Rhode Island (shqiptohet: Rode Ajlënd) është shteti me sipërfaqen më të vogël në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Emri zyrtar i Rhode Island është State of Rhode Island and Providence Plantations. Rhode Island kufizohet nga Connecticut në perëndim dhe Massachusetts në veri dhe lindje, dhe ndan një kufi detar me Long Island të Nju Jorkut në jugperëndim. Rhode Island ishte i pari nga 13 kolonitë origjinale që shpalli pavarësinë nga sundimi britanik, më 4 maj, 1776, dy muaj para shteteve të tjera të konventës. Rhode Island ishte i fundit që ratifikoi Kushtetutën e Shteteve të Bashkuara.

Rod Ajlënd
Rhode Island
Ndërtesa e Parlamentit të Rod Ajlënd
Ndërtesa e Parlamentit të Rod Ajlënd
Flamuri i Rod Ajlënd
Stema zyrtare e Rod Ajlënd
Nicknames: 
The Ocean State
Location of Rod Ajlënd
Popullsia
 • Total1,051,302
Faqja zyrtarewww.ri.gov

Adriaen Block, një studiues holandez, i quajtur vendi për shkak të tokës e saj e kuqe, "Rhode Eylandt."

GjeografiaRedakto

Rhode Island është më një madhësi prej 4.002 km² Shteti Federal më i vogel i ShBA.

DemografiaRedakto

Rhode Island ka 1.067.610 banorë (2006), prej të cilave 82,6% jan të Bardhë, 5,1% Afrikan Amerikan, 11,0% Latine amerikanët, 2,8% aziatike, 0,4% indiane.

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

HistoriaRedakto