Hape menynë kryesore

Brod është një vendbanim në komunën e Shtërpcës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Brot.

Brod
Brot
Fshat
Vendndodhja
Brod is located in Kosova
Brod
Brod
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Shtërpcë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike/gjeografike Siriniq
Lartësia 836 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 15′ 46″ Veri

21° 7′ 27″ Lindje

GjeografiaRedakto

Fshati ndodhet në një lartesi të mesme mbidetare dhe shtrihet në pjesë verilidore të luginës së Siriniqit prej lumit Lepencë deri të maja e Lubetenit në kufi me Maqedoninë.

Lumi me i njohur është lumi Lepencë i cili rrjedh nga Përvalla deri në lumin Vardar në Maqedoni.

DemografiaRedakto

Fshati ka një popullsi prej afro 1956 banoresh të etnisë shiqptare.

EkonomiaRedakto

Fshati merret kryesisht me bujqësi edhe blegtori.

Lidhje të jashtmeRedakto