Segovia

komunë në Spanjë

Segovia është qytet në rajonin autonomCastile dhe León. Segovia është kryeqyteti i provincës Segovia.

Segovia
Qytet
noform
Stema_figura
Emblema
Bandera de Segovia.svg
Flamuri
Vendndodhja
Segovia is located in Spanjë
Segovia
Segovia

Koordinatat: 40°57′V 4°10′P / 40.950°V 4.167°P / 40.950; -4.167

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Segovia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 163.59 km2
Lartësia 1,500 m (m.n.d.)
Popullsia 56,660 banorë
Dendësia 350 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 40001-40006
Faqja Zyrtare www.segovia.es

EtimologjiaRedakto

Banorët e parë të qytetit e kanë emëruar Segobriga, që domethënë Sego (fitore) dhe briga (qytet). Kështu që emri mund të përkthehet "Qyteti i fitores". Romakët dhe Arabët e kanë quajtur Segovia (Σεγουβία, Ptolomeo ii. 6. § 56) dhe Šiqūbiyyah (شقوبية‎).

GjeografiaRedakto

Segovia ndodhet afër Valladolidit dhe Madridit. Segovia është një nga nëntë provinca që e bë komunitet autonom të Castile dhe León, Burgos, Valladolid që shtrihen në veri, Ávila në perëndim, Madridi dhe Guadalajara në jug dhe Soria në lindje.

EdukimiRedakto

Segovia ka shumë shkolla fillore dhe të mesme. IES Mariano Quintanilla është më e vjetra e cila u themelua më 1845. Një pjesë e madhe e popullsisë studentore marrin pjesë në shkollat fillore dhe të mesme, ndërsa shkollimi private në Segovia është kryesisht fetare në natyrë.

KulturaRedakto

MuzetRedakto

  • Muzeu gastronomik i Segovias
  • Muzeu i Segovias
  • Muzeu del Pasado
  • Muzeu i Kadetrales
  • Muzeu Zuloaga
  • Qendra e jehudëve

MUCESRedakto

MUCES është një festival i kinemasë evropiane e cila mbahet një herë në vit, zakonisht mbahet në nëntor.

BinjakëzimetRedakto