Ripollès

Qark në Kataloni, Spanjë

Ripollès është komarka (qark) në provincën Girona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 25744 banorë (2001), dhe një sipërfaqe prej 958.7 km2.

Ripollès
Komarka (qark)
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Girona
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti Ripoll
Komuna më e madhe Ripoll
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 958.7 km2
Popullsia 25744 banorë (2001)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Lista e komunaveRedakto

Campdevànol, Campelles, Camprodon, Gombrèn, Llanars, Les Llosses, Molló, Ogassa, Pardines, Planoles, Queralbs, Ribes de Freser, Ripoll, Sant Joan de les Abadesses, Sant Pau de Segúries, Setcases, Toses, Vallfogona de Ripollès, Vilallonga de Ter

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto