Muret

komunë në departamentin Haute-Garonne, Francë

Muret (shqiptimi frëngjisht[myʁɛ]  ( dëgjoni); në Gaskon Ocitanisht Murèth ; Shqip: Mureti) është një komunëdepartamentin Haute-Garonne, nënprefekturë e së cilës edhe është rajonin OccitanieFrancës jugperëndimore. Banorët e saj quhen Muretarë .

Muret
Murèth (Ocitanisht)
Nënprefekturë dhe komunë
Qëndra e Muretit me kishën e Shën Zhakut dhe kullën e saj mesjetare tetëkëndore
Qëndra e Muretit me kishën e Shën Zhakut dhe kullën e saj mesjetare tetëkëndore
Stema Muret
Muret is located in Earth
Muret (Earth)
Koordinatat: 43°27′40″N 1°19′36″E / 43.4611°N 1.3267°E / 43.4611; 1.3267
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiHaute-Garonne
QarkuMuret
KantoniMuret
NdërkomunalitetLe Muretain Agglo
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) André Mandement[1]
Sipërfaqja
1
57.840 km2 (22.332 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
24.762
 • Dendësia430/km2 (1,100/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
31395 /31600
Lartësia152–305 m (499–1,001 ft)
(avg. 169 m or 554 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Është një periferi e jashtme e qytetit të Tuluxës, edhe pse nuk është në rajonin e Metropolit Tuluzan, të cilit nuk ka pranuar t'i bashkohet. Shtrihet në jugperëndim të Tuluzës dhe është përbërësi më i madh i ndërkomunitetit Le Muretain Agglo .

Mureti është përgjithësisht i njohur për Betejën e Muretit (1213) dhe si vendlindja e humanistit të Rilindjes Muretus (1526-1585) dhe i Clément Ader (1841-1925), shpikës dhe pionier i aviacionit . Është gjithashtu vendlindja e familjes Niel nga e cila rrjedh Adolphe Niel, Marshall i Francës dhe Ministër i Luftës .

Bashkia moderne e Muretit

Demografia

Redakto
Popullsia në vite
VitiPop.±%
17933.000—    
18003.258+8.6%
18063.284+0.8%
18213.286+0.1%
18313.787+15.2%
18363.972+4.9%
18414.000+0.7%
18464.308+7.7%
18514.196−2.6%
18564.125−1.7%
18614.130+0.1%
18664.050−1.9%
18723.852−4.9%
18763.956+2.7%
18814.056+2.5%
18864.145+2.2%
18914.142−0.1%
18964.064−1.9%
19013.911−3.8%
19063.712−5.1%
19113.654−1.6%
19213.218−11.9%
19263.482+8.2%
19313.725+7.0%
19364.013+7.7%
19464.368+8.8%
19545.204+19.1%
19626.693+28.6%
196813.039+94.8%
197514.778+13.3%
198215.844+7.2%
199018.134+14.5%
199920.735+14.3%
200723.572+13.7%
201224.492+3.9%
201724.945+1.8%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.