Ripollès

Qark në Kataloni, Spanjë

Ripollès është komarka (qark) në provincën Girona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 25744 banorë (2001), dhe një sipërfaqe prej 958.7 km2.

Ripollès
Location of Ripollès
Population
 • Total25.744

Lista e komunaveRedakto

Campdevànol, Campelles, Camprodon, Gombrèn, Llanars, Les Llosses, Molló, Ogassa, Pardines, Planoles, Queralbs, Ribes de Freser, Ripoll, Sant Joan de les Abadesses, Sant Pau de Segúries, Setcases, Toses, Vallfogona de Ripollès, Vilallonga de Ter

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto