Kampionati Botëror i Formula Një 2002

Formula 1 sezoni i vitit 2002 ishte kampionati i 53të i ogranizuar nga FIA në garimet nëFormula 1. Ky kampionat u mbajt nga 3 mars gjer më 13 tetor, 2002 me gjithësej 17 gara të zhvilluara. Dominues në këtë sezon si dhe në dy sezonët e mëparshme ishte piloti Michael Schumacher dhe ekipi i tij Scuderia Ferrari Marlboro.


Formula 12002
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 17
Piloti kampion Michael Schumacher
Ekipi kampion Scuderia Ferrari
Koment:
Gjat këtij sezoni ekipi Scuderia Ferrari arriti 15 fitore nga 17 gara, nga këto gara 11 i arriti piloti nr.1 i ekpiti Michael Schumacher
Përdorimi i stampës

Kampionati Botëror i Formula Një 2002 - komente Redakto

Ky ishte sezoni më i suksesëshmi në gjith karrierën e pilotit Michael Schumacher duke arritur 11 fitore, 5 vende të dyta dhe 1 vend të tretë nga 17 gara, që don të thotë 17 podiume nga 17 gara dhe gara më e dobët ka qenë F1 Malajzia ku ka arritur vendin e tretë, kurse ekipi i konstruktorëve Scuderia Ferrari kishte sezonin më të suksesëshëm gjat gjith ekzistimit të vetë duke arritur 15 fitore dhe 10 vende të dyta duke arritur 221 pikë dhe duke i lënë pas konkurentët me vetëm 92 pikë (i dyti).

Pilotët dhe ekipet Redakto

Tabela e mëposhtme paraqet listën e pilotëve dhe konstruktorëve pjesmarrës në kampionatin e vitit 2002 në Formula 1 të organizuar nga FIA.

Ekipi Shasia Motori Goma Nr. Piloti Piloti i tretë Test piloti
  Scuderia Ferrari Marlboro Ferrari F2001B
F2002
Ferrari 050 3.0 V10
Ferrari 051 3.0 V10
B 1   Michael Schumacher   Luca Badoer
2   Rubens Barrichello
  West McLaren Mercedes McLaren MP4-17 Mercedes-Benz FO110M 3.0 V10 M 3   David Coulthard   Alexander Wurz
4   Kimi Räikkönen
  BMW WilliamsF1 Team Williams FW24 BMW P82 3.0 V10 M 5   Ralf Schumacher   Antônio Pizzonia
6   Juan Pablo Montoya
  Sauber Petronas Sauber C21 Petronas 02A 3.0 V10 B 7   Nick Heidfeld   Neel Jani
8   Felipe Massa
  Heinz-Harald Frentzen
  Jordan Honda Jordan EJ12 Honda RA002E 3.0 V10 B 9   Giancarlo Fisichella n/a
10   Takuma Sato
  Lucky Strike BAR Honda BAR 004 Honda RA002E 3.0 V10 B 11   Jacques Villeneuve   Darren Manning
12   Olivier Panis
  Mild Seven Renault F1 Team Renault R202 Renault RS22 3.0 V10 M 14   Jarno Trulli   Fernando Alonso
15   Jenson Button
  Jaguar Racing Jaguar R3
R3B
Cosworth CR-3 3.0 V10
Cosworth CR-4 3.0 V10
M 16   Eddie Irvine   André Lotterer
17   Pedro de la Rosa
  Orange Arrows Arrows A23 Cosworth CR-3 3.0 V10
Cosworth CR-4 3.0 V10
B 20   Heinz-Harald Frentzen none
21   Enrique Bernoldi
  KL Minardi Asiatech Minardi PS02 Asiatech AT02 3.0 V10 M 22   Alex Yoong   Tarso Marques
  Anthony Davidson
23   Mark Webber
  Panasonic Toyota Racing Toyota TF102 Toyota RVX-02 3.0 V10 M 24   Mika Salo none
25   Allan McNish

Garat Redakto

Gara Çmimi Data Qarku Piloti fitues Ekipi fitues
1   F1 Australia - 2002 3 mars Melbourne   Michael Schumacher   Ferrari
2   F1 Malajzia - 2002 17 mars Sepang   Ralf Schumacher   Williams-BMW
3   F1 Brazili - 2002 31 mars Interlagos   Michael Schumacher   Ferrari
4   F1 San Marino - 2002 14 prill Imola   Michael Schumacher   Ferrari
5   F1 Spanja - 2002 28 prill Catalunya   Michael Schumacher   Ferrari
6   F1 Austria - 2002 12 maj A1-Ring   Michael Schumacher   Ferrari
7   Monaco Grand Prix 26 maj Monaco   David Coulthard   McLaren-Mercedes
8   F1 Kanada - 2002 9 qershor Circuit Gilles Villeneuve   Michael Schumacher   Ferrari
9 Stampa:Country data the European Union F1 Evropa - 2002 23 qershor Nürburgring   Rubens Barrichello   Ferrari
10   F1 Anglia - 2002 7 korrik Silverstone   Michael Schumacher   Ferrari
11   F1 Franca - 2002 21 korrik Magny-Cours   Michael Schumacher   Ferrari
12   F1 Gjermania - 2002 28 korrik Hockenheimring   Michael Schumacher   Ferrari
13   F1 Hungaria - 2002 18 gusht Hungaroring   Rubens Barrichello   Ferrari
14   F1 Belgjika - 2002 1 shtator Spa-Francorchamps   Michael Schumacher   Ferrari
15   F1 Italia - 2002 15 shtator Monza   Rubens Barrichello   Ferrari
16   F1 SHBA - 2002 29 shtator Indianapolis   Rubens Barrichello   Ferrari
17   F1 Japonia - 2002 13 tetor Suzuka   Michael Schumacher   Ferrari

Radhitja e pilotëve Redakto

Pozita Piloti AUS   MYS   BRA   SMR   ESP   AUT   MCO   CAN   EUR Stampa:Country data the European Union GBR   FRA   DEU   HUN   BEL   ITA   USA   JPN   Pikë
1   M.Schumacher 1 3 1 1 1 1 2 1 2 1 1 1 2 1 2 2 1 144
2   Barrichello Ret Ret Ret 2 DNS 2 7 3 1 2 DNS 4 1 2 1 1 2 77
3   Montoya 2 2 5 4 2 3 Ret Ret Ret 3 4 2 11 3 Ret 4 4 50
4   R.Schumacher Ret 1 2 3 11 4 3 7 4 8 5 3 3 5 Ret 16 11 42
5   Coulthard Ret Ret 3 6 3 6 1 2 Ret 10 3 5 5 4 7 3 Ret 41
6   Räikkönen 3 Ret 12 Ret Ret Ret Ret 4 3 Ret 2 Ret 4 Ret Ret Ret 3 24
7   Button Ret 4 4 5 12 7 Ret 15 5 12 6 Ret Ret Ret 5 8 6 14
8   Trulli Ret Ret Ret 9 10 Ret 4 6 8 Ret Ret Ret 8 Ret 4 5 Ret 9
9   Irvine 4 Ret 7 Ret Ret Ret 9 Ret Ret Ret Ret Ret Ret 6 3 10 9 8
10   Heidfeld Ret 5 Ret 10 4 Ret 8 12 7 6 7 6 9 10 10 9 7 7
11   Fisichella Ret 13 Ret Ret Ret 5 5 5 Ret 7 Ret 6 Ret 8 7 Ret 7
12   Villeneuve Ret 8 10 7 7 10 Ret Ret 12 4 Ret Ret Ret 8 9 6 Ret 4
13   Massa Ret 6 Ret 8 5 Ret Ret 9 6 9 Ret 7 7 Ret Ret Ret 4
14   Panis Ret Ret Ret Ret Ret Ret Ret 8 9 5 Ret Ret 12 12 6 12 Ret 3
15   Sato Ret 9 9 Ret Ret Ret Ret 10 16 Ret Ret 8 10 11 12 11 5 2
16   Webber 5 Ret 11 11 12 11 11 15 Ret 8 Ret 16 Ret Ret Ret 10 2
17   Salo 6 12 6 Ret 9 8 Ret Ret Ret Ret Ret 9 15 7 11 14 8 2
18   Frentzen DSQ 11 Ret Ret 6 11 6 13 13 Ret DNQ Ret 13 2
19   McNish Ret 7 Ret Ret 8 9 Ret Ret 14 Ret 11 Ret 14 9 Ret 15 0
20   Yoong 7 Ret 13 DNQ Ret Ret 14 Ret DNQ 10 DNQ 13 Ret Ret 0
21   de la Rosa 8 10 8 Ret Ret Ret 10 Ret 10 11 9 Ret 13 Ret Ret Ret Ret 0
22   Bernoldi DSQ Ret Ret Ret Ret Ret 12 Ret 11 Ret DNQ Ret 0
  Davidson Ret Ret 0
Pozita Piloti AUS   MYS   BRA   SMR   ESP   AUT   MCO   CAN   EUR Stampa:Country data the European Union GBR   FRA   DEU   HUN   BEL   ITA   USA   JPN   Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)

Statistikat e konstruktorëve Redakto

Pozita Ekipi Shasia Motori Goma Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1   Ferrari F2001
F2002
Ferrari 050 V10
Ferrari 051 V10
B 221 15 27 10
2   Williams-BMW FW26 BMW P82 V10 M 92 1 13 7
3   McLaren-Mercedes MP4-17 Mercedes-Benz F0110M V10 M 65 1 10
4   Renault R202 RS22 V10 M 23
5   Sauber-Petronas C21 Petronas 02A V10 B 11
6   Jordan-Honda EJ12 Honda RA002E V10 B 9
7   Jaguar-Cosworth R3
R3B
Cosworth CR-3 V10 M 8 1
8   BAR-Honda BAR04 Honda RA002E V10 B 7
9   Arrows-Cosworth A23 Cosworth CR-3 V10 B 2
10   Minardi-Asiatech PS02 Asiatech AT02 V10 M 2
11   Toyota TF102 RVX-02 V10 M 2

Shih edhe Redakto

FORMULA NJË PËR VITIN 2002
Garat Australi | Malajzi | Brazil | San Marino | Spanjë | Austri | Monako | Kanada | Evropë | Angli | Franc| | Gjermani | Hungari | Belgjik| | Itali | ShBA | Japoni
Pilotët M.Schumacher | Barrichello | Montoya | R.Schumacher | Coulthard | Räikkönen | Button | Trulli | Irvine | Heidfeld | Fisichella | Villeneuve | Massa | Panis | Sato | Webber | Salo | Frentzen | McNish | Yoong | de la Rosa | Bernoldi | Davidson
Konstruktorët Ferrari | Williams-BMW | McLaren-Mercedes | Renault | Sauber-Petronas | Jordan-Honda | Jaguar-Cosworth | BAR-Honda | Arrows-Cosworth | Minardi-Asiatech | Toyota

Lidhje të jashtme Redakto