Gosponicë (serbisht: Госпођинце/Gospođince) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi.

Gosponicë
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej41

Demografia

Redakto

Popullsia e këtij vendbanimi është krejtësisht shqiptare.

Statistikat

Redakto
Historiku i popullsisë Gosponica
Viti1948195319611971198119912003
Popullsia164132113109545142

Histori

Redakto

Isauk, Gosponicë, Sllubicë e sidomos në Gjilan që qe bërë kasaphane e gjallë për popullatën shqiptare të pafajshme që vetëm donte të jetonte e lirë në truallin e vet ... nëntor 1944, pëkunder vetëmbrojtes nga rezistencën e shqiptarëve, kështu duke e humbur betejen në luftën frontale me forcat vullnetare të Raincës dhe, me këtë rast i kthehet terrorit Brigada e XVII maqedono-bullgare dhe bënë kërdi në popullatën civile shqiptare, sidomos në Sopot, Iseuk, Gosponica e tjerë...Në fshatin Gosponicë janë të vrarë 44 civil, duke përfshirë edhe gra fëmi dhe pleq.

Shih edhe

Redakto
  • Demir KRASNIQI-“KËNGË KRISMASH LIRIE-2”, Gjilan, 2003.faqe 186-189.-MASAKRA NË GOSPONICË TË PRESHEVËS

* Ibrahim Fejzullahu

Lidhje të jashtme

Redakto