Vukovar (në Kroatisht Vukovár) është një qytet në zhupaninë Vukovar-SrijemKroaci.

Vukovar
Stema zyrtare e Vukovar
Popullsia
 • Gjithsej26.393

Demografia Redakto

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 26393 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 26716 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 30126 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -1.21%[2].

Regjistrimi 1991.
Kroatët
47.18
Serbët
32.31
Yugoslavs
9.75
Ruthenians
2.05
Hungarezët
1.55
Ukrainasit
1.14
Myslimanët
0.43
Shqiptarët
0.37
Sllovakët
0.32
Malazezët
0.29
Gjermanët
0.21
Maqedonët
0.15
Sllovenët
0.14
Rusët
0.10
Polakët
0.09
Romët
0.07
Çekët
0.07
Bullgarët
0.02
Grekët
0.01
Italianët
0.01
Çifutët
0.01
Rumunët
0.01
others
0.04
nondeclared
2.52
region. dec.
0.10
unknown
0.94
total: 44.639

Referime Redakto

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 27 tetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera Redakto

  •   Commons: Vukovar – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale