Kombëtarja gjeorgjiane e futbollit
Shirt badge/Association crest
E para ngjyrë
E dyta ngjyrë
Rënditja e FIFAs
AktualRënditja e FIFAs
Më i lartë42
Më i ulët156

Historiku

Redakto

Historia e ekipit kombëtar të futbollit të Gjeorgjisë filloi në vitin 1990, kur ekipi luajti ndeshjen e parë ndërkombëtare kundër Lituanisë, vendi i parë që pranoi një ftesë. Ndeshja u mbajt më 27 maj 1990 në stadiumin kombëtar. Gjeorgjia u trajnuan nga Givi Nodia. Ndeshja miqësore përfundoi në barazimin 2-2. Kjo ishte ndeshja e vetme para shpalljes së pavarësisë më 9 prill 1991. Pak kohë më pas, skuadra luajti një ndeshje miqësore kundër Moldavisë.

Federata gjeorgjiane e futbollit u bë anëtare e UEFA-s dhe FIFA-s në 1992, [3] duke bërë të mundur që Gjeorgjia të luante ndeshje konkurruese. E para e tyre erdhi në shtator 1994, një humbje 1-0 ndaj Moldavisë [4] si pjesë e kualifikuesve për Euro 1996. Gjeorgjia përfundoi e treta në grupin e tyre, përpara Moldavisë dhe Uellsit, por shtatë pikë pas kualifikuesit të dytë të renditur në Bullgari .

Gjeorgjia nuk arriti të kualifikohej për Kupën Botërore të FIFA-s në Francë në vitin 1998, duke fituar 10 pikë dhe duke përfunduar në vendin e katërt, në nivelin e pikave me Poloninë. Në këtë kohë Gjeorgjia arriti vendin e dyzet e dytë në renditjen e FIFA-s.

Në skuadrën kombëtar të kualifikimit në Euro 2000 fitoi një ndeshje, tërhoqi dy dhe mbaroi fundin e grupit me pesë pikë. Kjo shënoi fillimin e një periudhe të rënies për futbollin gjeorgjian.

Ekipi përfundoi i pesti (dhe i fundit) me shtatë pikë në grupin e tyre kualifikues për Euro 2004, megjithëse ata mundën Rusinë me një gol të shënuar nga Malkhaz Asatiani.

Në kualifikimet e Kupës së Botës 2006 FIFA Gjeorgjia mundi Shqipërinë 2-0 në shtëpi dhe Kazakistanin larg 2-1. Ata përfunduan në vendin e gjashtë (pjesa e dytë) me dhjetë pika në Grupin 2.

Gjeorgjia ishte e gjashti nga shtatë ekipe në grupin kualifikues të UEFA Euro 2008 me dhjetë pikë. Ata mundën Skoci 2-0 në shtëpi dhe Ishujt Faroe 6-0 larg dhe 3-1 në shtëpi.

Hektor Cúper u bë menaxher i Gjeorgjisë në gusht të vitit 2008. Gjatë raundit të kualifikimit për Kupën e Botës 2010 të FIFA-s, Gjeorgjia dështoi të fitojë ndeshje dhe të përfundojë i gjashti (dhe i fundit) me tre pikë. Cuper nuk e zgjati kontratën e tij dhe më 6 nëntor 2009 Temur Ketsbaia u emërua si trajner i ekipit kombëtar të futbollit gjeorgjian. Ketsbaia dha dorëheqjen si menaxher pas një humbjeje 4-0 në shtëpi ndaj Polonisë në kualifikimet e Euro 2016 më 14 nëntor 2014, duke deklaruar më parë se do ta bëjë këtë përpara ndeshjes pavarësisht nga rezultati.

Në qershor të vitit 2016, Gjeorgjia mundi kampionët evropianë në fuqi, Spanjën, 1-0 në miqësoren e tyre para-2016. [5]

Në vitin 2018, ata ishin skuadra e parë që fitoi promovim në Ligën e re UEFA. Ata shënoi golin e parë të ndeshjes në një ndeshje të UEFA Nations League D në Kazakistan para se të rrahin dy herë Letoninë dhe Andorrën, me 2 ndeshje ende të lira.

Stadiumi

Redakto

Boris Paichadze Dinamo Arena, i njohur më parë si Stadiumi Lenin Dinamo dhe më vonë Stadiumi Kombëtar Boris Paichadze, është një stadium në Tbilisi të Gjeorgjisë dhe stadiumi i shtëpisë në Dinamo Tbilisi, ekipi kombëtar i rugbyut të Gjeorgjisë dhe ekipi kombëtar i futbollit të Gjeorgjisë. Me një kapacitet prej 54,549, stadiumi është më i madhi në Gjeorgji. Ndërtuar në vitin 1976 nga arkitekti gjeorgjian Gia Kurdiani, Dinamo Arena u emërua Vladimir Ilyich Stadiumi Lenin Dinamo pas udhëheqësit komunist rus, por më vonë, në 1995 u riemërua në Stadiumin Kombëtar Boris Paichadze pas lojtarit të famshëm të futbollit gjeorgjian Boris Paichadze. Para ndërtimit të Boris Paichadze Dinamo Arena, stadiumi i Dinamo Tbilisit ishte Stadiumi Qendror me një kapacitet të përafërt prej 35,000 spektatorësh. Kërkesa për një stadium shumë më të madh u rrit me punën e suksesshme të Dinamo Tbilisit në mesin e viteve 1970. Pas inaugurimit të stadiumit, ajo u bë e treta më e madhe në Bashkimin Sovjetik, me një kapacitet prej 74,354 spektatorësh.

Kampionet Botërore

Redakto

Kampionet Evropiane

Redakto
UEFA European Championship record UEFA European Championship qualifying record
Year Round Position LEL F IV IH QF QK LEL F IV IH QF QK Pozitë
  1960 to   1992 Pjesë e   Bashkimit Sovjetik
  1996 Did not qualify 10 5 0 5 14 13 3/6
    2000 10 1 2 7 8 18 6/6
  2004 8 2 1 5 8 14 5/5
    2008 12 3 1 8 16 19 6/7
    2012 10 2 4 4 7 9 5/6
  2016 10 3 0 7 10 16 5/6
  Bashkimi Evropian 2020 To be determined
  2024
Total 0/7 60 16 8 36 63 89

Olimpiadat

Redakto

Skuadra momentale

Redakto

Lojtarët e njohur

Redakto
-

Menaxheri! Karriera e Gjeorgjisë

Luajtur Fitoi Barazim Lost

Win%

-   Givi Nodia 1990 &0000000000000001.0000001 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &0000000000000001.0000001 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &0&-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000,00 -   Giga Norakidze 1991-1992 &0000000000000004.0000004 &0000000000000002.0000002 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &0000000000000002.0000002 &0000000000000050.00000050,00 -   Aleksandre Chivadze 1993-1996 &0000000000000024.00000024 &0000000000000009.0000009 &0000000000000001.0000001 &0000000000000014.00000014 &0000000000000037.50000037,50 - </ li>

1996 &0000000000000002.0000002 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &0000000000000002.0000002 &0&-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000,00 -   David Kipiani 1997 &0000000000000007.0000007 &0000000000000004.0000004 &0000000000000001.0000001 &0000000000000002.0000002 &0000000000000057.14000057,14 -   Vladimir Gutsaev 1998 &0000000000000005.0000005 &0000000000000003.0000003 &0000000000000002.0000002 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &0000000000000060.00000060,00 - </ li>

1998 &0000000000000001.0000001 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &0000000000000001.0000001 &0&-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000,00 -   Vladimir Gutsaev 1998-1999 &0000000000000008.0000008 &0000000000000002.0000002 &0000000000000001.0000001 &0000000000000005.0000005 &0000000000000025.00000025,00 - Stampa:Country data Holandë Johan Boskamp 1999 &0000000000000005.0000005 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &0000000000000001.0000001 &0000000000000004.0000004 &0&-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000,00 -   David Kipiani / Revaz Dzodzuashvili 2000-2001 &0000000000000016.00000016 &0000000000000005.0000005 &0000000000000005.0000005 &0000000000000006.0000006 &0000000000000031.25000031,25 -   Aleksandër Chivadze 2001-2003 &0000000000000011.00000011 &0000000000000004.0000004 &0000000000000003.0000003 &0000000000000004.0000004 &0000000000000036.36000036,36 -   Ivo Suksak 2003 &0000000000000002.0000002 &0000000000000001.0000001 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &0000000000000001.0000001 &0000000000000050.00000050,00 -   Merab Jordania 2003 &0000000000000003.0000003 &0000000000000001.0000001 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &0000000000000002.0000002 &0000000000000033.33000033,33 - </ li>

2004 &0000000000000003.0000003 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &0000000000000003.0000003 &0&-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000,00 -   Alain Giresse 2004-2005 &0000000000000010.00000010 &0000000000000002.0000002 &0000000000000002.0000002 &0000000000000006.0000006 &0000000000000020.00000020,00 - </ li>

2005 &0000000000000007.0000007 &0000000000000002.0000002 &0000000000000002.0000002 &0000000000000003.0000003 &0000000000000028.57000028,57 -   Klaus Toppmöller 2006-2008 &0000000000000024.00000024 &0000000000000007.0000007 &0000000000000004.0000004 &0000000000000013.00000013 &0000000000000029.17000029,17 - </ li>

2008 &0000000000000002.0000002 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &0000000000000001.0000001 &0000000000000001.0000001 &0&-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000,00 -   Héctor Cúper 2008-2009 &0000000000000016.00000016 &0000000000000001.0000001 &0000000000000004.0000004 &0000000000000011.00000011 &0&0000000000000006.2500006,25 - Stampa:Country data Gjeorgji Temur Ketsbaia 2010-2014 &0000000000000040.00000040 &0000000000000013.00000013 &0000000000000009.0000009 &0000000000000018.00000018 &0000000000000032.50000032,50 - Stampa:Country data Gjeorgji Kakhaber Tskhadadze 2014-2016 &0000000000000010.00000010 &0000000000000003.0000003 &0000000000000001.0000001 &0000000000000006.0000006 &0000000000000030.00000030,00 - Stampa:Country data Sllovaki Vladimír Weiss 2016-

Stampa:FTIH

Shih edhe

Redakto

Historik

Redakto
Datë Ekip Rezultat Ekip
1994   Gjeorgjia 5–0   Uellsi
1995   Uellsi 0–1   Gjeorgjia
1995   Gjeorgjia 2–1   Bullgaria
1997   Gjeorgjia 0–0   Italia
1997   Gjeorgjia 3–0   Polonia
2001   Gjeorgjia 3–1   Hungaria
2002   Gjeorgjia 4–1   South Africa
2003   Gjeorgjia 1–0   Rusia
2006   Gjeorgjia 2–0   Uruguaji
2007   Gjeorgjia 1–0   Turqia
2007   Gjeorgjia 2–0   Skocia
2008   Uellsi 1–2   Gjeorgjia
2011   Gjeorgjia 1–0   Kroacia
2013   Gjeorgjia 0–0   Franca
2015   Gjeorgjia 1–0   Skocia
2016   Spanja 0–1   Gjeorgjia

Lidhje të jashtme

Redakto