Vukovar (në Kroatisht Vukovár) është një qytet në zhupaninë Vukovar-SrijemKroaci.

Vukovar
Vukovár
—  Qytet  —
stema_figura
Pamje nga Vukovar

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Vukovar-Srijem
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.35°0′0″V 18.99°0′0″L / 45.35000°V 18.99000°L / 45.35000; 18.99000 (Vukovar)Koordinatat: 45.35°0′0″V 18.99°0′0″L / 45.35000°V 18.99000°L / 45.35000; 18.99000 (Vukovar)
Popullsia 26.393 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Vukovar is located in Kroacia
Vukovar
Vukovar

DemografiaRedakto

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 26393 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 26716 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 30126 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -1.21%[2].

Regjistrimi 1991.
Kroatët
  
21,065 47,18%
Serbët
  
14,425 32,31%
Yugoslavs
  
4,355 9,75%
Ruthenians
  
919 2,05%
Hungarezët
  
694 1,55%
Ukrainasit
  
509 1,14%
Myslimanët
  
194 0,43%
Shqiptarët
  
166 0,37%
Sllovakët
  
147 0,32%
Malazezët
  
130 0,29%
Gjermanët
  
94 0,21%
Maqedonët
  
68 0,15%
Sllovenët
  
65 0,14%
Rusët
  
45 0,10%
Polakët
  
41 0,09%
Romët
  
35 0,07%
Çekët
  
32 0,07%
Bullgarët
  
10 0,02%
Grekët
  
8 0,01%
Italianët
  
8 0,01%
Çifutët
  
6 0,01%
Rumunët
  
5 0,01%
others
  
22 0,04%
nondeclared
  
1,129 2,52%
region. dec.
  
47 0,10%
unknown
  
420 0,94%
total: 44.639

ReferimeRedakto

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Vukovar – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale