Ezra Weston Loomis Pound (30 tetor 1885 Hailey, Idaho - 1 nëntor 1972 Venedik, Itali) [1] ishte një shkrimtar amerikan, poet dhe kritik, dhe një nga poetët më të mëdhenj modernistë në gjysmën e parë të shekullit 20-të. Ai është i njohur mirë si një nga themeluesit e imagism poetik lëvizjes, përmbledhjen e poezisë poezi të Cantos, si dhe si një redaktor i ka mundësuar karierëne e kolegëve të tij, si T. S. Eliot, James Joyce, Robert Frost dhe Ernest Hemingway. Kishte mbështetur hapur Fashizmin dhe aktivitetet propagandistike të fuqive të Boshtit në Luftën e Dytë Botërore, por, në anën tjetër, është bërë dhe një nga figurat më të diskutueshme të letërsisë amerikane.

Ezra Pound
Ezra Pound 2.jpg
Ditëlindja:30 tetor, 1885
Vendlindja:Hailey, Idaho Flag of the United States.svg SHBA
Ditëvdekja:1 nëntor 1972
Vendvdekja:Venecia, Itali
Kombësia:Amerikan
Zhanri:Poezi

VepratRedakto

Në gjuhën shqipe.Redakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Ezra Pound (Gamad.hr)". Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 mars 2012. Marrë më 9 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto