Fatih është një distrikt dhe një komunë (belediye) në Stamboll, Turqi, dhe shtëpia e pothuajse të gjitha autoriteteve provinciale (përfshirë zyrën e guvernatorit, selinë e policisë, komunën metropolitane dhe zyrën e taksave), por jo gjykata. Ai përfshin gadishullin që përkon me Kostandinopojën e vjetër. Në vitin 2009, distrikti Eminönü, i cili kishte qenë një komunë e veçantë e vendosur në majë të gadishullit, u rishfaq përsëri në Fatih për shkak të popullsisë së tij të vogël. Fatih kufizohet nga Briri i Artë në veri dhe Deti Marmara në jug, ndërsa kufiri perëndimor është i shënuar nga muri Teodos dhe në lindje nga ngushtica e Bosforit.

Fatih
Ajasofja
Vendndodhja e Fatihut në Stamboll
Vendndodhja e Fatihut në Stamboll
Fatih is located in Earth
Fatih (Earth)
Koordinatat: 41°01′03″N 28°56′26″E / 41.01746°N 28.94053°E / 41.01746; 28.94053
VendiTurqia Turqia
ProvincaStamboll
Emëruar në nder tëKostandini I (Kostandinopojë)
Sulltan Mehmed Fatihu (Fatih)
Qeveria
 • KryetariMehmet Ergün Turan (AK Parti)
 • KajmekamCafer Sarılı
Sipërfaqja
 • Gjithsej1.562 km2 (605 sq mi)
Lartësia mbidetare
345 m (1.131 ft)
Popullsia
 (2014[1])
 • Gjithsej419,266
 • Dendësia151/km2 (390/sq mi)
Zona kohoreUTC+03:00 (TRT)
Kodi postar
340-1 xx
Numri i telefonit0212
Faqja zyrtarefatih.bel.tr
fatih.gov.tr
Pamje e pjesshme ajrore e distriktit Fatih, me Xhaminë e Sylejmanies dhe Kullën Beyazıt në mes (tetor 2014)

Historia

Redakto

Epoka bizantine

Redakto

Distriktet historike bizantine të përfshira nga Fatihu i sotëm përfshijnë: Exokiónion, Aurelianae, Xerólophos, ta Eleuthérou, Helenianae, ta Dalmatoú, Sígma, Psamátheia, ta Katakalón, Paradeísion, ta Olympíou, ta Kýrou, Peghé, Rhéghion, ta Elebíchou, Leomákellon, ta Dexiokrátous, Petríon or Pétra, Phanàrion, Exi Mármara (Altımermer), Philopátion, Deúteron dhe Vlachernaí.

Periudha osmane

Redakto

Emri "Fatih" vjen nga perandori osman Sulltan Mehmed Fatihu (Mehmed Pushtuesi ose Mehmed II), dhe do të thotë "Pushtues" në turqisht, me prejardhje nga arabishtja. Xhamia e Fatihut e ndërtuar nga Mehmed II është në këtë lagje, ndërsa vendprehja e tij është pranë xhamisë dhe është shumë e vizituar. Xhamia është ndërtuar mbi rrënojat e Kishës së Apostujve të Shenjtë, e shkatërruar nga tërmetet dhe vitet e luftës. Rreth xhamisë u ndërtua edhe një kompleks i madh medreseje.

Menjëherë pas pushtimit, grupe dijetarësh islam i shndërruan kishat kryesore të Ajasofjës dhe Pantokratorit (sot Xhamia e Zejrekut) në xhami, por Xhamia e Fatihut dhe kompleksi i saj përreth ishin seminari i parë islam i ndërtuar me qëllim brenda mureve të qytetit. Ndërtimi i kompleksit të xhamisë siguroi që zona të vazhdonte të lulëzonte përtej pushtimit; tregjet u rritën për të mbështetur mijëra punëtorë të përfshirë në ndërtesë dhe për t'i furnizuar ata me materiale dhe më pas për t'u shërbyer studentëve në seminar. Zona u bë shpejt një lagje turke me një karakter veçanërisht të devotshëm për shkak të seminarit. Një pjesë e kësaj devotshmërie ka duruar deri më sot.

Pas pushtimit, porta Edirnekapı (që do të thotë Porta e Edrenesë) në muret e qytetit u bë dalja kryesore për në Traki, dhe kjo rinovoi lagjet me pamje nga Briri i Artë. Xhamia Fatih ishte në rrugën për në Edirnekapı dhe rrethi Fatih u bë zona më e populluar e qytetit në periudhën e hershme osmane dhe në shekullin e 16-të në këtë zonë u ndërtuan më shumë xhami dhe tregje, duke përfshirë: Xhaminë e Iskender Pashës, dikur e famshme si një qendër për tarikatin Naqshbandi në Turqi); Xhamia Hirka-i-Sharif; Teqeja Jerrahi; Teqeja Sunbul Efendi dhe Teqeja e Ramazan Efendiut të dyja në distrikti Kocamustafapaşa dhe Xhamia Vefa Kilise, fillimisht një kishë bizantine. Katër të fundit u emëruan sipas themeluesve të tarikateve të ndryshme sufi, dhe Sheikh Ebü'l Vefa në veçanti kishte një rëndësi të madhe në qytet dhe ishte shumë i dashur për Fatih. Xhamitë, shkollat, banjat dhe shatërvanët e tjerë në zonë u ndërtuan nga udhëheqës ushtarakë dhe zyrtarë në oborrin osman.Që nga shekulli i 18-të e tutje, Stambolli filloi të rritet jashtë mureve dhe më pas filloi transformimi i Fatih-ut në një lagje shumë të banuar. , i dominuar nga banesat prej betoni, që ka mbetur edhe sot. Ky proces u përshpejtua me kalimin e viteve nga zjarret që shkatërruan lagje të tëra shtëpish prej druri, dhe një tërmet i madh në vitin 1766, i cili shkatërroi Xhaminë Fatih dhe shumë nga ndërtesat përreth (më pas u rindërtuan ). Zjarret vazhduan të shkatërrojnë qytetin e vjetër dhe rrugët e gjera që kalojnë nëpër zonë sot janë një trashëgimi e gjithë asaj djegieje. Sot në Fatih kanë mbetur pak ndërtesa prej druri, megjithëse deri në vitet 1960, zona ishte e mbuluar me rrugë të ngushta ndërtesash prej druri. Në ditët e sotme, distrikti përbëhet kryesisht nga rrugë të ngushta me ndërtesa banimi 5 ose 6-katëshe të mbushura fort. Pastiçeria Hafiz Mustafa 1864 u themelua në vitin 1864 nga Haxhi İsmail Hakkı Beyat ajo që sot është rruga Hamidiye në rreth gjatë sundimit të Sulltan Abdulazizit.[2]

Lagjet

Redakto
 
Xhamia e Kaltërt është një mrekulli e arkitekturës osmane në Stamboll

Fatihu ka 57 lagje që nga viti 2017.

 • Aksaray
 • Akşemsettin
 • Alemdar
 • Ali Kuşcu
 • Atikali
 • Ayvansaray
 • Balabanağa
 • Balat
 • Beyazıt
 • Binbirdirek
 • Cankurtaran
 • Cerrahpaşa
 • Cibali
 • Demirtaş
 • Dervişali
 • Emin Sinan
 • Hacıkadın
 • Haseki Sultan
 • Hırka-İ Şerif
 • Hobyar
 • Hoca Gıyasettin
 • Hoca Paşa
 • İskenderpaşa
 • Kalenderhane
 • Karagümrük
 • Katip Kasım
 • Kemal Paşa
 • Kocamustafapaşa
 • Küçük Ayasofya
 • Mercan
 • Mesih Paşa
 • Mevlanakapı
 • Mimar Hayrettin
 • Mimar Kemalettin
 • Molla Gürani
 • Mollafeneri
 • Mollahüsrev
 • Muhsine Hatun
 • Nişanca
 • Rüstem Paşa
 • Saraç İshak
 • Sarıdemir
 • Seyyid Ömer
 • Silivrikapı
 • Sultan Ahmet
 • Sururi
 • Süleymaniye
 • Sümbül Efendi
 • Şehremini
 • Şehsuvarbey
 • Tahtakale
 • Taya Hatun
 • Topkapı
 • Yavuz Sinan
 • Yavuz Sultan Selim
 • Yedikule
 • Zeyrek

Vende historike

Redakto

Tërheqjet e vizitorëve

Redakto

Sot, ka ende mbetje të mureve të detit përgjatë Bririt të Artë dhe përgjatë bregut të Marmarasë, për të dhënë një ndjenjë të formës së qytetit të vjetër të rrethuar me mure. Ka gjithashtu një sërë strukturash të rëndësishme arkitekturore në distriktin Fatih, duke përfshirë Ujësjellësin Valens përgjatë Atatürk Bulvarı, kështjellën në muret e qytetit në Jedikule, Pallatin bizantin të Porphyrogenitus, kolonën romake të Marcianit, Fethiye Cami ( ish-kisha bizantine e Krishtit Pammakaristos), Kariye Camii (ish-kisha bizantine e Chora), Gül Camii (një tjetër kishë bizantine), Fenari Isa Camisi (një kompleks prej dy kishash bizantine), Patriarkana Greke me Kishën e Shën Gjergjit në distriktin e Fenerit, Kisha e Shën Stefanit ("Kisha e Hekurt"), Yavuz Selim Camii, Shtëpia-Muze e Dimitrie Cantemir dhe vetë Xhamia e Fatihut. Varret e disa prej sulltanëve të famshëm osmanë janë në Fatih. Këtu përfshihen Mehmed II 'Pushtuesi' (Sulltan Mehmed Fatihu), Selim I (Sulltan Selim Javuzi), Sulejmani i Madhërishëm dhe Abdul Hamid II, si dhe shtetarë të tjerë kryesorë të Perandorisë Osmane, duke përfshirë Gazi Osman Pashën. Fatih gjithashtu ka një koleksion të kuzhinave të ndryshme (siriane, koreane, indiane).

Referime

Redakto
 1. ^ "Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS)" (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 26 mars 2015.
 2. ^ "Sweets that saw the birth of modern Turkey" (në anglisht). qershor 2019.