Karolina e Veriut (anglisht: North Carolina) është një nga 50 shtetet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës që ndodhet në juglindje të vendit. Kryeqytet i Karolinës së Veriut është Raleigh, ndërsa qyteti më i madh është Charlotte. Karolina e Veriut kufizohet me Karolinën e Jugut dhe Xhorxhian në jug, Tenesin në perëndim dhe Virxhinian në veri. Në lindje laget nga Oqeani Atlantik. Karolina e Veriut është shteti i 28 për nga sipërfaqja dhe i 10-i për nga popullsia nga 50 shtetet e SHBA-së. Karolina e Veriut njihet si "Shteti i Thembrës Bituminoze" (Tar Heel State) dhe "Shteti i Vjetër Verior" (Old North State).

Karolina e Veriut
North Carolina
Shteti i Karolinës së Veriut
Nofka(t): 
Tarheel State; Old North State
Parimet: 
Esse quam videri:[1] "To be, rather than to seem"
Himni: The Old North State[2]
Harta e Shteteve të Bashkuara me Karolina e Veriut të theksuar
Harta e Shteteve të Bashkuara me Karolina e Veriut të theksuar
VendiShtetet e Bashkuara
Para shtetësisëProvinca e Karolinës së Veriut
U pranua në Bashkim21 nëntor 1789 (12-të)
KryeqytetiRaleigh
Qyteti më i madhCharlotte
Metroja më e madhe dhe zonat urbaneGreater Charlotte
Qeveria
 • GuvernatoriRoy Cooper (D)
 • Guvernatori togerMark Robinson (R)
LegjislaturaAsambleja e Përgjithshme
 • Dhoma e sipërmeSenati
 • Dhoma e ulëtDhoma e Përfaqësuesve
GjyqësoriGjykata e Lartë e Karolinës së Veriut
Senatorët amerikanRichard Burr (R)
Thom Tillis (R)
Delegacioni i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA
 • 8 Republicans
 • 5 Democrats
(lista)
Sipërfaqja
 • Gjithsej53.819 sq mi (139.390 km2)
 • Sipërfaqe tokësore48.711 sq mi (126.161 km2)
 • Sipërfaqe ujore1.972 sq mi (5.108 km2)  9.5%
Sipërfaqja vendi28-të
Dimensionet
 • Gjatësia500[3] mi (804 km)
 • Gjerësia184 mi (296 km)
Lartësia mbidetare
700 ft (210 m)
Lartësia më e lartë6.684 ft (2.037 m)
Lartësia më e ulët
(Atlantic Ocean[4])
0 ft (0 m)
Popullsia
 (2021)
 • Gjithsej10.551.162
 • Vendi9-të
 • Dendësia214,6/sq mi (82,9/km2)
 • Dendësia vendi15-të
 • Të ardhurat mesatare shtëpiake
$52.752[5]
 • Të ardhurat vendi
39-të
Emri i banorëveNorth Carolinian (zyrtare);
Tarheel (bisedore)
Gjuha
 • Gjuha zyrtareAnglisht
 • Gjuhët e foluraQë nga viti 2010[6]
 • Anglisht 90.70%
 • Spanjisht 6.93%
 • Të tjera 2.73%
Zona kohoreUTC−05:00 (Lindore)
 • Verës (DST)UTC−04:00 (EDT)
Shkurtesa USPS
NC
Kodi ISO 3166US-NC
Shkurtesa tradicionaleN.C.
Gjerësia gjeografike33° 50′ N to 36° 35′ N
Gjatësia gjeografike75° 28′ W to 84° 19′ W
Faqja zyrtarewww.nc.gov

Dëshmia më e hershme e pushtimit njerëzor në Karolinën e Veriut daton 10,000 vjet më parë, e gjetur në vendin Hardaway. Karolina e Veriut ishte e banuar nga fiset e amerikanëve vendas para ardhjes së evropianëve. Karolina e Veriut u krijua si një koloni mbretërore më 1729 dhe ishte një nga Trembëdhjetë Kolonitë. Karolina e Veriut është emëruar për nder të mbretit Charles I të Anglisë, i cili fillimisht formoi koloninë angleze, Carolus që do të thotë latinisht "Charles". Në vitin 1755 Karolina e Veriut koloniale mori drejtorin e parë të postës, James Davis, të emëruar nga Benjamin Franklin. Rezoluta Halifax Resolves e miratuar nga Karolina e Veriut më 12 prill 1776, ishte thirrja e parë zyrtare për pavarësi nga Britania e Madhe midis kolonive amerikane gjatë Revolucionit Amerikan.[7]

Më 21 nëntor 1789, Karolina e Veriut u bë shteti i 12-të që ratifikoi Kushtetutën Amerikane. Në prag të Luftës Civile Amerikane, Karolina e Veriut shpalli shkëputjen e saj nga Bashkimi më 20 maj 1861, duke u bërë i dhjeti nga njëmbëdhjetë shtetet që u bashkuan me Shtetet e Konfederatës së Amerikës. Pas Luftës Civile, shteti iu rikthye Bashkimit më 4 korrik 1868.[8] Më 17 dhjetor 1903, Orville dhe Wilbur Wright pilotuan me sukses fluturimin e parë të kontrolluar dhe të qëndrueshëm në botë të një avioni me fuqi, më të rëndë se ajri në Kitty HawkOuter Banks të Karolinës së Veriut. Karolina e Veriut përdor sloganin "First in Flight" në targat shtetërore për të përkujtuar këtë arritje, së bashku me një dizajn më të ri alternativ që mban sloganin "First in Freedom" në lidhje me Deklaratën e Mecklenburgut dhe Halifax Resolves.

Gjeografia

Redakto

Demografia

Redakto

Ekonomia

Redakto

Kultura

Redakto

Referime

Redakto
 1. ^ In 1893 the North Carolina General Assembly adopted the Latin words "Esse Quam Videri" as the state motto and directed that these words be placed with the state's Coat of Arms and the date "20 May 1775" upon the great seal.
 2. ^ "Archived copy" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 nëntor 2020. Marrë më 20 maj 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 3. ^ "North Carolina Climate and Geography". NC Kids Page (në anglisht). North Carolina Department of the Secretary of State. 8 maj 2006. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2006. Marrë më 7 nëntor 2006.
 4. ^ a b "Elevations and Distances in the United States" (në anglisht). Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara. 2001. Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2011. Marrë më 24 tetor 2011.
 5. ^ "Median Annual Household Income". The Henry J. Kaiser Family Foundation (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2016. Marrë më 8 dhjetor 2016.
 6. ^ "North Carolina" (në anglisht). Modern Language Association. Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2013. Marrë më 11 gusht 2012.
 7. ^ The Halifax Resolves and the Declaration of Independence Arkivuar maj 2, 2021, tek Wayback Machine. National Park Service. Retrieved May 2, 2021.
 8. ^ Richter, William L. (William Lee), 1942- (2009). The A to Z of the Civil War and Reconstruction (në anglisht). Richter, William L. (William Lee), 1942-. Lanham: Scarecrow Press. ISBN 978-0-8108-6336-1. OCLC 435767707.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja) Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)