Mimoza llastica

Mimoza llastica
Arkivi i filmit
Titulli shqip Mimozë llastica
Origjinali Mimoza llastica
Vendi i prodhimit Tiranë
Shqipëri
Viti i prodhimit 1973
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 43:15
Për moshën për fëmijë
Ekipi realizues
Regjia Xhanfise Keko
Skenari Nasho Jorgaqi
Muzika e filmit Robert Rdoja

Aleksandër Lalo

Kameramani Ilia Teprini
Drejtori artistik Josif Kormidha
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Zhaklina Dhimojani
Violeta Manushi
Teuta Doçi
Ema Shteto
Aktorët tjerë
Anila Kardhashi
Teuta Profi
Elona Dilo
Olizana Pasko

Filmi "Mimozë llastica" prodhim i vitit 1973 i kinostudios Shqipëria e Re me mretrazh të shkurtër.

Regjisor: Xhanfize Keko, Skenari: Nasho Jorgaqi, Producent: Shqipëria e Re, Muzika: Robert Radoja & Aleksandër Lalo.

Interpretojnë:

Redakto

në episode

Redakto

Përmbajtja e filmit

Redakto

Në qendër të filmit është Mimoza një vajzë e vogël kryeneçe dhe e perkëdhelur që jeton në mes të një kujdesi të tepruar. Mimoza ka gjyshen e vet gjithmone ne dispozicion. Mimoza i dëbon vazhdimisht nga shtëpia shoqet dhe shokët e saj u prish atyre të gjithë lodrat deri sa mbetet e vetme dhe e penduar vetëm me kukullën. E izoluar nga vetmia dhe nga zilia që shikonte shoqet e tjera të gjitha bashkë ajo mundohej të shkatërronte dhe këtë shoqëri të shoqeve, por një ditë një murator që punonte pranë pallatit të vajzave e kuptoi sjelljen e vajzës dhe me të folurën e tij të ëmbël arriti ta bindë e ta këshillojë vajzën të ishte tolerante dhe e thjeshtë. Vajza e kuptoi gabimin dhe u bashkua me shoqet e saj dhe ndryshoi shume.

Lidhje të jashtme

Redakto