Batinca

fshat në Maqedoni

Batincë, (maqedonisht: Батинци/Batinci) ёshtё fshat nё komunën e Studeniçanit, Maqedoni.

Batincë
Батинци
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Shkup
Komuna Studeniçan
Kryetari i Komunës Azem Sadiku
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Karshiakë
Lartësia 280 m m (m.n.d.)
Popullsia 5364 banorë (2002)

GjeografiaRedakto

Fshati Batincë gjendet në jug perendim 10 km larg kryeqytetit të Maqedonisë.

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2002, fshati kishte 5364 banorë nga të cilët 3217 ishin Shqiptarë, 36 Maqedonas, 2 Rom, 1660 Boshnjakë, 407 Turq, 1 Serb dhe 41 të tjerë.[1]

EkonomiaRedakto

Popullata e fshatit Batincë më së shumti merret me: bujqësi,blegtari,tregëti,prodhimtari etj.

KulturaRedakto

Ne fshatin Batincë ka kultura të ndryshme por si kulturat më të rëndesishme janë ajo shqiptare dhe ajo boshnjake për shkak se për nga numri i popullsisë shqipetarët dominojnë në këtë fshat pas tyre janë boshnjakët dhe si popullsi më të vogla janë turqit dhe romët

Për nga feja popullsija në fshatin Batincë i perket fejës Islame.  1. ^ Book 5 - Total population according to the Ethnic Affiliation, Mother Tongue and Religion, The State Statistical Office, Skopje, 2002, f. 183.