Është një fshat në Tetovë që shtrihet buzë malit Malit Sharr me një popullsi 100 % shqiptare.

Gajrja (Tetovë)
Fshat
Skeda:Republika e Maqedonisë
Popullsia
 • Gjithsej633

Gjeografia

Redakto

Gajrja është një fshat buzë Malit Sharr, me një lartësi mbidetare prej 800 - 850 metër. Kufizohet në jug me qytetin e Tetovës, në verilindje me fshatin e Shipkovicës, në veriperendim me fshatin Lisec dhe në jugperendim me fshatin Rasadisht. Është 5 kilometer larg nga qendra e qytetit. Edhe pse fshat malor Gajrja ka tërhequr vëmendjen e qytetarve të Tetovës dhe retheve më gjerë duke u larguar nga zhurma dhe ajri i ndotur që ofron zona urbane, ku disa kanë ndërtuar shtëpi vikendi e disa të tjerë kanë zgjedhur të jetojnë në fshat. Është e pasur me rafshnalta të shumta dhe pyje. Fshati është 20 kilometër larg nga Kodra e Diellit ku e lidh e njejta rrugë.

Demografia

Redakto

Sipas regjistrimit të vitit 2021, fshati kishte gjithsej 633 banorë. Grupet etnike në fshat përfshijnë:[1]

Viti Maqedon Shqipëtar Turq Rom Vlleh Sërb Bosnjak Të tjerë Totali
2002 6 1.009 ... ... ... 1 ... 4 1.020
2021 ... 607 ... ... ... ... ... 26 633

Sipas regjistrimit të popullsisë shqiptare të vitit 1942, Gajre banohej nga 717 Shqiptarë Myslimanë.[2]

Në statistikat e mbledhura nga Vasil Kançovi në vitin 1900, fshati Gajre banohej nga 220 shqiptarë myslimanë.[3]


Ekonomia

Redakto

Ekonomia në fshat kryesisht është mesatare. Një numër i vogel meren me bujqsi dhe blektori, shumica janë të punësuar në administratë, por dhe me biznese private në qytet. Por shtylla kryesore e ekonomisë në pergjithsi janë mergimtarët.

Kultura

Redakto

‘KUR BIE KOSA E PARË MBI FSHAT’[4]

7 Marsi ne Fshatin Gajre te Tetoves Arkivuar 28 tetor 2019 tek Wayback Machine

DITA E Mesuesit

Gjithashtu në fshat gjindet njeri nga restorantet më të mira në Tetovë e me gjërë (Driada) [5] dhe Restorand Matoshi[6]

Personalitete

Redakto

Murat Isaku (16 prilll 1927 - 24 gusht 2005) Shkrimtar Shqiptar.

Abdylazis Islami ( 23 Korik 1930) Shkrimtar Shqiptar.

Shaip Kamberi - Kryetari i parë i komunës së Tetovës

Deshmoret e Lirise

Redakto

Mahir Kamberi

Servet Hajredini

42°01′N 20°57′E / 42.017°N 20.950°E / 42.017; 20.950

Burimet

Redakto

http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf

Lidhje te jashtme

Redakto


  1. ^ Macedonian Census (2021), Book 5 - Total population according to the Ethnic Affiliation, Mother Tongue and Religion Arkivuar 25 dhjetor 2022 tek Wayback Machine, The State Statistical Office, Skopje, 2021
  2. ^ http://pop-stat.mashke.org/alb-historic/1942-diber-tetove-ethnicrel-loc.htm
  3. ^ Vasil Kanchov (1900). Macedonia: Ethnography and Statistics. Sofia. p. 264.
  4. ^ http://portalb.mk/53963-gajre-mbahet-manifestimi-kur-bie-kosa-e-pare-mbi-fshat/
  5. ^ Driada
  6. ^ https://www.youtube.com/watch?v=vl5uvEnPubw