11 shkurt

data
(Përcjellë nga 11 Shkurt)

NgjarjeRedakto

LindjeRedakto

VdekjeRedakto

  • 1939 - Ali Kelmendi, atdhetar, Hero i Popullit, njëri nga figurat më të njohura që luftuan për çlirimin kombëtar shqiptar, veprimtar kundër shtypjes serbe në Kosovë, pjesëmarrës në revolucionin e 1924-s dhe i qeverisë së Nolit.
  • 2008 - Tom Lantosh, politikan amerikan
  • 2014 - Skënder Sallaku, aktor i njohur shqiptar i humorit

Festa dhe përvjetoreRedakto