Rabindranat Tagora

Bengali poet dhe filozof
(Përcjellë nga Rabindranath Tagore)

Rabindranat Tagore (Rabindranath Tagore; Kalkutë 7 maj 1861 - 7 gusht 1941) ishte poet, dramaturg dhe filozof indian.

Rabindranath Tagore Nobel prize medal.svg
Rabindranath Tagore in 1909.jpg
Ditëlindja:7 maj 1861
Vendlindja:Kalkutë, Indi, India India
Ditëvdekja:7 gusht 1941
Vendvdekja:Kalkutë Indi
Kombësia:Indiane
Zhanri:Poet, Dramaturg, Romansier, Eseist

Ka shkruar më shumë se 1000 poema, 24 drama, tetë romane, dhe më shumë se 2000 poezi, një numër të madhe eseshë dhe proza të tjera. Poezia e tij çmohet për zgjim emocionesh, esetë për mendime të mëdha, a romanet për vetëdijsim të shoqërisë. Qëllimi i tij kryesor ka qenë lidhja e lindjes me perendimin. Ai pezinë e vetë, e përktheu në gjuhën angleze.

Fitoi Çmimin Nobel për Letërsi për vitin 1913.

VepratRedakto

Në gjuhën shqipeRedakto

Stuhi në Gang

Lidhje të jashtmeRedakto