Kupa Evropiane 1970-71, garimi i ekipeve kampione të ligave të shteteve evropiane u fitua nga ekipi Ajax pas fitores në ndeshjen finale ndaj ekipit grek Panathinaikos FC. Ishte hera e parë që kupën e fitonte Ajax dhe ka pasur tre vite dominim. UEFA paraqiti në këtë sezon për herë të parë rregullën e realizimit të penaltive në raste të rezultatit të barabartë dhe kjo rregull do të aplikohej në të gjitha fazat e jo vetëm në fazat e para të garimit.

Faza PreliminareRedakto

Ekipi #1 Rezultati Ekipi #2 Ndeshja 1 Ndeshja 2
Levski-Spartak   3 - 4   FK Austria Wien 3 - 1 0 - 3

Cikli i parëRedakto

Ekipi #1 Rezultati Ekipi #2 Ndeshja 1 Ndeshja 2
Cagliari Calcio   3 - 1  AS Saint-Étienne 3 - 0 0 - 1
Atlético Madrid   4 - 1   FK Austria Wien 2 - 0 2 - 1
Rosenborg BK   0 - 7   Standard Liège 0 - 2 0 - 5
IFK Göteborg   1 - 6   Legia Warszawa 0 - 4 1 - 2
17 nëntori Tirana   2 - 4   Ajax 2 - 2 0 - 2
FC Spartak Moscow   4 - 4*   FC Basel 3 - 2 1 - 2
Glentoran F.C.   1 - 4   Waterford FC 1 - 3 0 - 1
Celtic FC   14 - 0   KPV Kokkola 9 - 0 5 - 0
Fenerbahçe SK   0 - 5   FC Carl Zeiss Jena 0 - 4 0 - 1
Sporting Clube de Portugal   9 - 0   Floriana 5 - 0 4 - 0
Újpesti TE 2 - 4   FK Crvena Zvezda 2 - 0 0 - 4
Feyenoord Rotterdam   1 - 1 *   FC UTA Arad 1 - 1 0 - 0
EPA Larnaca   0 - 16   Borussia Mönchengladbach 0 - 6 0 - 10
Everton FC   9 - 2   Keflavik ÍF 6 - 2 3 - 0
Jeunesse d'Esch   1 - 7   Panathinaikos FC 1 - 2 0 - 5
TJ Slovan Bratislava   4 - 3   Boldklubben 1903 2 - 1 2 - 2
* Sipas rregullit të golit si mysafir.

Cikli i dytëRedakto

Ekipi #1 Rezultati Ekipi #2 Ndeshja 1 Ndeshja 2
Cagliari Calcio   2 - 4   Atlético Madrid 2 - 1 0 - 3
Standard Liège   1 - 2   Legia Warszawa 1 - 0 0 - 2
Ajax   5 - 1   FC Basel 3 - 0 2 - 1
Waterford FC   2 - 10   Celtic FC 0 - 7 2 - 3
FC Carl Zeiss Jena   4 - 2   Sporting Clube de Portugal 2 - 1 2 - 1
FK Crvena Zvezda   6 - 1   FC UTA Arad 3 - 0 3 - 1
Borussia Mönchengladbach   2 - 2*   Everton FC 1 - 1 1 - 1
Panathinaikos FC   4 - 2   TJ Slovan Bratislava 3 - 0 1 - 2
* Pas realizimit të penaltive.

Çerek finaljaRedakto

Ekipi #1 Rezultati Ekipi #2 Ndeshja 1 Ndeshja 2
Atlético Madrid   2* - 2   Legia Warszawa 1 - 0 1 - 2
Ajax   3 - 1   Celtic FC 3 - 0 0 - 1
FC Carl Zeiss Jena   3 - 6   FK Crvena Zvezda 3 - 2 0 - 4
Everton FC   1 - 1*   Panathinaikos FC 1 - 1 0 - 0
* Sipas rregullit të golit si mysafir.

Gjysmë finaljaRedakto

Ekipi #1 Rezultati Ekipi #2 Ndeshja 1 Ndeshja 2
Atlético Madrid   1 - 3   Ajax 1 - 0 0 - 3
FK Crvena Zvezda   4 - 4   Panathinaikos FC 4 - 1 0 - 3
* Sipas rregullit të golit si mysafir.

FinaljaRedakto

Ekipi #1 Rezultati Ekipi #2
AFC Ajax   2 - 0   Panathinaikos FC
Kupa Evropiane 1970–71
 
AFC Ajax
Titulli i parë

Shih edheRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto