_najskuplja_krema
 2. ^ http://www.pressonline.rs/sr/vesti/PresMagazin/story/60121/HEROJI+NA%C5%A0E+I+VA%C5%A0E+MLADOSTI.html
 3. ^ http://www.novosti.rs/vesti/spektakl.147.html:348617-Lepa-Brena-Slava-stigla-preko-noci
 4. ^ http://www.politika.rs/rubrike/Magazin/Ceo-svet-je-moja-kuca.lt.html
 5. ^ http://www.nacional.hr/clanak/62974/u-splitsku-arenu-dolaze-lepa-brena-zdravko-colic-i-dorde-balasevic
 6. ^ a b http://www.buzimljani.com/buzimljani/bih/bosna-i-hercegovina/1784-ta-je-lepa-brena-ratne-1994-godine-radila-u-brkom
 7. ^ http://www.balkanmedia.com/lepa-brena-boba-i-brena-proslavili-bronzanu-svadbu-cl8684.html
 8. ^ http://www.story.rs/mobile/intervju/15991-lepa-brena-ne-gusim-svoje-suze.html
 9. ^ http://www.jednajebrena.com/biografija/biografija-lepe-brene4.htm
 10. ^ http://www.story.rs/profili/lepa-brena/biografija
 11. ^ http://www.vreme.com/arhiva_html/518/30.html
 12. ^ http://www.novosti.rs/vesti/spektakl.147.html:160891-Preko-srpskih-fasista-do-koncerta-u-Tuzli
 13. ^ http://www.tuzlainfo.ba/novosti/1623-lepa-brena-ponovo-planira-koncert-u-tuzli
 14. ^ http://www.24sata.hr/show/lepa-brena-na-odmoru-sa-suprugom-u-umagu-24414
 15. ^ http://www.alo.rs/ljudi/11789/Princeza_docekala_Lepu_Brenu
 16. ^ http://www.opera-17.com/music/folk-music/lepa-brena-u-bugarskom-idolu
 17. ^ http://www.alo.rs/ljudi/1997/Jedna_je_Brena
 18. ^ http://www.jutarnji.hr/vijesti/clanak/art-2009,2,17,,152454.jl Lepu Brenu gledalo milijun hrvata
 19. ^ http://www.naslovi.net/2009-02-12/svet/lepa-brena-u-slovenackom-skecu/1038252
 20. ^ http://www.24sata.info/vijesti/dogadjaji/6721-VIDEO-Lepa-Brena-uniformi-Vojske-Republike-Srpske-Brckom-Trenutak-koji-sam-dugo-vremena-ocekivala.html
 21. ^ http://dnevnik.hr/showbizz/glazba/fotografija-lepe-brene-u-uniformi-r-srpske-dize-prasinu.html
 22. ^ http://www.idoconline.info/digitalarchive/public/index.cfm?fuseaction=serve&ElementId=563434
 23. ^ [//de.wikipedia.org/w/index.php?title=Wikipedia:Defekte_Weblinks&dwl=http://www.plbih.net/index.php?option=com_content&view=article&id=655%3Abojkotujmo-koncert-lepe-brene-u-sarajevu&catid=1%3Aaktuelle-nachrichten&Itemid=76.
 24. ^ http://www.balkanmedia.com/halid-beslic-javna-podrska-breni-cl5622.html
 25. ^ Lepa Brena 'zapalila' publiku u Sarajevu, sarajevo-x.com, 31.
 26. ^ http://www.pressonline.rs/page/stories/sr.html?view=story&id=67277&sectionId=41
 27. ^ http://www.javno.com/hr-hrvatska/video--necu-brenu-znam-je-u-neprijateljskoj-odori_260741
 28. ^ http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/23640/Branitelji-traze-od-Brene-da-odrzi-humanitarni-koncert.html
 29. ^ http://www.blic.rs/zabava.php?id=96121
 30. ^ http://www.net.hr/vijesti/hrvatska/page/2009/06/08/0236006.html?pos=n2
 31. ^ a b http://www.index.hr/xmag/clanak/na-svim-eventima-lepu-brenu-docekuju-rasirenih-ruku/437030.aspx
 32. ^ http://www.24sata.hr/news/clanak/branitelji-slikama-iz-rata-i-svijecama-protiv-brene--/121273/
 33. ^ http://www.24sata.hr/news/clanak/prosvjed-brena-i-njezina-garda-sramota-moga-grada/121377/?context=naslovnica&web_page_id=main_page
 34. ^ http://www.jutarnji.hr/vijesti/clanak/art-2009,6,13,,166568.jl
 35. ^ http://www.nacional.hr/clanak/60113/lepa-brena-u-zagrebu-suze-nakon-19-godina
 36. ^ http://www.index.hr/xmag/clanak/video--lepa-brena-otkriva-nisam-nosila-uniformu-vojske-bosanskih-srba-nego-uniformu-za-safari/437813.aspx
 37. ^ http://www.pressonline.rs/page/stories/sr.html?view=story&id=68637&sectionId=41
 38. ^ http://www.pressonline.rs/page/stories/sr.html?view=story&id=82080&sectionId=41
 39. ^ http://www.vesti-online.com/Scena/Estrada/41666/Brena-zamenila-Milijeve-muzicare
 40. ^ http://zena.blic.rs/PULS_poznatih/2141/Lepa_Brena_Sjajem_protiv_zavisti_i_ljubomore
 41. ^ http://www.balkanmedia.com/oskar-popularnosti-ko-su-oskarovci-cl6130.html
 42. ^ Brena otkazala koncert u Osijeku!!! www.alo.rs, 24.
 43. ^ Domobrani idu telima protiv Lepe Brene! www.alo.rs, 22.
 44. ^ http://www.kurir-info.rs/stars/brena-ispalila-metak-dan-pre-cece-93064.php
 45. ^ http://www.pulsonline.rs/puls-poznatih/1786/ovde-mozete-kupiti-breninu-pesmu
 46. ^ http://www.novosti.rs/vesti/spektakl.147.html:332108-Lepa-Brena-i-Ceca-Rat-folk-diva
 47. ^ http://www.jednajebrena.com/zacarani-krug.htm
 48. ^ http://www.novosti.rs/vesti/spektakl.147.html:337851-Lepa-Brena-promovisala-novi-album
 49. ^ http://www.novosti.rs/vesti/spektakl.147.html:350117-Lepa-Brena-u-Beogradskoj-areni
 50. ^ http://www.novosti.rs/vesti/spektakl.147.html:350332-Sa-Brenom-lumperajka-do-zore
 51. ^ http://www.24sata.rs/sou/vesti/vest/lepa-brena-u-bugarskoj-kao-konuzin-u-srbiji/17881.phtml
 52. ^ http://www.novosti.rs/vesti/spektakl.147.html:350807-Lepa-Brena-pevala-Borisovu-quotJovano-Jovankequot
 53. ^ http://www.novosti.rs/vesti/spektakl.147.html:356973-Brena-medju-Nislijama
 54. ^ http://www.novosti.rs/vesti/spektakl.147.html:356249-Brena-odusevila-Bugare
 55. ^ http://www.blic.rs/Zabava/Vesti/344445/Lepa-Brena-se-bori-sa-trombozom-Uhvati-me-kriza-ali-necu-prestati-da-pevam
 56. ^ http://www.story.rs/intervju/27579-lepa-brena-sada-sam-sebi-na-prvom-mestu.html
 57. ^ http://www.blic.rs/Zabava/Vesti/401463/Brena-u-Novom-Beceju-pred-60000-ljudi
 58. ^ http://www.novosti.rs/vesti/spektakl.147.html:471109-Lepa-Brena-Penzija-Uopste-nemam-nameru-da-idem-tamo
 59. ^ http://www.alo.rs/v-i-p/estrada/lepa-brena-objavila-novi-album-poslusajte-sve-pesme-video/41167
 60. ^ http://dalje.com/hr-scena/foto--lepa-brena-raspametila-novi-sad-ovacijama-ju-ispratilo-10000-ljudi/500011
 61. ^ http://www.scandal.rs/lepa-brena-nemojte-da-kazete-madoni-ali-bolja-sam-od-nje/
 62. ^ a b Jovana Gligorijević, Marija Vidić: Poslednja Jugoslovenka.
 63. ^ http://www.novosti.rs/vesti/spektakl.147.html:348478-Lepa-Brena-Simbol-bratstva-i-jedinstva
 64. ^ http://www.pressonline.rs/sr/vesti/dzet_set_svet/story/67277/Press+na+Breninom+koncertu+u+Sarajevu%3A+LEPA+BRENA+JA%C4%8CA+OD+SVIH+PRETNJI%21.html
 65. ^ http://www.pressonline.rs/sr/vesti/dzet_set_svet/story/68637/Brena+kraljica+Mostara.html
 66. ^ http://www.novinite.com/view_news.php?id=91682
 67. ^ http://www.novosti.rs/vesti/kultura.71.html:188245-Ceca-Nisam-razocarana